Ümumdünya Səhiyyə Assambleyasının sessiyası çərçivəsində Azərbaycanın nümayəndə heyəti Qlobal Fondun Missiyası ilə görüşüb
Ümumdünya Səhiyyə Assambleyasının 76-cı sessiyası çərçivəsində Azərbaycanın nümayəndə heyəti Qlobal Fondun Qrant İdarəetmə şöbəsinin rəhbəri Mark Edinqtonun başçılıq etdiyi Missiyası ilə görüş keçirib.
Səhiyyə naziri Teymur Musayev Azərbaycanın Qlobal Fond ilə əlaqələrə və əməkdaşlığa hər zaman önəm verdiyini qeyd edib. Onun sözlərinə görə, 2005-ci ildən QİÇS, Vərəm və Malyariya ilə mübarizə üzrə Qlobal Fond Azərbaycanda vərəm əleyhinə fəaliyyətin dəstəklənməsində yaxından iştirak edir: “Hazırda Azərbaycanda Qlobal Fondun layihələri davamlı olaraq həyata keçirilir və ölkəmizin vərəmlə mübarizəsinə böyük töhfə verir”.
Öz çıxışında nazir vurğulayıb ki, cari ilin mart ayında Azərbaycan Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı tərəfindən malyariyadan azad ölkə elan edilib: “Bununla bağlı ÜST-nin Avropa Regional Ofisi məlumat yayıb. Məlumatda bu nailiyyətin əldə olunması səhiyyə işçilərinin peşəkarlığı, həmçinin malyariya hallarının məqsədyönlü şəkildə qarşısının alınması, erkən aşkarlanması və müalicəsi sayəsində mümkün olduğu deyilir”.
Sonda Teymur Musayev gələcəkdə Azərbaycan Səhiyyə Nazirliyi ilə Qlobal Fond arasında səmərəli əməkdaşlığın daha da uğurla inkişaf etdiriləcəyinə ümidvar olduğunu deyib.
Öz növbəsində Qlobal Fondun Missiya rəhbəri Azərbaycanın ölkədə malyariya xəstəliyinin aradan qaldırılması istiqamətində həyata keçirdiyi tədbirləri yüksək qiymətləndirib. Mark Edinqton həmçinin ötən ildən etibarən Səhiyyə Nazirliyin Respublika QİÇS-lə Mübarizə Mərkəzi tərəfindən Qlobal Fondun dəstəyi ilə Azərbaycanda Insanın Immunçatışmazlığı Virusunun (İİV) təmasdan öncə profilaktikası (TÖP - PrEP) adlı pilot layihənin icrasının başlamasını vurğuladı: “Bu yeni metod riskli təmaslar zamanı İİV-ə yoluxmanın qarşısını almaqdan ötrü sağlam insanlar tərəfindən antiretroviruslu dərman vasitələrindən istifadəni nəzərdə tutur”.

В рамках сессии Всемирной ассамблеи здравоохранения делегация Министерства здравоохранения Азербайджана встретилась с Миссией Глобального фонда
В рамках 76-й сессии Всемирной ассамблеи здравоохранения азербайджанская делегация провела встречу с Миссией Глобального фонда (ГФ) во главе с руководителем подразделения по управлению грантами ГФ Марком Эдингтоном.
Министр здравоохранения Теймур Мусаев подчеркнул, что Азербайджан придает большое значение сотрудничеству с Глобальным фондом. Министр напомнил, что с 2005 года Глобальный фонд для борьбы со СПИДом, туберкулезом и малярией активно участвует в содействии мероприятиям по борьбе с туберкулезом в нашей стране: «В настоящее время в Азербайджане успешно реализуются проекты Глобального фонда, которые вносят большой и важный вклад в нашу борьбу с туберкулезом».
В своем выступлении Теймур Мусаев подчеркнул, что в марте текущего года Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) сертифицировала Азербайджан как страну, «свободную от малярии».
«В связи с этим Европейское региональное бюро ВОЗ распространило информацию, в котором отмечается, что «это достижение Азербайджана стало возможным благодаря постоянному вложению ресурсов и профессионализму медицинского персонала, а также целенаправленным мерам по профилактике, раннему выявлению и лечению всех случаев малярии», - добавил министр.
В завершение Теймур Мусаев выразил надежду на дальнейшее успешное развитие сотрудничества между Министерством здравоохранения Азербайджана и Глобальным фондом.
В свою очередь глава Миссии Глобального фонда высоко оценил меры, предпринятые Азербайджаном по элиминации малярии в стране. Марк Эдингтон подчеркнул, что в прошлом году Республиканский центр по борьбе со СПИДом Министерства здравоохранения при поддержке Глобального фонда запустил в Азербайджане пилотный проект «Преконтактная профилактика вируса иммунодефицита человека (ВИЧ)». По его словам, новый метод предполагает использование антиретровирусных препаратов здоровыми людьми для предотвращения заражения ВИЧ при рискованных контактах.