Ümumdünya Səhiyyə Assambleyasının 75-ci sessiyası çərçivəsində səhiyyə naziri Teymur Musayevlə Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının (ÜST) Baş direktoru Tedros Adhanom Qebreyesus arasında görüş keçirilib.
Görüşün əvvəlində Teymur Musayev Tedros Adhanom Qebreyesusu Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının Baş direktoru vəzifəsinə ikinci müddətə seçilməsi münasibətilə təbrik edib. O, ötən müddət ərzində Təşkilatın Azərbaycana göstərdiyi dəstəyə görə təşəkkürünü bildirib.
Daha sonra nazir COVID-19 pandemiyası ilə mübarizədə ölkəmizin uğurlu təcrübəsini paylaşaraq, vaksinasiya səviyyəsinin əhalinin hədəf qrupu üzrə 90%-dən artıq olduğunu, Azərbaycanın “COVAX” təşəbbüsünə qoşulan ilk ölkələr sırasında yer aldığını diqqətə çatdırıb, həmçinin son dövr ərzində əhalinin sağlamlığının qorunması məqsədilə aparılan islahat tədbirlərinə dair məlumat verib.
Təşkilatın Baş direktoru cənab Tedros Adhanom Qebreyesus Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevin ÜST ilə əməkdaşlığa verdiyi önəmi yüksək qiymətləndirib. Xüsusən pandemiya dövründə ölkəmizin Təşkilata etdiyi humanitar yardımları, eyni zamanda xəstəliyin aradan qaldırılması məqsədilə ölkələri birgə əməkdaşlığa səsləyən qlobal çağırışları xatırladıb.
Cənab Qebreyesus Nizami Gəncəvi Beynəlxalq Mərkəzi ilə sıx təmaslarının olduğunu diqqətə çatdıraraq iyun ayında keçiriləcək Forumda iştirakını səbirsizliklə gözlədiyini bildirib. Forum çərçivəsində Tedros Adhanom Qebreyesus ilkin səhiyyə xidmətləri sahəsində Azərbaycanda görülən işlərlə yaxından tanış olmaq istəyini diqqətə çatdırıb.

В рамках 75-й сессии Всемирной ассамблеи здравоохранения министр здравоохранения Теймур Мусаев встретился с генеральным директором ВОЗ Тедросом Адханомом Гебрейесусом
В рамках 75-й сессии Всемирной ассамблеи здравоохранения состоялась встреча главы азербайджанской делегации, министра здравоохранения Теймура Мусаева и генерального директора Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) Тедроса Адханома Гебрейесуса.
В начале встречи Теймур Мусаев поздравил Тедроса Адханома Гебрейесуса с переизбранием на пост Генерального директора Всемирной организации здравоохранения. Министр поблагодарил Организацию за поддержку, оказанную Азербайджану за прошедший период.
Рассказав об успешном опыте нашей страны в борьбе с пандемией COVID-19, министр отметил, что уровень вакцинации составляет более 90 процентов целевой группы населения. Было доведено до внимания, что Азербайджан является одной из первых стран, присоединившихся к инициативе COVAX. Теймур Мусаев также рассказал о реформах, проводимых в последнее время в направлении охраны здоровья населения.
Генеральный директор Организации Тедрос Адханом Гебрейесус высоко оценил важность, придаваемую Президентом Ильхамом Алиевым сотрудничеству с ВОЗ. Генеральный директор ВОЗ напомнил о гуманитарной помощи, оказанной Азербайджаном Организации в период пандемии, а также о глобальных призывах к сотрудничеству стран в борьбе с коронавирусом.
Подчеркнув тесные контакты с Международным центром Низами Гянджеви, глава ВОЗ отметил, что с нетерпением ждет участия в форуме, который состоится в июне текущего года. Он также отметил, что международный форум – прекрасная возможность ознакомиться с работой, проводимой в Азербайджане в сфере услуг первичной медико-санитарной помощи.