ÜST-nin Baş direktoru Səhiyyə Nazirliyinin professor Gindes adına Respublika Uşaq və Yeniyetmələr üçün Vərəm və Tənəffüs Orqanlarının Xəstəlikləri Sanatoriyasında olub
Azərbaycanda səfərdə olan Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının Baş direktoru Tedros Adhanom Ghebreyesus Səhiyyə Naziri Teymur Musayevlə birgə nazirliyin professor Gindes adına Respublika Uşaq və Yeniyetmələr üçün Vərəm və Tənəffüs Orqanlarının Xəstəlikləri Sanatoriyasını ziyarət ediblər.
Səhiyyə naziri Teymur Musayev müəssisənin fəaliyyəti, uşaqlar və yeniyetmələr arasında vərəm və digər tənəffüs orqanları xəstəliklərinin profilaktikası, erkən diaqnostikası, müalicəsi və reabilitasiyası istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər barədə ətraflı məlumat verib. Nazir qeyd edib ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamlarına əsasən Bakıda professor Gindes adına Respublika Uşaq və Yeniyetmələr üçün Vərəm və Tənəffüs Orqanlarının Xəstəlikləri Sanatoriyasının yeni binası inşa olunub. Bildirilib ki, sanatoriyada pasiyentlərin kompleks müalicəsi üçün zəruri tibbi və sosial reabilitasiya xidmətləri təşkil olunub, müasir tibbi yanaşmalar və profilaktik proqramlar tətbiq edilir.
Sonra müəssisənin müalicə və diaqnostika bölmələri, laboratoriya və reabilitasiya sahələri ilə tanışlıq olub. Bildirilib ki, sanatoriyada müasir tibbi avadanlıqlardan istifadə olunur, pasiyentlərin sağlamlığının bərpası və sosial adaptasiyası üçün kompleks tədbirlər həyata keçirilir.
ÜST-nin Baş direktoru Tedros Adhanom Ghebreyesus sanatoriyada yaradılmış şəraiti və uşaqların müalicəsi və reabilitasiyası istiqamətində görülən işləri yüksək qiymətləndirib. O, qlobal səviyyədə vərəmlə mübarizənin mühüm prioritetlərdən biri olduğunu qeyd edərək, bu sahədə Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı ilə Azərbaycan arasında əməkdaşlığın əhəmiyyətini vurğulayıb.
Qonaqlar müəssisədə müalicə alan uşaqlarla görüşüb, onların müalicə və reabilitasiya şəraiti ilə yaxından tanış olublar.
Sonda ÜST-nin Baş direktoru sanatoriyanın kollektivi ilə səmimi görüş keçirib, onların fəaliyyəti ilə yaxından tanış olub və görülən işləri yüksək qiymətləndirərək gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.

WHO Director-General visits the Republican Sanatorium for Tuberculosis and Respiratory Diseases for Children and Adolescents named after Professor Gindes of the Ministry of Health
Tedros Adhanom Ghebreyesus, Director-General of the World Health Organization, who is currently on a visit to Azerbaijan, visited the Professor Gindes Republican Sanatorium for Tuberculosis and Respiratory Diseases for Children and Adolescents together with Teymur Musayev, Minister of Health.
Teymur Musayev, Minister of Health, provided detailed information about the activities of the institution, as well as the measures implemented for the prevention, early diagnosis, treatment, and rehabilitation of tuberculosis and other respiratory diseases among children and adolescents. The Minister noted that, in accordance with the relevant decrees of Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan, a new building of the Professor Gindes Republican Sanatorium for Tuberculosis and Respiratory Diseases for Children and Adolescents has been constructed in Baku. It was emphasized that the sanatorium provides the necessary medical and social rehabilitation services for the comprehensive treatment of patients, while modern medical approaches and preventive programs are being implemented.
Following this, the participants familiarized themselves with the treatment and diagnostic departments, as well as the laboratory and rehabilitation facilities of the institution. It was noted that modern medical equipment is used at the sanatorium, and comprehensive measures are being implemented to restore patients’ health and support their social adaptation.
Tedros Adhanom Ghebreyesus, Director-General of the World Health Organization, highly appreciated the conditions created at the sanatorium and the work carried out in the field of treatment and rehabilitation of children. He noted that the fight against tuberculosis remains one of the key priorities at the global level and emphasized the importance of cooperation between the World Health Organization and Azerbaijan in this area.
The guests also met with children receiving treatment at the institution and became closely acquainted with the conditions provided for their treatment and rehabilitation.
At the end of the visit, the Director-General of the World Health Organization held a cordial meeting with the staff of the sanatorium, familiarized himself with their activities, highly appreciated the work carried out, and wished them success in their future endeavors.