ÜST-nin Baş direktoru Səhiyyə Nazirliyinin professor Gindes adına Respublika Uşaq və Yeniyetmələr üçün Vərəm və Tənəffüs Orqanlarının Xəstəlikləri Sanatoriyasında olub
Azərbaycanda səfərdə olan Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının Baş direktoru Tedros Adhanom Ghebreyesus Səhiyyə Naziri Teymur Musayevlə birgə nazirliyin professor Gindes adına Respublika Uşaq və Yeniyetmələr üçün Vərəm və Tənəffüs Orqanlarının Xəstəlikləri Sanatoriyasını ziyarət ediblər.
Səhiyyə naziri Teymur Musayev müəssisənin fəaliyyəti, uşaqlar və yeniyetmələr arasında vərəm və digər tənəffüs orqanları xəstəliklərinin profilaktikası, erkən diaqnostikası, müalicəsi və reabilitasiyası istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər barədə ətraflı məlumat verib. Nazir qeyd edib ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamlarına əsasən Bakıda professor Gindes adına Respublika Uşaq və Yeniyetmələr üçün Vərəm və Tənəffüs Orqanlarının Xəstəlikləri Sanatoriyasının yeni binası inşa olunub. Bildirilib ki, sanatoriyada pasiyentlərin kompleks müalicəsi üçün zəruri tibbi və sosial reabilitasiya xidmətləri təşkil olunub, müasir tibbi yanaşmalar və profilaktik proqramlar tətbiq edilir.
Sonra müəssisənin müalicə və diaqnostika bölmələri, laboratoriya və reabilitasiya sahələri ilə tanışlıq olub. Bildirilib ki, sanatoriyada müasir tibbi avadanlıqlardan istifadə olunur, pasiyentlərin sağlamlığının bərpası və sosial adaptasiyası üçün kompleks tədbirlər həyata keçirilir.
ÜST-nin Baş direktoru Tedros Adhanom Ghebreyesus sanatoriyada yaradılmış şəraiti və uşaqların müalicəsi və reabilitasiyası istiqamətində görülən işləri yüksək qiymətləndirib. O, qlobal səviyyədə vərəmlə mübarizənin mühüm prioritetlərdən biri olduğunu qeyd edərək, bu sahədə Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı ilə Azərbaycan arasında əməkdaşlığın əhəmiyyətini vurğulayıb.
Qonaqlar müəssisədə müalicə alan uşaqlarla görüşüb, onların müalicə və reabilitasiya şəraiti ilə yaxından tanış olublar.
Sonda ÜST-nin Baş direktoru sanatoriyanın kollektivi ilə səmimi görüş keçirib, onların fəaliyyəti ilə yaxından tanış olub və görülən işləri yüksək qiymətləndirərək gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.

Генеральный директор ВОЗ посетил Республиканский санаторий для детей и подростков по туберкулёзу и заболеваниям органов дыхания имени профессора Гиндеса при Минздраве
Генеральный директор Всемирной организации здравоохранения Тедрос Адхан Гебрейесус, находящийся с визитом в Азербайджане, совместно с министром здравоохранения Теймуром Мусаевым посетил Республиканский санаторий для детей и подростков по туберкулёзу и заболеваниям органов дыхания имени профессора Гиндеса.
Министр здравоохранения Теймур Мусаев подробно проинформировал о деятельности учреждения, мерах по профилактике, ранней диагностике, лечению и реабилитации туберкулёза и других заболеваний органов дыхания среди детей и подростков. Министр отметил, что в соответствии с соответствующими распоряжениями Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева в Баку было построено новое здание Республиканского санатория для детей и подростков по туберкулёзу и заболеваниям органов дыхания имени профессора Гиндеса. Также было отмечено, что в санатории организованы необходимые медицинские и социальные реабилитационные услуги для комплексного лечения пациентов, применяются современные медицинские подходы и профилактические программы.
Затем гости ознакомились с лечебно-диагностическими отделениями учреждения, лабораторией и реабилитационными зонами. Было отмечено, что в санатории используется современное медицинское оборудование, а также реализуются комплексные меры по восстановлению здоровья пациентов и их социальной адаптации.
Генеральный директор ВОЗ высоко оценил созданные в санатории условия и работу, проводимую в направлении лечения и реабилитации детей. Он подчеркнул, что борьба с туберкулёзом является одним из важнейших приоритетов на глобальном уровне, и отметил значимость сотрудничества между ВОЗ и Азербайджаном в этой сфере.
Гости встретились с детьми, проходящими лечение в учреждении, и подробно ознакомились с условиями их лечения и реабилитации.
Генеральный директор ВОЗ также провёл тёплую встречу с коллективом санатория, подробно ознакомился с их деятельностью, высоко оценил проделанную работу и пожелал успехов в их дальнейшей деятельности.