Səhiyyə Nazirliyində BMT-nin İnkişaf Proqramının Azərbaycandakı rezident nümayəndəsinin səlahiyyətlərini icra edən Nuno Keyrosla görüş keçirilib
Səhiyyə Nazirliyində Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İnkişaf Proqramının (BMTİP) Azərbaycandakı rezident nümayəndəsinin səlahiyyətlərini icra edən Nuno Keyrosla görüş keçirilib.
Qonaqları salamlayan səhiyyə naziri Teymur Musayev Azərbaycanın BMT-nin müxtəlif ixtisaslaşmış qurumları ilə səmərəli əməkdaşlıq etdiyini vurğulayıb. Onun sözlərinə görə, “2021-2025-ci illər üçün BMT və Azərbaycan arasında Dayanıqlı İnkişaf üzrə Əməkdaşlığa dair Çərçivə Sənədi” ikitərəfli əməkdaşlığın strateji istiqamətlərini müəyyən edir: “Sayca beşinci olan Çərçivə Sənədinin icrası nəticəsində BMT ilə Azərbaycan arasında əlaqələr tərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksəlib”.
Nazir çıxışında Azərbaycan ilə BMT-nin İnkişaf Proqramı arasında bir sıra sahələrdə, o cümlədən səhiyyə sahəsində səmərəli əməkdaşlığın olduğunu diqqətə çatdırıb: “Azərbaycanda universal tibbi təminatın təşkili və milli səhiyyə sisteminin pandemiya və kəskin xəstəliklərə qarşı dayanıqlığının artırılması əməkdaşlığımızın əsas istiqamətlərindən biridir. Bundan əlavə, Azərbaycanın BMT-nin İnkişaf Proqramı ilə uğurlu tərəfdaşlığı çərçivəsində həyata keçirilən layihələr Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə nail olmaq üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edir”.
Öz növbəsində, BMTİP-in Azərbaycandakı rezident nümayəndəsinin səlahiyyətlərini icra edən Nuno Keyros gələcəkdə əməkdaşlığın daha da uğurla inkişaf etdiriləcəyinə ümidvar olduğunu deyib. Bildirilib ki, son illər Azərbaycanda səhiyyə sisteminin gücləndirilməsi məqsədilə islahatların aparılması və tibbi xidmətlərlə hərtərəfli əhatəsinə nail olunması istiqamətində mühüm işlər görülüb. Nuno Keyroz, həmçinin 44 gün davam edən Vətən müharibəsində işğaldan azad olunmuş ərazilərdə tibb müəsissələrinin yaradılmasında BMT-nin İnkişaf Proqramının köməyini əsirgəməyəcəyini vurğulayıb.
Görüşdə tərəflər yeni birgə layihələrin həyata keçirilməsi (səhiyyə informasiya sistemlərinin təkmilləşdirilməsi; ilkin səhiyyə xidmətinin gücləndirilməsinə dəstək; yoluxucu xəstəliklərlə mübarizə sahəsində əməkdaşlıq) və maraq doğuran digər məsələlərlə bağlı geniş fikir mübadiləsi aparıblar.

В Министерстве здравоохранения состоялась встреча с исполняющим обязанности резидента-представителя Программы развития ООН в Азербайджане Нуно Кейросом
В Министерстве здравоохранения состоялась встреча с исполняющим обязанности резидента-представителя Программы развития Организации Объединенных Наций (ПРООН) в Азербайджане Нуно Кейросом.
Поприветствовав гостей, министр здравоохранения Теймур Мусаев подчеркнул, что Азербайджан плодотворно сотрудничает с различными специализированными структурами ООН. По его словам, «Рамочный документ о сотрудничестве в области устойчивого развития на 2021-2025 годы» между ООН и Азербайджаном определяет стратегические направления двусторонних отношений: «В результате реализации пятого по счету Рамочного документа отношения между ООН и Азербайджаном возросли до уровня партнерских».
В своем выступлении министр также отметил плодотворное сотрудничество Азербайджана с Программой развития ООН в ряде областей, в том числе в сфере здравоохранения: «Обеспечение всеобщего охвата услугами здравоохранения в Азербайджане и повышение устойчивости национальной системы здравоохранения к пандемиям и острым заболеваниям является одним из основных направлений нашего сотрудничества. Кроме того, проекты, реализуемые в рамках успешного партнерства Азербайджана с Программой развития ООН, имеют важное значение для достижения Целей устойчивого развития».
В свою очередь, исполняющий обязанности резидента-представителя ПРООН в Азербайджане Нуно Кейрос выразил надежду на дальнейшее успешное развитие сотрудничества. Было отмечено, что за последние годы в Азербайджане были предприняты важные усилия по преобразованию системы здравоохранения. Нуно Куйрос также выразил готовность ПРООН оказать содействие в создании медицинских учреждений на территориях, освобожденных в ходе 44-дневной Отечественной войны.
На встрече состоялся обмен мнениями по реализации новых совместных проектов (усовершенствование информационных систем здравоохранения; сотрудничество по укреплению первичной медико-санитарной помощи; сотрудничество в сфере борьбы с инфекционными заболеваниями) и по другим вопросам, представляющим взаимный интерес.