Azərbaycan Respublikasının səhiyyə naziri Astanada keçirilən ÜST-nin Avropa Regional Komitəsinin 73-cü sessiyasında Fransa və Ermənistan nümayəndələrinin əsassız ittihamlarına cavab verib
Azərbaycan Respublikasının səhiyyə naziri Teymur Musayev Astanada keçirilən Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının Avropa Regional Komitəsinin 73-cü sessiyasında Fransa və Ermənistan nümayəndələrinin ölkəmizin ünvanına səsləndirdikləri əsassız ittihamlara cavab verib.
Teymur Musayev qeyd edib ki, Azərbaycan Respublikasının suverenliyinin və konstitusiya quruluşunun bərpa olunması, ərazilərin qanunsuz erməni hərbi birləşmələrindən təmizlənməsi məqsədi ilə anti-terror mahiyyətli tədbirlər həyata keçirilib.
Müxtəlif beynəlxalq təşkilatların nümayəndələrinin Qarabağ regionuna bir sıra səfərləri olub. Bu səfərlərin nəticəsində hazırlanan hesabatlarda qeyd olunub ki, hər hansı bir mülki infrastruktura, o cümlədən məktəb və xəstəxanalara heç bir ziyan dəyməyib. Yerli əhali, onlara qarşı hər hansı bir zorakılıq, həmçinin mülki və kənd təsərrüfatı obyektlərinin dağıntısı faktlarının olmadığını missiyalara bildirib.
Eyni zamanda vurğulanıb ki, UNHCR və Qırmızı Xaç Komitəsinin Ermənistan ofisinin də hesabatlarında bu məsələ öz əksini tapıb. Həmçinin Ermənistan Baş nazirinin 21 və 23 sentyabrda səsləndirdiyi bəyanatlarında mülki əhali üçün hər hansı bir təhlükə olmadığı bildirilib. Bütün bu faktlar bir daha sübut edir ki, Fransa və Ermənistan nümayəndələrinin səsləndirdikləri ittihamlar əsassızdır.

Министр здравоохранения Азербайджанской Республики ответил на необоснованные обвинения представителей Франции и Армении на 73-ей Сессии Европейского регионального комитета ВОЗ, прошедшем в Астане
Министр здравоохранения Теймур Мусаев ответил на необоснованные обвинения в адрес Азербайджана со стороны представителей Франции и Армении на 73-й сессии Европейского регионального комитета ВОЗ, прошедшем в Астане.
Теймур Мусаев в своем выступлении отметил, что с целью восстановления суверенитета и конституционного строя Азербайджанской Республики, очистки территорий от незаконных армянских вооруженных формирований Азербайджаном были проведены антитеррористические мероприятия.
Представители различных международных организаций посетили Карабахский регион. В отчетах, подготовленных по результатам этих визитов, отмечается, что во время этих мероприятий не был причинен ущерб гражданской инфраструктуре, включая школы и больницы, указал министр здравоохранения.
Население региона также заявило представителям международных организаций, что не было никаких фактов насилия в отношении них, а также разрушений гражданских и сельскохозяйственных объектов.
Теймур Мусаев подчеркнул, что все эти вопросы нашли свое отражение в отчетах армянского офисa УВКБ ООН и Международного комитета Красного Креста.
Министр также напомнил заявления премьер-министра Армении от 21 и 23 сентября, где констатировалось, что никакой опасности для армянского населения нет.
Все эти факты еще раз доказывают беспочвенность обвинений представителей Франции и Армении, указал министр Мусаев.