Azərbaycan Səhiyyə Nazirliyində BMT-nin İnkişaf Proqramının rezident nümayəndəsi ilə görüş keçirilib
Azərbaycan Səhiyyə Nazirliyində Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İnkişaf Proqramının (BMTİP) rezident nümayəndəsi Alessandra Rokkasalva ilə görüş keçirilib.
Qonaqları salamlayan səhiyyə naziri Teymur Musayev Azərbaycanın BMT-nin müxtəlif ixtisaslaşmış qurumları ilə səmərəli əməkdaşlıq etdiyini vurğulayıb. Onun sözlərinə görə, “2021-2025-ci illər üçün BMT və Azərbaycan arasında Dayanıqlı İnkişaf üzrə Əməkdaşlığa dair Çərçivə Sənədi” ikitərəfli əməkdaşlığın strateji istiqamətlərini müəyyən edir.
Nazir, həmçinin Azərbaycan ilə BMT-nin İnkişaf Proqramı arasında bir sıra sahələrdə, o cümlədən səhiyyə sferasında da səmərəli əməkdaşlığın olduğunu diqqətə çatdırıb: “Azərbaycanda universal tibbi təminatın təşkili və milli səhiyyə sisteminin pandemiya və kəskin xəstəliklərə qarşı dayanıqlığının artırılması əməkdaşlığımızın əsas istiqamətlərindən biridir”.
Teymur Musayev çıxışında mart ayında Azərbaycanın paytaxtında XI Qlobal Bakı Forumunun keçirildiyini xatırladıb: “Bakı Forumu çərçivəsində Azərbaycan Prezidenti BMT-nin İnkişaf Proqramının administratoru Axim Ştayneri qəbul edib. Görüş zamanı dövlət başçısı Akim Ştayneri bu ilin noyabrında Bakıda keçiriləcək BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) dəvət edib. Dövlət başçısı Azərbaycanın qazıntı yanacağı ixrac edən ölkə olmasına baxmayaraq, yaşıl keçidin prioritet istiqamət kimi müəyyən edildiyini bildirib”.
Sonda Azərbaycanın səhiyyə naziri ikitərəfli münasibətlərin gələcək dinamik inkişafına ümid etdiyini ifadə edib.
Səmimi qəbula və yüksək qonaqpərvərliyə görə minnətdarlığını bildirən BMT-nin İnkişaf Proqramının rezident nümayəndəsi son illər Azərbaycanda səhiyyə sisteminin gücləndirilməsi məqsədilə islahatların aparılması istiqamətində mühüm işlərin görüldüyünü qeyd edib.
Alessandra Rokkasalva Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin reallaşmasında dayanıqlı inkişaf üzrə milli prioritetlərinə uyğun olaraq yaşıl artım və rəqəmsal transformasiyanın həyata keçirilməsi istiqamətində Azərbaycanla BMT-nin İnkişaf Proqramının sıx əməkdaşlığa hazır olduğunu bildirib.
Görüşdə, həmçinin 44 gün davam edən Vətən müharibəsində işğaldan azad olunmuş ərazilərdə aparılan quruculuq işlərində əməkdaşlıq perspektivləri və qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

В Министерстве здравоохранения Азербайджана состоялась встреча с резидент-представителем Программы развития ООН
В Министерстве здравоохранения Азербайджана состоялась встреча с резидент-представителем Программы развития Организации объединенных наций (ПРООН) Алессандрой Роккасальвой.
Поприветствовав гостей, министр здравоохранения Теймур Мусаев подчеркнул, что Азербайджан плодотворно сотрудничает с различными специализированными структурами ООН: «Рамочный документ о сотрудничестве в области устойчивого развития на 2021-2025 годы» между ООН и Азербайджаном определяет стратегические направления двусторонних отношений».
Министр также отметил плодотворное сотрудничество Азербайджана с Программой развития ООН в ряде областей, в том числе в сфере здравоохранения: «Обеспечение всеобщего охвата услугами здравоохранения в Азербайджане и повышение устойчивости национальной системы здравоохранения к пандемиям и острым заболеваниям является одним из основных направлений нашего сотрудничества».
В своем выступлении Теймур Мусаев напомнил, что в марте в столице Азербайджана состоялся XI Глобальный Бакинский форум: «В рамках Бакинского форума Президент Азербайджана принял администратора ООН Ахима Штайнера. В ходе встречи глава государства пригласил Ахима Штайнера на 29-ю сессию Конференцию сторон Рамочной конвенции ООН по изменению климата (COP29), которая состоится в Баку в ноябре текущего года. Глава государства заявил, что, несмотря на то, что Азербайджан является страной-экспортером ископаемого топлива, зеленый переход определен как приоритетное направление».
В завершение министр здравоохранения Азербайджана выразил надежду на дальнейшее динамичное развитие двусторонних отношений.
Поблагодарив за теплый прием и высокое гостеприимство, резидент-представитель Программы развития ПРООН отметила, что за последние годы в Азербайджане были предприняты важные усилия по преобразованию системы здравоохранения. Алессандра Роккасальва выразила удовлетворение сотрудничеством между Азербайджаном и ПРООН в реализации Целей устойчивого развития: «Программа развития ООН готова к тесному взаимодействию в реализации зеленого роста и цифровой трансформации в соответствии с национальными приоритетами нашей страны в области устойчивого развития».
В ходе встречи также состоялся обмен мнениями о перспективах сотрудничества в строительно-восстановительных работах, осуществляемых на территориях, освобожденных от оккупации во время 44-дневной Отечественной войны, и по другим вопросам, представляющим взаимный интерес.