“İmmunitet sertifikatı” nədir və kimlərə verilir?
“İmmunitet sertifikatı” koronavirusa yoluxduqdan sonra yaranan immun cavabı təsdiq edir. COVID-19 xəstəliyini keçirmiş və bununla bağlı PZR testi vermiş, nəticəsi pozitiv çıxmış və rəsmi qeydiyyata düşmüş şəxslər “İmmunitet sertifikatı” əldə edə bilərlər.
“İmmunitet sertifikatı”nın etibarlılıq müddəti nə qədərdir?
“Peyvənd sertifikatı” olan 2-ci dozanın üzərindən 6 aydan çox keçmiş şəxslərin COVID-19 pasportu fevralın 15-dən etibarlı sayılacaqmı?
- İkinci dozadan 6 ay sonra qoruyucu immunitetin səviyyəsinin azalmasını nəzərə alaraq, bədənin anticisimlərini yenidən yüksək səviyyəyə çatdırmaq üçün  gücləndirici doza qəbul olunmalıdır. Əks halda 2-ci dozanın üzərindən 6 aydan çox keçmiş şəxslərin “peyvənd sertifikatı” fevralın 15-dən etibarlı hesab edilməyəcək.
“İmmun sertifikatı” olan şəxsin xəstəliyindən 6 ay keçdikdən sonra bir doza vurdurubsa və həmçinin bir dozanın üzərindən də 6 ay keçibsə fevralın 15-dən həmin şəxsin COVID-19 sertifikatı etibarlı olacaqmı?
“İmmun sertifikatı” olan şəxs xəstəliyindən 6 ay keçdikdən sonra buster doza qəbul edibsə onun “immun sertifikatı” “peyvənd sertifikatı” ilə əvəzlənir.  Bu səbəbdən fevralın 15-dən həmin şəxsin “peyvənd sertifikatı”nın müddətinə hər hansı bir məhdudiyyət qoyulmayacaq.
Altı ay əvvəl xəstəliyə yoluxmuş və Səhiyyə Nazirliyi Elmi Şurasının 02 iyul 2021-ci il tarixindəki müvafiq qərarından əvvəl 1 doza vaksin vurduran şəxsin vaxtı bitmiş “İmmunitet sertifikatı”nın müddəti uzadılırmı?
02 iyul 2021-ci il tarixindən sonra “İmmunitet sertifikatı”nın müddəti bitdiyi üçün ölkəmizdə istifadə olunan hər hansı vaksindən 1 doza qəbul edən şəxsin “İmmunitet sertifikatı” müddətsiz olaraq uzadılır. 02 iyul 2021-ci il tarixindən əvvəl 1 doza vaksin vurdurmuş şəxslər isə 2-ci doza vaksini mütləq vurdurmalıdırlar.
“Peyvənd sertifikatı”nın etibarlılıq müddəti nə qədərdir?
“Peyvənd sertifikatı” müddətsizdir. Dünyada COVID-19 əleyhinə vaksinasiyadan sonra yaranan immun cavabın dayanıqlılığı və müddəti istiqamətində elmi tədqiqatlar davam etdirilir. Aparılan tədqiqatların nəticələri açıqlandıqdan, ÜST və digər beynəlxalq səhiyyə qurumlarının tövsiyələri məlum olduqdan sonra bu məsələyə yenidən baxılacaq.
Əks-göstəriş sertifikatı əldə etmək istəyən hamilə qadınlar və süd verən analar hansı sənədlər əsasında hansı müəssisəyə müraciət etməlidirlər?
Əks-göstəriş sertifikatı üçün hamilə qadınlar qeydiyyatda olduqları tibb müəssisəsindən hamiləlik registrindən çıxarış və şəxsiyyət vəsiqəsinin surəti ilə ərazi üzrə poliklinikada sahə terapevtinə müraciət etməlidirlər. Süd verən analar isə uşağın doğum haqqında şəhadətnaməsinin və ananın şəxsiyyət vəsiqəsinin surəti ilə yenə sahə terapevtinə müraciət etməlidirlər. Eyni zamanda təqdim edilən sənədlərdə mobil telefon nömrəsi və yeni növ şəxsiyyət vəsiqəsi olan vətəndaşlar faktiki yaşayış ünvanını qeyd edilməlidir.
COVID-19-a yoluxmuş andan körpəyə virus ana südü ilə keçə bilərmi?
Aparılan araşdırmalar göstərir ki, ana südündən körpəyə COVID-19 keçə bilməz. Virus anadan körpəyə yalnız süd verərkən tənəffüs yolları vasitəsi keçə bilər. Bu səbəbdən COVID-19-a yoluxmuş analara süd verərkən tibb maskadan istifadə etməyi və gigiyena qaydalarına əməl etmək tövsiyə edirik.
Vətəndaşları maraqlandıran daha bir sual: COVID-19 peyvəndlərinin yan təsirləri hansılardır və peyvənddən reaksiyası yaranarsa nə etmək lazımdır?
Ümumiyyətlə, peyvəndlərin yan təsirləri yüngüldür və qısamüddətlidir. Peyvənddən sonra ilk iki gündə ən çox rast gəlinən yan təsirlər; yorğunluq, ağrı, titrəmə və inyeksiya edilən qolda ağrı və ya həssaslıqdır. COVID-19 peyvəndlərinin bir və ya iki gün davam edən qızdırma və ya əzələ ağrısı kimi yüngül və qısamüddətli yan təsirləri olduğu bilinir. Allergik reaksiya və ya laxtalanma problemləri kimi ciddi yan təsirlər çox nadirdir. Qripə bənzər simptomlar da ola bilər. Məsləhət üçün həkimə müraciət etmək lazımdır.
Tibbi maskanı necə düzgün geyinmək lazımdır?
1. Tibbi maskalar ağız və burun nahiyəsini səliqəli örtməklə, üz və maska arasındakı boşluqları minimuma endirmək şərti ilə taxılmalıdır.
2. Tibbi maskanı çıxarmadan öncə əllərinizi yuyun; maskanı çıxararkən elastik ilmələrdən və ya qaytanlardan istifadə edin; maskanı çıxarandan sonra əllərinizi yuyun.
3. Tibbi maskanı çirkləndiyi və ya nəmləndiyi zaman dəyişdirin.
4. Birdəfəlik maskalardan təkrarən istifadə etməyin. İstifadədən sonra material mütləq xüsusi qapalı tullantı qutularına atılmalıdır.
COVID-19-a kimlər daha çox risk altındadır?
Hər yaşda insanlar virusa yoluxma riski altındadır. Bununla belə, əksər digər respirator virus xəstəliklərdə olduğu kimi, uşaqlar və 65 yaşdan yuxarı insanlar, immun sistemi zəifləmiş olan vətəndaşlar ağır xəstəlik riski altındadır.

About the coronavirus
"Certificate of Immunity" confirms the immune response after being infected with the coronavirus. Persons who have had the disease of COVID-19 and have taken a PCR test in connection with it, the result of which is positive and are officially registered, can obtain an "Immunity certificate".
What is the validity period of the "immunity certificate"?
Will the COVID-19 passport of persons who have passed the 2nd dose with a "vaccination certificate" more than 6 months be considered valid from February 15?
- 6 months after the second dose, taking into account the decrease in the level of protective immunity, a booster dose should be taken to bring the body's antibodies to a high level again. Otherwise, the "vaccination certificate" of persons who have passed the 2nd dose for more than 6 months will not be considered valid from February 15.
If a person with an "Immunity Certificate" has had a dose after 6 months of illness, and also if 6 months have passed since a dose, will that person's COVID-19 certificate be valid from February 15?
If a person with an "immune certificate" received a booster dose after 6 months of illness, his "immune certificate" is replaced by a "vaccination certificate". For this reason, from February 15, there will be no restrictions on the duration of the "vaccination certificate" of that person.
Is the expiration date of the "Immunity certificate" extended for a person who was infected with the disease six months ago and who administered 1 dose of vaccine before the relevant decision of the Scientific Council of the Ministry of Health on July 2, 2021?
Since the "Immunity certificate" expires after July 2, 2021, the "Immunity certificate" of a person who receives 1 dose of any vaccine used in our country is extended indefinitely. Those who received 1 dose of vaccine before July 2, 2021, must receive the 2nd dose of vaccine.
What is the validity period of the "vaccination certificate"?
"Certificate of Vaccination" is indefinite. In the world, scientific research is being continued in the direction of the stability and duration of the immune response after vaccination against COVID-19. This issue will be reviewed after the results of the conducted researches are announced, and the recommendations of the WHO and other international health organizations become known.
Pregnant women and nursing mothers who want to obtain a contraindication certificate should apply to which institution on the basis of which documents?
For a contraindication certificate, pregnant women should apply to the field therapist at the regional polyclinic with an extract from the pregnancy register from the medical institution where they are registered and a copy of the ID card. Breastfeeding mothers should again apply to the field therapist with a copy of the child's birth certificate and the mother's identity card. At the same time, in the submitted documents, citizens with a mobile phone number and a new type of ID card must indicate their actual residential address.
Another question that citizens are interested in: What are the side effects of the COVID-19 vaccines and what should be done if a reaction occurs from the vaccine?
In general, the side effects of vaccines are mild and short-lived. The most common side effects in the first two days after vaccination; fatigue, pain, tremors, and pain or tenderness in the injected arm. The COVID-19 vaccines are known to have mild and short-term side effects, such as fever or muscle aches that last for a day or two. Serious side effects, such as an allergic reaction or clotting problems, are very rare. Flu-like symptoms may also occur. You should consult a doctor for advice.
How to wear a medical mask?
1. Medical masks should be worn by neatly covering the mouth and nose and minimizing the gaps between the face and the mask.
2. Wash your hands before removing the medical mask; use elastic loops or ties when removing the mask; wash your hands after removing the mask.
3. Change the medical mask when it becomes dirty or wet.
4. Do not reuse disposable masks. After use, the material must be disposed of in special closed waste bins.
Who is most at risk from COVID-19?
People of all ages are at risk of contracting the virus. However, as with most other respiratory viral diseases, children and people over 65 years of age and citizens with weakened immune systems are at risk of severe disease.