Azərbaycan Respublikasının Səhiyyə Nazirliyində COP-29 danışıqlar qrupunun üzvləri olan ÜST-nin məsul şəxsləri ilə görüş keçirilib
Azərbaycan Respublikasının Səhiyyə Nazirliyində COP-29 danışıqlar qrupunun üzvləri olan Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının (ÜST) məsul şəxsləri - İctimai Səhiyyə, Ətraf Mühit və Sosial Müəyyənedicilər Departamentinin direktoru Mariya Neyra və Avropa üzrə Regional Ofisinin Yoluxucu Xəstəliklər, Ətraf Mühit və Sağlamlıq Departamentinin direktoru Robb Batler ilə görüş keçirilib.
Qonaqları salamlayan səhiyyə naziri Teymur Musayev ölkəmizin Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı ilə bir çox istiqamətlərdə sıx əməkdaşlıq etdiyini diqqətə çatdırıb: “Azərbaycan bu əməkdaşlığa böyük önəm verir. Ötən müddət ərzində ölkə və regional səviyyədə uğurlu layihələr həyata keçirilib”.
Prezident İlham Əliyevin bu səhiyyə təşkilatı ilə qarşılıqlı əlaqələrin daha da genişləndirilməsinə böyük önəm verdiyini vurğulayan nazir dövlət başçısı ilə XI Qlobal Bakı Forumunda iştirak etmək üçün Azərbaycana səfəri çərçivəsində ÜST-nin Baş direktoru Tedros Adhanom Qebreyesusun görüşünü də qeyd edib.
Həmçinin, BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası - COP29 bu ilin noyabrında Azərbaycanda keçiriləcəyi diqqətə çatdırılıb: “Prezident İlham Əliyev vurğulayıb ki, beynəlxalq ictimaiyyətin yekdil dəstəyi ilə COP29-un ölkəmizdə keçirilməsi ilə bağlı qərar Azərbaycana olan böyük etimadın təzahürüdür. Dövlət başçısının sözlərinə görə, Azərbaycanın bu tədbirə ev sahibliyi edərək qlobal səviyyədə iqlim dəyişiklikləri ilə mübarizə və milli səviyyədə olan uğurlu addımları ilə yaşıl keçid prosesinə töhfə verməkdir”.
Teymur Musayev, həmçinin ÜST-nin müvafiq strukturlarının rəhbərləri ilə mütəmadi görüşlərin qarşılıqlı əlaqələrə əlavə təkan verdiyini vurğulayıb: “Bu, Azərbaycan Səhiyyə Nazirliyi və Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı arasında əməkdaşlığın dərinləşməsinə töhfə verir”.
Səmimi qəbula görə təşəkkürünü bildirən qonaqlar Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı ilə əməkdaşlığa verdiyi önəmi yüksək qiymətləndiriblər. XI Qlobal Bakı Forumunda iştirakdan məmnunluğunu bildirən ÜST-nin departamentlərinin direktorları Forumun çox yüksək səviyyədə təşkil olunduğunu bildiriblər.
Ölkəmizin COP29-a ev sahibliyi etməsi münasibətilə təbriklərini çatdıran qonaqlar bunun Azərbaycan üçün çox böyük nailiyyət olduğunu qeyd ediblər. Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının rəhbərlik etdiyi strukturların COP29-a sədrlik və bu sessiyaya ev sahibliyi prosesində Azərbaycana öz dəstəyini verməyə hazır olduğu vurğulanıb.

A meeting was held at the Ministry of Health of Azerbaijan with officials from the World Health Organization (WHO) who are part of the COP-29 negotiating group
A meeting was held at the Ministry of Health of Azerbaijan with officials from the World Health Organization (WHO) - Maria Neira, Director of the Department of Public Health, Environment, and Social Determinants of Health, and Robb Butler, Director of the Department of Infectious Diseases, Environment, and Health of the WHO European Regional Office, who are part of the COP-29 negotiating group.
Welcoming the guests, Minister of Health Teymur Musayev noted that our country closely collaborates with the World Health Organization: "Azerbaijan attaches great importance to this cooperation. Over the past period, a number of joint projects have been successfully implemented in our country and at the regional level."
Emphasizing that President Ilham Aliyev attaches great importance to further expanding interactions with this Organization, the minister noted the meeting of the head of state with the WHO Director-General Tedros Adhanom Ghebreyesus during his visit to Azerbaijan to participate in the XI Global Baku Forum.
It was also noted that in November of the current year, Azerbaijan will host the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change - COP29: "President Ilham Aliyev emphasized that the decision to hold COP29 in our country, adopted with unanimous support from the international community, demonstrates great trust in Azerbaijan. According to the head of state, Azerbaijan, by organizing this event, is fully committed and intends to contribute to the process of combating climate change at the global level and, with successful actions at the national level, to the process of green transition."
In his speech, Teymur Musayev emphasized that regular meetings with the heads of the relevant WHO structures give an additional impetus to our relations: "At the same time, this contributes to deepening cooperation between the Ministry of Health of Azerbaijan and the World Health Organization."
In turn, the heads of WHO departments thanked for the warm welcome and highly appreciated the importance given by President Ilham Aliyev to cooperation with the World Health Organization. Expressing satisfaction with participation in the XI Global Baku Forum, the guests noted its excellent organization.
The heads of WHO departments also noted that hosting COP29 in our country is a significant achievement for Azerbaijan. It was emphasized that the structures led by them within the World Health Organization are ready to provide comprehensive assistance to Azerbaijan during its presidency at COP29 and the conduct of this session.