Səhiyyə Nazirliyində ÜST-nin Azərbaycan üzrə nümayəndəliyinin rəhbəri ilə görüş keçirilib
Səhiyyə Nazirliyində Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının (ÜST) Azərbaycan üzrə nümayəndəliyinin rəhbəri Hande Harmancı ilə görüş keçirilib.
Giriş sözü ilə çıxış edən səhiyyə naziri Teymur Musayev ölkəmizin nüfuzlu səhiyyə təşkilatı ilə əlaqələrin inkişafına böyük önəm verdiyini söyləyib. Onun sözlərinə görə, 30 il ərzində qarşılıqlı əməkdaşlıq şəraitində mühüm işlər görülüb, bir sıra regional layihələr uğurla həyata keçirilib.
İlkin səhiyyə xidmətinin gücləndirilməsini universal tibbi təminatın əsasını təşkil etdiyini qeyd edən nazir bu xidmətin inkişaf etdirilməsi üçün tibb işçilərinin, xüsusilə tibb bacılarının intensiv təlimlərə cəlb edilməsinin vacibliyini vurğulayıb. Bu məqsədlə Səhiyyə Nazirliyinin təşəbbüsü ilə gələn il Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı tərəfindən Sumqayıt şəhərində Simulyasiya və Təlim Mərkəzi yaradılacaq. Mərkəzin yaradılmasında əsas məqsəd tibb işçilərinin bilik və bacarıqlarının artırılması, eyni zamanda yerli təlimçilərin yetişdirilməsidir.
ÜST ekspertlərinin ictimai səhiyyə sahəsində çoxillik təcrübəyə malik olduğunu vurğulayan Teymur Musayev Azərbaycan Tibb Universitetinin və Səhiyyə Nazirliyinin tabeliyindəki tibb kolleclərinin mütəxəssisləri ilə birgə layihələrin həyata keçirilməsini və təcrübə mübadiləsinin vacibliyini qeyd edib.
Öz növbəsində ÜST-nin ölkəmizdəki nümayəndəliyinin rəhbəri Hande Harmancı gələcəkdə əməkdaşlığın daha da uğurla inkişaf etdiriləcəyinə ümidvar olduğunu deyib. ÜST-nin ölkəmizdəki nümayəndəliyinin rəhbəri son illər Azərbaycanda səhiyyə sisteminin gücləndirilməsi məqsədilə islahatların aparılması və tibbi xidmətlərlə hərtərəfli əhatəsinə nail olunması istiqamətində mühüm işlərin görüldüyünü qeyd edib. Azərbaycanın Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı ilə uzunmüddətli sıx əməkdaşlığını vurğulayan Hande Harmancı ÜST-nin ilkin səhiyyə xidmətinin gücləndirilməsinə dəstək tədbirlərinə hər cür köməklik göstərməyə hazır olduğunu bildirib.
Görüşdə iştirak edən ÜST-nin ölkəmizdəki nümayəndəliyinin tibbi eksperti Halil İbrahim Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı tərəfindən Səhiyyə Nazirliyi və ölkəmizin digər səhiyyə qurumları ilə birgə Bakıda “Tibb bacısı və mamalığın gücləndirilməsi üzrə Azərbaycan simpoziumu” təşkil olunduğunu qeyd edib.
Görüşün yekununda tərəflər yeni birgə layihələrin (səhiyyə informasiya sistemlərinin təkmilləşdirilməsi; səhiyyə sahəsində fövqəladə hallara hazırlıq üzrə birgə qrupun yaradılması; ilkin səhiyyə xidmətinin gücləndirilməsinə dəstək; Sumqayıt şəhərində Simulyasiya və Təlim Mərkəzi yaradılması istiqamətində görülən işlər və s.) həyata keçirilməsinə dair razılığa gəliblər.

В Минздраве Азербайджана состоялась встреча с главой представительства ВОЗ в нашей стране
В Министерстве здравоохранения Азербайджана состоялась встреча с главой представительства Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) в нашей стране Ханде Харманджи.
В своей вступительной речи министр здравоохранения Теймур Мусаев подчеркнул, что наша страна придает большое значение развитию отношений со Всемирной организацией здравоохранения. По его словам, за прошедшие 30 лет проделана значительная работа в контексте взаимного сотрудничества, были успешно реализованы ряд региональных проектов.
Министр также отметил, что укрепление первичной медико-санитарной помощи составляет основу всеобщего медицинского обслуживания. Была подчеркнута важность привлечения медицинских работников, особенно медсестер, к интенсивному обучению для развития данной службы. С этой целью по инициативе Министерства здравоохранения в следующем году Всемирной организацией здравоохранения в Сумгайыте будет создан Учебно-симуляционный центр. Основной целью создания Симуляционного центра является повышение уровня компетентности медицинских кадров, а также подготовка местных специалистов в этой сфере.
Указав на многолетний опыт экспертов ВОЗ в области общественного здравоохранения, Теймур Мусаев подчеркнул важность реализации совместных проектов и возможность обмена опытом со специалистами Азербайджанского медицинского университета и медицинских колледжей при Министерстве здравоохранения.
В свою очередь, глава представительства ВОЗ в Азербайджане Ханде Харманджи выразила надежду на дальнейшее успешное развитие сотрудничества. Было отмечено, что за последние годы в Азербайджане были предприняты важные усилия по преобразованию системы здравоохранения с целью его укрепления и достижения всеобщего охвата услугами здравоохранения. Подчеркнув многолетнее тесное сотрудничество Азербайджана со Всемирной организацией здравоохранения, Ханде Харманджи выразила готовность ВОЗ всячески содействовать укреплению первичной медико-санитарной помощи.
Участвующий во встрече медицинский эксперт представительства Всемирной организации здравоохранения в нашей стране Халил Ибрагим отметил, что в Баку проходит «Симпозиум по укреплению сестринского и акушерского дела в Азербайджане», организованный Всемирной организацией здравоохранения в сотрудничестве с Министерством здравоохранения и другими медицинскими структурами Азербайджана.
По итогам встречи стороны договорились о реализации новых совместных проектов (усовершенствование информационных систем здравоохранения; создание совместной группы готовности к чрезвычайным ситуациям в области здравоохранения; сотрудничество по укреплению первичной медико-санитарной помощи; технические работы по созданию Учебно-симуляционного центра).