Səhiyyə Nazirliyinin dəstəyi ilə Qəbələdə “Gənc Tibb İşçilərinin Konfransı” keçirilib
Səhiyyə Nazirliyinin dəstəyi və Azərbaycan Həmkarlar İttifaqları Konfederasiyasının üzv təşkilatı – Azərbaycan Səhiyyə İşçiləri Həmkarlar İttifaqı Respublika Komitəsinin təşkilatçılığı ilə Qəbələ rayonunda “Gənc Tibb İşçilərinin Konfransı” keçirilib.
Qəbələ rayonunda Heydər Əliyev Konqres Mərkəzində təşkil olunan konfransın əsas məqsədi gənc tibb işçilərinin peşəkar inkişafının dəstəklənməsi, əmək hüquqları, psixoloji rifahı və karyera imkanları ilə bağlı məsələlərin müzakirəsi, həmçinin gənc mütəxəssislərin regionlarda davamlı fəaliyyətinin təşviq edilməsidir.
Tədbir regional əməkdaşlığın genişləndirilməsi, gənc səhiyyə işçiləri arasında təcrübə mübadiləsinin aparılması və peşəkar əlaqələrin inkişaf etdirilməsi baxımından da mühüm platforma olub.
Konfransda aidiyyəti dövlət qurumlarının, səhiyyə strukturlarının və həmkarlar ittifaqı təşkilatlarının nümayəndələri ilə yanaşı, Qəbələ, Oğuz, Balakən, Qax, Zaqatala, eləcə də Şəki şəhər və rayonlarından olan gənc tibb işçiləri iştirak ediblər.
Tədbir çərçivəsində iki panel müzakirəsi keçirilib.
“Səhiyyə gəncləri üçün peşəkar çağırışlar” mövzusunda keçirilən I paneldə karyera planlaması, davamlı peşəkar inkişaf, uğurlu peşə modeli, səhiyyə işçilərinin psixoloji rifahının qorunması, eləcə də gənclərin peşəkar inkişafının və sosial rifahının təmin olunmasında həmkarlar ittifaqlarının rolu müzakirə edilib.
“Gənclərin regionlarda inkişaf yolu” adlı II paneldə isə tibb müəssisələrində çalışan gənc kadrların qarşılaşdıqları əsas problemlər, peşə fəaliyyəti zamanı yarana biləcək hüquqi risklər, xəstə hüquqlarının qorunması, həmçinin gənclərin bölgələrdə davamlı məşğulluğunun təşviqi üçün motivasiya mexanizmləri diqqət mərkəzində olub.
Konfransın interaktiv hissəsində “Gənc Tibb İşçiləri arasında İntellektual Yarış” təşkil olunub. Yarış zamanı iştirakçılar tibbi biliklərini, analitik düşünmə, klinik qərarvermə, etik yanaşma və komanda işi bacarıqlarını nümayiş etdiriblər.
Qeyd edək ki, konfrans Azərbaycan Səhiyyə İşçiləri Həmkarlar İttifaqı Respublika Komitəsinin gənc tibb işçilərinin peşəkar inkişafının, sosial rifahının və regionlarda fəaliyyətinin davamlılığının dəstəklənməsinə yönəlmiş silsilə regional layihələrinin növbəti mərhələsidir.

При поддержке Минздрава в Габале прошла конференция «Молодые медицинские работники»
При поддержке Министерства здравоохранения и по инициативе Республиканского комитета Профсоюза работников здравоохранения Азербайджана — организации, входящей в состав Конфедерации профсоюзов Азербайджана, — в Габалинском районе состоялась конференция «Молодые медицинские работники».
Конференция, организованная в Конгресс-центре имени Гейдара Алиева в Габалинском районе, была направлена на поддержку профессионального развития молодых медицинских работников, обсуждение вопросов, связанных с трудовыми правами, психологическим благополучием и карьерными возможностями, а также стимулирование устойчивой профессиональной деятельности молодых специалистов в регионах.
Мероприятие также стало важной платформой для расширения регионального сотрудничества, обмена опытом между молодыми специалистами сферы здравоохранения и развития профессиональных связей.
В конференции наряду с представителями соответствующих государственных органов, структур здравоохранения и профсоюзных организаций приняли участие молодые медицинские работники из Габалинского, Огузского, Балакенского, Гахского, Загатальского районов, а также города и района Шеки.
В рамках мероприятия состоялись две панельные дискуссии.
В ходе первой панели на тему «Профессиональные вызовы для молодых специалистов сферы здравоохранения» обсуждались вопросы карьерного планирования, непрерывного профессионального развития, успешной профессиональной модели, сохранения психологического благополучия медицинских работников, а также роль профсоюзов в обеспечении профессионального развития и социального благополучия молодежи.
Вторая панель на тему «Путь развития молодежи в регионах» была посвящена основным проблемам, с которыми сталкиваются молодые специалисты, работающие в медицинских учреждениях, возможным правовым рискам в процессе профессиональной деятельности, защите прав пациентов, а также механизмам мотивации, направленным на обеспечение устойчивой занятости молодежи в регионах.
В рамках интерактивной части конференции был организован «Интеллектуальный конкурс среди молодых медицинских работников». В ходе конкурса участники продемонстрировали свои медицинские знания, аналитическое мышление, навыки принятия клинических решений, этический подход и умение работать в команде.
Отметим, что конференция стала очередным этапом серии региональных проектов Республиканского комитета Профсоюза работников здравоохранения Азербайджана, направленных на поддержку профессионального развития и социального благополучия молодых медицинских работников, а также обеспечение устойчивости их деятельности в регионах.