Prezident İlham Əliyev Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının Baş direktorunu qəbul edib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev iyunun 16-da Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının Baş direktoru Tedros Adhanom Qebreyesusu qəbul edib.
Görüşdə dövlətimizin başçısı Azərbaycana səfərinə və Qlobal Bakı Forumunda iştirak etdiyinə görə Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının Baş direktoruna təşəkkürünü bildirdi. Azərbaycan Prezidenti COVID-19-a qarşı mübarizədə Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının Azərbaycana verdiyi tövsiyələrin və ölkəmizlə əməkdaşlığın yüksək qiymətləndirildiyini qeyd etdi.
Görüşdə Azərbaycan Respublikasının səhiyyə naziri Teymur Musayev də iştirak edib.
Tedros Adhanom Qebreyesus Azərbaycana səfərindən məmnunluğunu bildirdi və COVID-19-a qarşı uğurlu mübarizənin aparılmasına, ölkəmizin bu sahədə milli, regional və beynəlxalq səviyyədə həyata keçirdiyi fəaliyyətə görə təbriklərini çatdırdı, eyni zamanda, pandemiya dövründə Azərbaycanın Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatına verdiyi könüllü maliyyə töhfələrinə və dəstəyinə görə təşəkkürünü bildirdi.
Qonaq Nizami Gəncəvi Beynəlxalq Mərkəzi ilə Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının sıx əməkdaşlıq etdiyini və Anlaşma Memorandumunun imzalandığını vurğuladı.
Dövlətimizin başçısı Azərbaycanda COVID-19 ilə bağlı vəziyyətin çox yaxşı olduğunu, yoluxma sayının ən aşağı səviyyəyə düşdüyünü, vəziyyətin tam nəzarətdə saxlanıldığını, əksər məhdudiyyətlərin aradan qaldırıldığını və normal həyata qayıdıldığını qeyd etdi. Azərbaycan Prezidenti COVID-19-a qarşı mübarizə aparılmasına dair dövlətimizin siyasətinin vətəndaşlar tərəfindən böyük etimadla qarşılandığını və əhalinin pandemiya ilə mübarizə qaydalarına riayət etməsini məmnunluqla bildirdi. Dövlətimizin başçısı işğaldan azad olunmuş ərazilərimizdə səhiyyə infrastrukturunun qurulması layihələri ilə əlaqədar Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı ilə Azərbaycan arasında əməkdaşlığın vacibliyini qeyd etdi.
Tedros Adhanom Qebreyesus Azərbaycanın Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin həyata keçirilməsində əldə etdiyi uğurlara görə bir daha təbriklərini çatdırdı.

Президент Ильхам Алиев принял генерального директора Всемирной организации здравоохранения
16 июня Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев принял генерального директора Всемирной организации здравоохранения Тедроса Адханома Гебрейесуса.
На встрече глава государства поблагодарил генерального директора Всемирной организации здравоохранения за визит в Азербайджан и участие в Глобальном Бакинском форуме. Президент Азербайджана отметил, что рекомендации, данные Всемирной организацией здравоохранения Азербайджану в борьбе с COVID-19, и ее сотрудничество с нашей страной получили высокую оценку.
Тедрос Адханом Гебрейесус выразил удовлетворение визитом в Азербайджан и передал поздравления в связи с успешной борьбой против COVID-19, деятельностью, осуществляемой нашей страной в этой области на национальном, региональном и международном уровнях, а также выразил признательность за добровольный финансовый вклад и поддержку, оказанную Азербайджаном Всемирной организации здравоохранения в период пандемии.
Гость подчеркнул тесное сотрудничество Всемирной организации здравоохранения с Международным центром Низами Гянджеви и подписание Меморандума о взаимопонимании.
Глава государства отметил, что положение в связи с COVID-19 в Азербайджане очень хорошее, число заражений сократилось до самого низкого уровня, ситуация находится под полным контролем, снято большинство ограничений и жизнь вернулась в нормальное русло. Президент Азербайджана с удовлетворением отметил, что граждане с большим доверием восприняли политику государства, связанную с борьбой против COVID-19, население соблюдало правила борьбы с пандемией. Глава государства подчеркнул важность сотрудничества между Всемирной организацией здравоохранения и Азербайджаном по проектам реконструкции инфраструктуры здравоохранения на наших освобожденных от оккупации территориях.
Тедрос Адханом Гебрейесус еще раз передал поздравления в связи с успехами, достигнутыми Азербайджаном в осуществлении Целей устойчивого развития.