Azərbaycan Səhiyyə Nazirliyində ÜST-nin Səhiyyə Hesablama Sisteminin tətbiqi və səhiyyə xərclərinin izlənməsinin qiymətləndirilməsi üzrə Missiyasının nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib
Səhiyyə Nazirliyində ölkəmizdə ikigünlük işgüzar səfərdə olan Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının (ÜST) Səhiyyə Hesablama Sisteminin (SHS) tətbiqi və səhiyyə xərclərinin izlənməsinin qiymətləndirilməsi üzrə Missiyasının nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib. Görüşdə həmçinin ÜST-nin Azərbaycan üzrə nümayəndəliyinin rəhbəri Hande Harmancı da iştirak edib.
Giriş sözü ilə çıxış edən səhiyyə naziri Teymur Musayev ölkəmizin Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı ilə əməkdaşlığa böyük önəm verdiyini vurğulayıb. Onun sözlərinə görə, Azərbaycan nüfuzlu səhiyyə təşkilatı ilə 1992-ci ildən sıx əməkdaşlıq edir və bu əməkdaşlıq hər il yüksələn xətlə inkişaf etməkdədir. Belə ki, 30 il ərzində qarşılıqlı əməkdaşlıq şəraitində mühüm işlər görülüb, ölkə, regional və qlobal səviyyələrdə uğurlu layihələr həyata keçirilib.
Nazir çıxışında səhiyyə və iqtisadiyyatın bir-biri ilə ayrılmaz şəkildə əlaqəli olduğunu vurğuladı. “Eyni zamanda, səhiyyə sisteminin inkişafı üçün tələb olunan maliyyə resurslarının formalaşmasında güclü iqtisadiyyata ehtiyac var. Səhiyyə Hesablama Sistemi Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı tərəfindən İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatı (OECD), Dünya Bankı, USAID və digər beynəlxalq inkişaf təşkilatları ilə birlikdə işlənib hazırlanmış hökumətlərə səhiyyə üzrə maliyyə axınlarını sistematik şəkildə izləməyə və qiymətləndirməyə imkan verən qlobal miqyasda istifadə olunan alətdir. Səhiyyə Nazirliyi Azərbaycanda bu proqramın həyata keçirilməsi üçün hər cür köməklik göstərməyə hazırdır”, - deyə Teymur Musayev fikrini tamamladı.
Səmimi qəbula görə təşəkkürünü bildirən ÜST-nin Qiymətləndirmə Missiyasının nümayəndəsi David Gzirishvili Azərbaycanda səhiyyə sektorunda mühüm islahatların, xüsusən də səhiyyə sisteminin gücləndirilməsi işlərinə başlanılmasını vurğuladı. Onun sözlərinə görə, SHS-nin tətbiq edilməsində ölkələrə texniki dəstəyin göstərilməsi ÜST-nin prioritetlərindən biridir. Belə ki, səhiyyə xərclərinin izlənməsi, məlumatların və beynəlxalq müqayisələrin təmin edilməsində qlobal lider olaraq, ÜST ölkə kontekstinin qiymətləndirilməsi, ilkin qiymətləndirmələrin aparılması, yerli potensialın yaradılması və SHS prosesinin davamlığının təmin olunması üçün ölkələrə texniki dəstək göstərir.
Qeyd edək ki, SHS əsas funksiyasından əlavə, səhiyyə sisteminin fəaliyyətini izləmək və qiymətləndirmək məqsədilə analitik alətlər üçün giriş kimi istifadə olunur. Bundan əlavə, səhiyyə xərclərinin SHS metodologiyasına əsaslanan izlənməsi üsulu ənənəvi fiskal təhlil ilə müqayisədə tibbi xidmətlərin istifadəsi haqqında daha zəngin məlumat verir.

A meeting was held at the Ministry of Health of Azerbaijan with the delegation of the WHO Mission to implement the Health Accounting System and assess the monitoring of healthcare expenditures
A meeting was held at the Ministry of Health with the delegation of the World Health Organization (WHO) Mission on the implementation of the Health Accounting System (SHA) and evaluation of healthcare expenditure monitoring, which is on a two-day business trip to our country. Hande Harmanci, the head of the WHO representative office in Azerbaijan, also participated in the meeting.
In his speech, Minister of Health Teymur Musayev stressed that our country attaches great importance to cooperation with the World Health Organization. According to him, Azerbaijan has been closely cooperating with the prestigious health organization since 1992, and this cooperation is developing steadily. Thus, over the past 30 years, significant work has been done within the cooperation framework, and several projects have been successfully implemented at the national, regional and global levels.
The minister emphasized that healthcare and the economy are inextricably linked in his speech. "At the same time, a strong economy is needed to generate the financial resources necessary for developing the healthcare system. The Health Accounting System was developed by the World Health Organization in collaboration with the Organization for Economic Co-operation and Development (OECD), the World Bank, the United States Agency for International Development (USAID), and other international development organizations. It is a globally used tool that enables governments to systematically monitor and evaluate health financial flows. In conclusion, the Ministry of Health is ready to provide any possible assistance for implementing this program in Azerbaijan," Teymur Musayev said.
Expressing his gratitude for the warm welcome, a representative of the WHO Evaluation Mission, David Gzirishvili, noted the implementation of essential reforms in the healthcare sector in Azerbaijan. According to him, one of the priorities of WHO is to provide technical support to the countries in implementing the SHA. Thus, as a global leader in delivering healthcare expenditure tracking, data and international comparisons, WHO provides technical support to countries to assess the country context, conduct baseline assessments, build local capacity and ensure the continuity of the SHA process.
In addition to its main function, SHA is used as primary data for monitoring and evaluating the health system's performance. In addition, tracking healthcare expenditures based on the SHA methodology provides more comprehensive information on the use of health services than traditional fiscal analysis.