Azərbaycan Respublikasının səhiyyə naziri Astanada keçirilən ÜST-nin Avropa Regional Komitəsinin 73-cü sessiyasında Fransa və Ermənistan nümayəndələrinin əsassız ittihamlarına cavab verib
Azərbaycan Respublikasının səhiyyə naziri Teymur Musayev Astanada keçirilən Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının Avropa Regional Komitəsinin 73-cü sessiyasında Fransa və Ermənistan nümayəndələrinin ölkəmizin ünvanına səsləndirdikləri əsassız ittihamlara cavab verib.
Teymur Musayev qeyd edib ki, Azərbaycan Respublikasının suverenliyinin və konstitusiya quruluşunun bərpa olunması, ərazilərin qanunsuz erməni hərbi birləşmələrindən təmizlənməsi məqsədi ilə anti-terror mahiyyətli tədbirlər həyata keçirilib.
Müxtəlif beynəlxalq təşkilatların nümayəndələrinin Qarabağ regionuna bir sıra səfərləri olub. Bu səfərlərin nəticəsində hazırlanan hesabatlarda qeyd olunub ki, hər hansı bir mülki infrastruktura, o cümlədən məktəb və xəstəxanalara heç bir ziyan dəyməyib. Yerli əhali, onlara qarşı hər hansı bir zorakılıq, həmçinin mülki və kənd təsərrüfatı obyektlərinin dağıntısı faktlarının olmadığını missiyalara bildirib.
Eyni zamanda vurğulanıb ki, UNHCR və Qırmızı Xaç Komitəsinin Ermənistan ofisinin də hesabatlarında bu məsələ öz əksini tapıb. Həmçinin Ermənistan Baş nazirinin 21 və 23 sentyabrda səsləndirdiyi bəyanatlarında mülki əhali üçün hər hansı bir təhlükə olmadığı bildirilib. Bütün bu faktlar bir daha sübut edir ki, Fransa və Ermənistan nümayəndələrinin səsləndirdikləri ittihamlar əsassızdır.

The Minister of Health of the Republic of Azerbaijan responded to the groundless accusations of the representatives of France and Armenia at the 73 rd session of the European Regional Committee of the WHO held in Astana
The Minister of Health of the Republic of Azerbaijan, Teymur Musayev, responded to the groundless accusations made by the representatives of France and Armenia against our country at the 73rd session of the European Regional Committee of the World Health Organization, held in Astana.
Teymur Musayev noted that anti-terrorist measures were implemented in order to restore the sovereignty and constitutional structure of the Republic of Azerbaijan, to clear the territories of illegal Armenian military.
Representatives of various international organizations had a number of visits to the Karabakh region. The reports prepared on a base of these visits indicate that no damage was caused to civilian infrastructure including schools and hospitals, during these activities, the Minister of Health noted.
The population of the region also told representatives of international organizations that there was no violence against them, as well as destruction of civilian and agricultural facilities.
Teymur Musayev emphasized that all these issues were reflected in the reports of the Armenian office of UNHCR and ICRC.
The minister also recalled the statements of the Prime Minister of Armenia on September 21 and 23, which stated that there is no danger to the Armenian population.
All these facts one again prove the groundlessness of the accusations of representatives of France and Armenia, Teymur Musayev noted.