Azərbaycan Respublikasının səhiyyə naziri Astanada keçirilən ÜST-nin Avropa Regional Komitəsinin 73-cü sessiyasında çıxış edib
Astanada Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının Avropa Regional Komitəsinin 73-cü sessiyası öz işinə başlayıb.
Sessiyada ÜST-nin Avropa regionunda ali idarəetmə orqanı olan Regional Komitənin 53 üzv dövlətinin səhiyyə nazirləri, digər yüksək vəzifəli rəsmiləri, və beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri iştirak edirlər. Azərbaycan Respublikası sessiyada səhiyyə naziri Teymur Musayevin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə təmsil olunur.
Tədbirdə Regional Komitəyə üzv dövlətlərdə insanların sağlamlığının qorunması, sanitar-gigiyenik şəraitinin yaxşılaşdırılması ilə bağlı fəaliyyət istiqamətləri və səhiyyə sahəsində bütün Avropa regionu qarşısında duran əsas problemlər müzakirə edilib.
Sessiyanın açılışında Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının Baş direktoru Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus və Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının (ÜST) Avropa Regional direktoru Hans Henri Kluge çıxış ediblər. Bildirilib ki, 2023-cü ildə ÜST-nin yaradılmasının 75 illiyi və İlkin Səhiyyə Xidməti (İSQ) üzrə Alma-Ata Bəyannaməsinin imzalanmasının 45 illiyi qeyd olunur. Buna görə də, sessiyanın Avropa Regionunun sağlamlığı və rifahının təmin olunmasında irəliləyişləri müzakirə etmək, son 75 il ərzində ictimai səhiyyə sahəsində mühüm nailiyyətləri qeyd etmək, gələcək problemlərin həlli ilə bağlı təcrübə mübadilələrinin aparılması üçün əla fürsət olacaqdır.
Tədbirdə çıxış edən Azərbaycan Respublikasının səhiyyə naziri Teymur Musayev tədbir iştirakçılarını salamlayaraq bildirdi ki, sağlamlığın təşviqi milli səviyyədə Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə nail olmaq və daha güclü səhiyyə sistemlərini qurmaq üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edir: “Qlobal miqyasda gözlənilən ömür uzunluğu artığından, biz bütün vətəndaşların sağlamlığının qorunmasına xüsusi diqqət yetirməliyik. Azərbaycan Respublikası Prezidentin Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf strategiyası”nın hədəflərindən biri də vətəndaşların sağlam həyat tərzinin təmin edilməsidir”.
Teymur Musayev vurğulayıb ki, fövqəladə hallara daha yaxşı hazırlıq və onun nəticələrinin vaxtında aradan qaldırılması davamlı qlobal səhiyyə infrastrukturunu tələb edir: “Qlobal sağlamlıq üçün riskləri azaltmaq və şoka davamlı sağlamlıq sistemlərinə nail olmaq üçün həm beynəlxalq, həm də milli səviyyədə adekvat tədbirlər həyata keçirilməlidir”.
Nazir qeyd edib ki, davamlı inkişaf sülh və təhlükəsizlik olmadan həyata keçirilə bilməz. “2020-ci ildə 44 günlük Vətən Müharibəsi və ötən ay həyata keçirilən lokal anti-terror əməliyyatı nəticəsində Azərbaycan bütün ölkə üzərində öz suverenliyini bərpa edib. İndi biz işğaldan azad edilmiş ərazilərin bərpası, məcburi köçkünlərin öz torpaqlarına qayıtması istiqamətində böyük işlər görürük. Azərbaycanın Qarabağ bölgəsinin erməni sakinlərinə səhiyyə xidmətlərinin göstərilməsi artıq təşkil olunub. Lakin əvvəllər işğal olunmuş torpaqların mina və partlayıcı maddələrlə hədsiz dərəcədə çirklənməsi böyük qayıdış prosesinə ciddi əngəl törədir. İkinci Qarabağ müharibəsi başa çatdıqdan sonra mina partlayışları nəticəsində əksəriyyəti mülki şəxslər olmaqla 300-dən çox vətəndaş həlak olub və ya ağır yaralanıb. Bu, bizim səhiyyəmiz üçün də ciddi problemdir”, - deyə nazir bildirib.
Oktyabrın 26-ı yekunlaşacaq tədbir panel sessiyalarda müxtəlif mövzular ətrafında müzakirələrə davam edəcək.
Regional Komitə, Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının Avropa regional bürosunun rəhbər və qərarverici orqanıdır. Onun sessiyası isə əhalinin sağlamlıq və rifah vəziyyətini yaxşılaşdırmaq məqsədini daşıyan strategiyaların müzakirəsi və təsdiqlənməsi məqsədilə hər il səhiyyə nazirlərini bir araya gətirən regionda ictimai sağlamlıq məsələləri üzrə əsas toplantıdır.

Министр здравоохранения Азербайджанской Республики выступил на 73-ей Сессии Европейского регионального комитета ВОЗ, прошедшем в Астане
В Астане началась 73-я сессия Европейского регионального комитета Всемирной Организации Здравоохранения.
В работе сессии принимают участие министры здравоохранения и другие высокопоставленные лица 53 государств-членов ВОЗ в Европейском регионе, а также представители международных организаций. Азербайджан представлен на мероприятии делегацией во главе с министром здравоохранения Теймуром Мусаевым.
Будут обсуждаться направления, связанные с охраной здоровья людей, с улучшением санитарно-гигиенических условий в государствах-членах Регионального комитета, а также основные проблемы Европейского региона в сфере здравоохранения.
На открытии мероприятия выступили генеральный директор Всемирной организации здравоохранения Тедрос Адханом Гебрейесус и Европейский региональный директор организации Ханс Генри Клюге. Было отмечено, что в 2023 году исполняется 75 лет со дня создания ВОЗ и 45 лет со дня подписания Алма-Атинской декларации по первичной медико-санитарной помощи. Посвященная здоровью и благополучию населения Европейского региона сессия предоставит большие возможности для обсуждения прогресса в сфере предоставлении медицинской помощи, глобальных достижений в области общественного здравоохранения за последние 75 лет и обмена опытом в решении будущих проблем.
В свою очередь сообщил, что сессия этого года будет посвящена обсуждению цифровизации здравоохранения в странах региона, широкому применению искусственного интеллекта, использованию современные достижения ИКТ и технологических решений в медицинском образовании, улучшения условий труда социального и медицинского персонала, повышение физической активности населения, а также проведению работ в сфере модернизации больниц. Было отмечено, что в рамках подготовки дальнейших шагов на ближайшие два года, будут планироваться действия по преодолению существующих и новых вызовов для обеспечения здоровья граждан в регионе.
Выступая на открытии сессии, министр здравоохранения Азербайджанской Республики Теймур Мусаев отметил, что обеспечение здоровья населения важно для достижения целей устойчивого развития и создания прочных систем здравоохранения: «В связи с ростом продолжительности жизни в мировом масштабе, охрана здоровья населения становиться первостепенной задачей. Одной из целей «Стратегии социально-экономического развития Азербайджанской Республики на 2022-2026 годы», утвержденной Указом Президента Азербайджанской Республики, является обеспечение здорового образа жизни граждан.
Теймур Мусаев подчеркнул, что для лучшей подготовки к чрезвычайным ситуациям и своевременной ликвидации их последствий необходима устойчивая глобальная инфраструктура здравоохранения: «Необходимо принять адекватные меры как на международном, так и на национальном уровне для снижения рисков в сфере здравоохранения».
Министр особо отметил, что всестороннее развитие невозможно реализовать без мира и безопасности. "В результате 44-дневной Отечественной войны 2020 года и проведенной в прошлом месяце локальной антитеррористических мероприятий Азербайджан восстановил свой территориальный суверенитет. Сейчас ведется большая работа в направлении восстановления территорий, освобожденных от оккупации, и возвращения вынужденных переселенцев на свои земли. Организовано оказание медицинской помощи услуг жителям Карабахского региона Азербайджана. Однако чрезмерное загрязнение ранее оккупированных земель минами и взрывчатыми веществами является серьезным препятствием на пути процесса возвращения. После окончания Второй Карабахской войны более 300 граждан, большинство из которых мирные жители, были убиты или серьезно ранены в результате взрывов мин. Это серьезная проблема для нашего здравоохранения", - сказал министр.
Сессия продолжит свою работу дискуссиями на различные темы в рамках панельных сессий и завершится 26 октября.