Səhiyyə Nazirliyi “Böyük Qayıdış” çərçivəsində ilk dəfə portativ stomatoloji qurğu tətbiq etdi
Səhiyyə Nazirliyi işğaldan azad olunmuş ərazilərdə “Böyük Qayıdış” proqramı çərçivəsində kompleks tibbi müayinələr və sağlam həyat tərzinin təşviqi istiqamətində maarifləndirici tədbirləri davam etdirir. Bu məqsədlə növbəti aksiya 10 aprel tarixində Ağdərə rayonunda uğurla keçirilib.
Aksiyanı Səhiyyə Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə Azərbaycan Tibb Universiteti (ATU) Tədris Stomatoloji Klinikasının həkim briqadası həyata keçirib. Həkimlər həm yerli əhalini, həm də “Böyük Qayıdış” proqramı çərçivəsində Qarabağın bərpasında fəaliyyət göstərən mütəxəssisləri müayinə edərək onlara konsultativ tibbi xidmət göstəriblər.
Aksiya çərçivəsində ilk dəfə olaraq tibdə inqilabi yenilik sayılan BPR Swiss-in SMART-PORT portativ stomatoloji qurğusu tətbiq olunub. Bu müasir qurğu məktəblərdə, qocalar evlərində və səyyar müayinələrdə yüksək keyfiyyətli stomatoloji xidmət göstərməklə, vətəndaşların klinikaya getmək ehtiyacını azaldır və müalicəyə çıxışı daha da asanlaşdırır. SMART-PORT-un fasiləsiz işləmə xüsusiyyəti, tez quraşdırılması və çoxfunksiyalı alətləri (mikromotor, skaler, üçfunksiyalı şpris) müalicə imkanlarını genişləndirir.
Ağdərə sakinləri səyyar şəraitdə bu portativ qurğu vasitəsi ilə tam stomatoloji xidmət alıblar. Tam avtonom iş rejimi və fasiləsiz işləmə imkanı sayəsində müalicələr daha sürətli və rahat aparılıb, vətəndaşların vaxtına qənaət olunub.
Aksiyanın əsas məqsədi sakinlərin ağız boşluğunun vəziyyətinin qiymətləndirilməsi, müxtəlif stomatoloji patologiyaların erkən aşkarlanması, profilaktik tədbirlərin həyata keçirilməsi və vətəndaşlara geniş konsultativ tibbi xidmətlərin göstərilməsi olub.
ATU-nun Tədris Stomatoloji Klinikasının direktoru İmran Ağayevin rəhbərliyi altında stomatoloq-terapevt, ortodont, ortoped, cərrah və uşaq stomatoloqu daxil olmaqla klinikanın geniş həkim briqadası əhalinin ətraflı müayinəsini həyata keçirib. Ümumilikdə, aksiyada 140-a yaxın vətəndaş tibbi müayinədən keçib, müvafiq müalicə prosedurları aparılıb, erkən diaqnostika və profilaktik konsultasiyalar təmin edilib.
Bu təşəbbüs “Böyük Qayıdış” proqramının regionlarda həyat keyfiyyətinin artırılması, sağlamlıq xidmətlərinə çıxışın genişləndirilməsi və yerli əhalinin rifahının yaxşılaşdırılması istiqamətində mühüm addım kimi qiymətləndirilir.

Минздрав впервые применил портативное стоматологическое оборудование в рамках «Великого возвращения»
Минздрав продолжает в освобожденных от оккупации территориях комплексные медицинские осмотры и просветительские мероприятия по пропаганде здорового образа жизни в рамках программы «Большое возвращение». В рамках этой инициативы очередная акция успешно прошла 10 апреля в Агдере.
Акцию организовала команда врачей Учебной стоматологической клиники Азербайджанского медицинского университета (АТУ) под руководством Минздрава. Врачи осмотрели как местных жителей, так и специалистов, участвующих в восстановлении Карабаха в рамках программы «Большое возвращение», и предоставили им консультативную медицинскую помощь.
Впервые в рамках акции был использован революционный в медицине портативный стоматологический аппарат BPR Swiss SMART-PORT. Это современное устройство позволяет оказывать качественные стоматологические услуги в школах, домах престарелых и при выездных осмотрах, снижая необходимость посещения клиники и упрощая доступ к лечению. SMART-PORT отличается непрерывной работой, быстрым развертыванием и многофункциональными инструментами (микромотор, скалер, трехфункциональный шприц), расширяя возможности лечения.
Жители Агдеры получили полный спектр стоматологических услуг в выездных условиях. Благодаря автономной работе и непрерывной работе аппарата лечение проводилось быстрее и удобнее, экономя время граждан.
Основная цель акции — оценка состояния полости рта жителей, раннее выявление различных стоматологических патологий, проведение профилактических мероприятий и предоставление широкого спектра консультативных медицинских услуг.
Под руководством директора Учебной стоматологической клиники АТУ Имрана Агаева команда стоматологов, включающая терапевта, ортодонта, ортопеда, хирурга и детского стоматолога, провела детальное обследование населения. В целом, около 140 человек прошли медицинский осмотр, получив раннюю диагностику, соответствующие лечебные процедуры и профилактические консультации.
Эта инициатива рассматривается как важный шаг в рамках программы «Большое возвращение» для повышения качества жизни в регионах, расширения доступа к медицинским услугам и улучшения благосостояния местного населения.