Səhiyyə Nazirliyində ÜST-nin Azərbaycan üzrə nümayəndəliyinin rəhbəri ilə görüş keçirilib
Səhiyyə Nazirliyində Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının (ÜST) Azərbaycan üzrə nümayəndəliyinin rəhbəri Hande Harmancı ilə görüş keçirilib.
Giriş sözü ilə çıxış edən səhiyyə naziri Teymur Musayev ölkəmizin nüfuzlu səhiyyə təşkilatı ilə əlaqələrin inkişafına böyük önəm verdiyini söyləyib. Onun sözlərinə görə, 30 il ərzində qarşılıqlı əməkdaşlıq şəraitində mühüm işlər görülüb, bir sıra regional layihələr uğurla həyata keçirilib.
İlkin səhiyyə xidmətinin gücləndirilməsini universal tibbi təminatın əsasını təşkil etdiyini qeyd edən nazir bu xidmətin inkişaf etdirilməsi üçün tibb işçilərinin, xüsusilə tibb bacılarının intensiv təlimlərə cəlb edilməsinin vacibliyini vurğulayıb. Bu məqsədlə Səhiyyə Nazirliyinin təşəbbüsü ilə gələn il Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı tərəfindən Sumqayıt şəhərində Simulyasiya və Təlim Mərkəzi yaradılacaq. Mərkəzin yaradılmasında əsas məqsəd tibb işçilərinin bilik və bacarıqlarının artırılması, eyni zamanda yerli təlimçilərin yetişdirilməsidir.
ÜST ekspertlərinin ictimai səhiyyə sahəsində çoxillik təcrübəyə malik olduğunu vurğulayan Teymur Musayev Azərbaycan Tibb Universitetinin və Səhiyyə Nazirliyinin tabeliyindəki tibb kolleclərinin mütəxəssisləri ilə birgə layihələrin həyata keçirilməsini və təcrübə mübadiləsinin vacibliyini qeyd edib.
Öz növbəsində ÜST-nin ölkəmizdəki nümayəndəliyinin rəhbəri Hande Harmancı gələcəkdə əməkdaşlığın daha da uğurla inkişaf etdiriləcəyinə ümidvar olduğunu deyib. ÜST-nin ölkəmizdəki nümayəndəliyinin rəhbəri son illər Azərbaycanda səhiyyə sisteminin gücləndirilməsi məqsədilə islahatların aparılması və tibbi xidmətlərlə hərtərəfli əhatəsinə nail olunması istiqamətində mühüm işlərin görüldüyünü qeyd edib. Azərbaycanın Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı ilə uzunmüddətli sıx əməkdaşlığını vurğulayan Hande Harmancı ÜST-nin ilkin səhiyyə xidmətinin gücləndirilməsinə dəstək tədbirlərinə hər cür köməklik göstərməyə hazır olduğunu bildirib.
Görüşdə iştirak edən ÜST-nin ölkəmizdəki nümayəndəliyinin tibbi eksperti Halil İbrahim Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı tərəfindən Səhiyyə Nazirliyi və ölkəmizin digər səhiyyə qurumları ilə birgə Bakıda “Tibb bacısı və mamalığın gücləndirilməsi üzrə Azərbaycan simpoziumu” təşkil olunduğunu qeyd edib.
Görüşün yekununda tərəflər yeni birgə layihələrin (səhiyyə informasiya sistemlərinin təkmilləşdirilməsi; səhiyyə sahəsində fövqəladə hallara hazırlıq üzrə birgə qrupun yaradılması; ilkin səhiyyə xidmətinin gücləndirilməsinə dəstək; Sumqayıt şəhərində Simulyasiya və Təlim Mərkəzi yaradılması istiqamətində görülən işlər və s.) həyata keçirilməsinə dair razılığa gəliblər.

A meeting was held with the Head of the WHO Country Office in Azerbaijan at the Ministry of Health
A meeting was held with Hande Harmanci, Head of the World Health Organization (WHO) Country Office in Azerbaijan, at the Ministry of Health.
Health Minister Teymur Musayev highlighted that our country attaches great importance to developing relations with the World Health Organization. According to him, during the last 30 years, crucial work has been done within the cooperation framework, and several regional projects have been successfully implemented.
Noting that strengthening primary health care is the foundation of universal medical care, the minister emphasized the importance of involving medical workers, especially nurses, in intensive training. For this purpose, at the initiative of the Ministry of Health, the WHO will establish a Simulation and Training Center in the city of Sumgait next year. The main goal of creating the Simulation Center is to develop the knowledge and skills of medical workers and simultaneously train local specialists.
Emphasizing that WHO experts have a vast experience in the field of public health, Teymur Musayev stressed the importance of implementing joint projects and the possibility of exchanging experience with specialists from the Azerbaijan Medical University and medical colleges under the Ministry of Health.
In turn, the head of the WHO office in Azerbaijan, Hande Harmanci, expressed hope for further successful development of cooperation. Hande Harmanci noted that essential efforts had been made in recent years in Azerbaijan to transform the healthcare system in the direction of strengthening it and achieving universal health coverage. Emphasizing Azerbaijan's long-term cooperation with the organization, Hande Harmanci expressed the readiness of the WHO to contribute in every possible way to strengthen primary healthcare.
Halil Ibrahim, a medical officer of the WHO office in our country, who participated in the meeting, noted that the "Azerbaijan Symposium on Strengthening Nursing and Midwifery", organized by the WHO in cooperation with the Ministry of Health and other health institutions of Azerbaijan, is taking place in Baku.
At the end of the meeting, the parties agreed on implementing new joint projects (improvement of health information systems; creation of a joint health emergency preparedness group; cooperation to strengthen primary healthcare; technical work to create a training and simulation center; etc.).