Səhiyyə Nazirliyində BMT-nin İnkişaf Proqramının Azərbaycandakı rezident nümayəndəsinin səlahiyyətlərini icra edən Nuno Keyrosla görüş keçirilib
Səhiyyə Nazirliyində Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İnkişaf Proqramının (BMTİP) Azərbaycandakı rezident nümayəndəsinin səlahiyyətlərini icra edən Nuno Keyrosla görüş keçirilib.
Qonaqları salamlayan səhiyyə naziri Teymur Musayev Azərbaycanın BMT-nin müxtəlif ixtisaslaşmış qurumları ilə səmərəli əməkdaşlıq etdiyini vurğulayıb. Onun sözlərinə görə, “2021-2025-ci illər üçün BMT və Azərbaycan arasında Dayanıqlı İnkişaf üzrə Əməkdaşlığa dair Çərçivə Sənədi” ikitərəfli əməkdaşlığın strateji istiqamətlərini müəyyən edir: “Sayca beşinci olan Çərçivə Sənədinin icrası nəticəsində BMT ilə Azərbaycan arasında əlaqələr tərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksəlib”.
Nazir çıxışında Azərbaycan ilə BMT-nin İnkişaf Proqramı arasında bir sıra sahələrdə, o cümlədən səhiyyə sahəsində səmərəli əməkdaşlığın olduğunu diqqətə çatdırıb: “Azərbaycanda universal tibbi təminatın təşkili və milli səhiyyə sisteminin pandemiya və kəskin xəstəliklərə qarşı dayanıqlığının artırılması əməkdaşlığımızın əsas istiqamətlərindən biridir. Bundan əlavə, Azərbaycanın BMT-nin İnkişaf Proqramı ilə uğurlu tərəfdaşlığı çərçivəsində həyata keçirilən layihələr Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə nail olmaq üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edir”.
Öz növbəsində, BMTİP-in Azərbaycandakı rezident nümayəndəsinin səlahiyyətlərini icra edən Nuno Keyros gələcəkdə əməkdaşlığın daha da uğurla inkişaf etdiriləcəyinə ümidvar olduğunu deyib. Bildirilib ki, son illər Azərbaycanda səhiyyə sisteminin gücləndirilməsi məqsədilə islahatların aparılması və tibbi xidmətlərlə hərtərəfli əhatəsinə nail olunması istiqamətində mühüm işlər görülüb. Nuno Keyroz, həmçinin 44 gün davam edən Vətən müharibəsində işğaldan azad olunmuş ərazilərdə tibb müəsissələrinin yaradılmasında BMT-nin İnkişaf Proqramının köməyini əsirgəməyəcəyini vurğulayıb.
Görüşdə tərəflər yeni birgə layihələrin həyata keçirilməsi (səhiyyə informasiya sistemlərinin təkmilləşdirilməsi; ilkin səhiyyə xidmətinin gücləndirilməsinə dəstək; yoluxucu xəstəliklərlə mübarizə sahəsində əməkdaşlıq) və maraq doğuran digər məsələlərlə bağlı geniş fikir mübadiləsi aparıblar.

At the Ministry of Health, a meeting was held with Nuno Queirós, Acting Resident Representative of the United Nations Development Program in Azerbaijan
A meeting was held with the acting resident representative of the United Nations Development Program (UNDP) in Azerbaijan, Nuno Queirós, at the Ministry of Health.
Welcoming the guests, Health Minister Teymur Musaev emphasized that Azerbaijan cooperates effectively with various specialized agencies of the UN. The Minister highlighted that the "Framework Document on Sustainable Development Cooperation between the UN and Azerbaijan for 2021-2025" defines the strategic directions of bilateral cooperation: "As a result of the implementation of the fifth Framework Document, relations between the UN and Azerbaijan have risen to the level of partnership."
Teymur Musayev pointed out that there is effective cooperation between Azerbaijan and the UNDP in several fields, including the field of healthcare: "Ensuring universal coverage of healthcare services in Azerbaijan and increasing the resilience of the national healthcare system against pandemics and acute diseases is one of the main priorities of our cooperation. In addition, the projects implemented within the framework of the successful partnership of Azerbaijan with the UNDP are of great importance for achieving the Sustainable Development Goals."
In his turn, Nuno Queirós expressed hope for further successful development of cooperation. It was noted that in recent years, significant work has been done to strengthen the healthcare system in Azerbaijan to carry out reforms and achieve comprehensive coverage of medical services. Nuno Queirós also expressed the readiness of the UNDP to assist in establishing medical institutions in the territories liberated from occupation during the 44-day Patriotic War.
At the meeting, ideas were exchanged on the implementation of new joint projects (improvement of health information systems, support for strengthening primary health care, cooperation in the field of fighting infectious diseases) and other issues of mutual interest.