İnsan sağlamlığı ilə bağlı tibbi məsləhətlər
Quduzluq mərkəzi sinir sisteminin zədələnməsi əlamətləri ilə səciyyələnən virus mənşəli ağır infeksion zoonoz xəstəlikdir. Virus xəstə heyvanların tüpürcəyi ilə ifraz olunduğundan xəstəlik daha çox quduz heyvanların dişləməsi nəticəsində baş verir. Xəstəliyin törədicisi miksoviruslar qrupunun “Rhabdoviridae” ailəsinin Lissavirus cinsinə aid olan RNT tərkibli neyrotrop virusdur (Rabies virus).
Xəstəlik insana quduz heyvanların dişləməsi, cırmaqlaması və ya heyvanların ağız suyu ilə zədələnmə nahiyəsinin bulaşması nəticəsində keçir. Virus zədə nahiyəsindən insan orqanizminə daxil olduqdan sonra törədici sinir kökləri vasitəsilə mərkəzi sinir sisteminə daxil olur ki, orada viruslar toplanır və ensefalit inkişaf edir. Sonradan bu virus tüpürcək vəzilərinə daxil olaraq intensiv şəkildə çoxalmağa başlayır.
Quduzluq xəstəliyinin əlamətlərinə nələr daxildir?
Quduzluq xəstəliyi çox ağır əlamətərlə xarakterizə olunur. Heyvanlarda xəstəliyin gizli (latent) dövrü 10 gün, bəzən 3-8 həftəyə qədər davam edə bilər. Əksər hallarda ağız suyu axması və qusma heyvanlarda quduzluğun ümumi simptomlarıdır. Heyvanlar gizli dövrün sonunda (xəstəlik təzahürlərindən 2-10 gün əvvəl) yoluxucu olur.
İnsanlarda quduzluğun gizli dövrü əsasən 1-2 ay davam etsə də, lakin bəzi hallarda bu müddət bir həftəyə qədər azala bilər. Gizli dövrün davamlığı xəstənin yaşından, immun vəziyyətindən, zədələnmənin xarakterindən (cırmaqlama, dişləmə, tüpürcəkləmə) və lokalizasiyasından (mərkəzi sinir sisteminə yaxınlığından) asılıdır. Uşaqlarda gizli dövr daha qısa olur.
Balanslaşdırılmış qidalanma deyəndə nəyi nəzərdə tuturuq?
- Qida maddələrinin optimal nisbəti ilə xarakterizə olunan qidalanma balanslaşdırılmış adlanır. Balanslaşdırılmış qidalanma insan orqanizmi üçün gündəlik rasionda zülalların, amin turşularının, yağların, karbohidratların, vitaminlərin optimal nisbətini təmin edir.
Bunun üçün sağlam qidalanmanın əsas qaydalarına riayət etmək lazımdır, yəni:
• Özünüz üçün optimal porsiya ölçüsünü seçməlisiniz;
• Rasionun tərkibində həm bitki, həm də heyvan mənşəli məhsullar olmalıdır;
• Qida məhsulları mümkün qədər təzə olmalıdır;
• Qida rasionunda kifayət qədər meyvə-tərəvəz olmalıdır. Tərkibindəki vitaminlər və mineral maddələr həzm prosesinə faydalı təsir göstərir. Eyni zamanda, bağırsaqları stimullaşdırır və orqanizmi zəruri maddələrlə təmin edir;
• Qidalar mümkün qədər çox çeynənilməlidir;
• Rasionda şirniyyatlar və un məmulatları minimuma endirilməlidir.
Həkim məsləhəti olmadan qəbul edilən dərmanların insan sağlamlığı üçün hansı fəsadları ola bilər?
- Dərman vasitələrinin həkimə müraciət etmədən nəzarətsiz istifadəsi əksər hallarda mənfi reaksiyalara səbəb olduğunu bilmək vacibdir. Belə ki, mütəxəssislər ciddi xəstəliklərin inkişafını, o cümlədən allergik reaksiyalar, qaraciyərin toksiki zədələnməsi, zehni fəaliyyətin pisləşməsi, görmə qabiliyyətinin azalması və ya tamamilə itirilməsi, ürək və damar xəstəlikləri və s. qeyd edirlər.
Ev şəraitində həkim nəzarəti olmadan aparılan müalicə xəstəliyin klinik gedişatını həm gizlədə, həm də dəyişdirə bilər. Nəticədə xəstəliyin diaqnozu və müalicəsi ilə bağlı müəyyən çətinliklər yaranır. Evdə həkim nəzarəti olmadan dərmanların istifadəsi yolverilməzdir.
Körpə neçə yaşına qədər ana südü ilə qidalanmalıdır?
- Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı (ÜST) körpələrin ilk 6 ay yalnız ana südü ilə qidalanmasını, 6 aydan sonra isə əlavə qidalarla birlikdə 2 yaşa qədər əmizdirilmənin davam etməsini tövsiyə edir. 1 yaşa qədər nə qədər əlavə qidalara keçsək də, əsas qidalanma mənbəyinin ana südü olduğunu unutmamalıyıq.
Ana südü ilə qidalandırma yeni doğulmuş uşağın inkişafı üçün lazım olan ilkin təməl ehtiyaclarını tam təmin edir. Hər körpə üçün ən ideal qida öz anasının südüdür.
Qeyd etmək istəyirəm ki, uzunmüddətli südvermənin həm körpəyə, həm də anaya bir çox faydaları var.
Uzunmüddətli südvermənin faydalarına aiddir:
• Beynin inkişafını dəstəkləyir;
• Ana südü ilə qidalanma sonrakı illərdə ürək xəstəlikləri, piylənmə, diabet, xərçəng və s. kimi xroniki xəstəliklərin yaranma riskini azaldır;
• Ana südünün qida dəyəri çox yüksək olduğuna görə uşağın ehtiyaclarını tam qarşılayır;
• Onun tərkibindəki qoruyucu hüceyrələr və immunoqlobulinlər hər zaman uşağı qoruyur;
• Ananı yumurtalıq və süd vəzi xərçəngindən qoruyur;
• Doğumdan sonra ananın daha tez toparlanmasına yardımcı olur.
Onu da qeyd etmək istəyirəm ki, uzunmüddətli südvermənin uşağa psixloji olaraq heç bir neqativ təsiri yoxdur.
- Süd çatışmazlığı olan analar bəzi dərman vasitələrindən istifadə edirlər. Bu nə dərəcədə doğrudur?
- Bu, süd çatışmazlığı olan anaları ən çox maraqlandıran sualdır. Qeyd etmək istəyirəm ki, sağlam yuxu rejimi laktasiya dövrü üçün son dərəcə vacib amildir, çünki məhz yuxu zamanı qadınlarda ana südü istehsalına cavabdeh olan prolaktin hormonunun səviyyəsi artır. Südverən analara həmçinin çoxlu maye qəbulu (hər gün ən azı 10-12 stəkan su) lazımdır. Bundan başqa, ananın sağlam qidalanması (protein, karbohidrat, vitaminlərlə zəngin olan meyvə və tərəvəzlər) çox önəmlidir. Həmçinin, şüyüd suyu, qara çörəkotu, cirə, arpa, ispanaq, çuğundur yarpağı, sarımsaq, kətan toxumu və yulafın südü artırdığı elmi cəhətdən təsdiq olunub.
Südü artıran dərman yoxdur, lakin bəzi dərmanlar əlavə təsiri kimi süd əmələ gətirən hormonları artıra bilir. Bu dərmanları istifadə etmədən öncə mütləq həkimlə məsləhətəşmək lazımdır, çünki özbaşına istifadə həm onların, həm də körpələrinin səhhəti üçün təhlükəli ola bilər.
Hansı yaşda nikah erkən hesab olunur?
- Ailənin 18 yaşından tez qurulması erkən nikah hesab edilir. Erkən nikahı qadağan edən qanun və qaydaların olmasına baxmayaraq, bir çox ölkələrdə bu praktika hələ də mövcuddur. Təəssüf ki, Azərbaycanda da erkən nikah halları istisna deyil.
- Erkən nikah niyə tövsiyə olunmur və problem hesab edilir?
- Erkən nikah nikahda olan fərdlərə, onların uşaqlarına, ümumilikdə ailə institutuna (sisteminə) və bütövlükdə cəmiyyətə mənfi təsir göstərir. Erkən nikaha daxil olan qızlar ana və uşaq ölümü, təhsildən və inkişafdan məhrum edilmə, sosial və iş imkanlarının məhdudlaşması, məişət zorakılığı kimi ciddi problemlərlə üzləşirlər.
Erkən nikah ilk növbədə uşaq hüquqlarının pozulması ilə səciyyələnir. Azərbaycan tərəfindən 1992-ci ildə ratifikasiya edilmiş Uşaq Hüquqları Konvensiyasında qeyd olunur ki, 18 yaşına çatmamış hər bir kəs uşaq sayılır. Ona görə də 18 yaşına çatmadan nikaha daxil olmaq uşaqlıq dövrünün qısaldılması, uşaqların əsas hüquqlarının pozulması deməkdir. Digər tərəfdən, Azərbaycan qanunvericiliyinə görə, ancaq rəsmi şəkildə qeydiyyata alınan nikahlar qanuni hesab edilir.
Ailə Məcəlləsində qeyd edilir ki, valideynlik hüquqları heç bir halda uşaqların mənafeyinə zidd həyata keçirilə bilməz. Məcəllədə həmçinin qeyd olunur ki, hüquqlarından istifadə edərkən valdeynlər uşağın mənəvi, fiziki və psixi sağlamlığına zərər gətirə bilən hərəkətlərdən çəkinməlidirlər.
Nikahdan əvvəl gənclərin reproduktiv sağlamlıq barədə nəyi bilməsi vacibdir?
- Bunlar ÜST-nin bir neçə tövsiyəsidir:
• Hamiləlik üçün optimal yaş 18-35-dir;
• Doğuşdan növbəti hamiləliyə qədər ən azı 2 il fasilə olmalıdır;
• Doğuşların sayı dörd və daha çox olduqda ana və uşağın sağlamlığı üçün risk artır. Amma bu demək deyil ki, ailədə dörd və daha çox uşaq olmamalıdır. Bu o deməkdir ki, çox uşaq istəyənlər göstərilən fasiləni gözləməli və daha ciddi həkim nəzarəti altında olmalıdır.
Yeniyetmə ananın körpəsində hansı problemlər ola bilər?
- Ananın fiziki problemləri səbəbindən doğulan uşaqların azçəkili olması ehtimalı daha yüksəkdir və bununla bağlı onların xəstələnmə ehtimalı da artır. Əhəmiyyətli amillərdən biri də demək olar ki, özü uşaq olan anaların körpələri böyütmək üçün kifayət qədər bilik və bacarıqlarının olmamasıdır. Bu qadınların reproduktiv sağlamlıq haqqında əsas məlumatlarının yoxluğu, çatışmaması, cinsi münasibətləri müzakirə etmək bacarıqlarının olmaması özlərinin, eyni zamanda körpələrinin sağlamlığına ciddi təhlükə yaradır.
Yeniyetmə hamilədə hansı ağırlaşmalar baş verə bilər?
- Hamiləlik zamanı yeniyetmələrdə daha tez-tez qan təzyiqinin qalxması (hipertoniya), qan azlığı (anemiya), preeklampsiya dəqiq səbəbi məlum olmayan hamiləliyin 2-ci yarısında qan təzyiqinin qalxması və sidik ilə zülalın itirilməsi (proteinuriya) müşayiət olunur. Bu vəziyyət ağır hallarda ana və körpənin həyatı üçün təhlükə yarada bilər. Yeniyetmələrdə doğuşdan sonrakı depressiya halları da daha tez-tez müşahidə olunur.
Doğuş zamanı yeniyetmələrdə çanağın fiziki yetişkənliyi başa çatmadığı səbəbindən obstruktiv doğuş (adekvat doğuş fəaliyyətinə baxmayaraq, doğum kanalında dölün gələcək hissəsinin irəliləyişi müşahidə olunmur), ləng doğuş, qanaxma, həmçinin eklampsiya (çox vaxt dölün və ananın ölümü ilə nəticələnə bilən qıcolmalar) kimi fəsadlara daha tez-tez rast gəlinir.
Bronxial astmanın əsas əlamətlərinə nələr daxildir?
- Astma hava yollarının xarici faktorlara qarşı həssaslığının artması və tənəffüs yollarının pozulması ilə müşahidə olunan xroniki bir xəstəlikdir. Bronxial astmanın forması və ağırlıq dərəcəsindən asılı olaraq xəstəliyin simptomları fərqlənə bilər.
Astmanın xarakterik simptomlarına aiddir:
• tutmaşəkilli nəfəs darlığı (nəfəsalmada çətinlik);
• xırıltılı nəfəs alıb vermə;
•təkrarlayan öskürək (xüsusən gecələr daha çox şiddətlənən);
•boğulma hissi;
• sinədə ağrı və sıxılma hissi.
Bronxial astma tutmaları arasındakı fasilələr zamanı xəstəliyin simptomlarının olmaması ilə xarakterizə olunur.
Xəstəliyin kəskinləşməsinə səbəb nədir və əsas allergenlər hansılardır?
- Xəstəliyin kəskinləşməsinə səbəb allergenlə kontakda olmaq və ya orqanizmin özünün müqavimətinin zəifləməsi aiddir. Allergenlərə ev tozu, kəskin qoxular, duman, akvarium balıqları üçün yem, ev heyvanlarının tükü, tütün dumanı, soyuq hava, boyaların, dezodorantların, ətirlərin kəskin qoxusu, bəzi dərman maddələri, kimyavi maddələr aiddir. Bununla yanaşı, yuxarı tənəffüs yollarının infeksiyaları, viral infeksiyalar, fiziki aktivlik, stres də bronxial astamanın kəskinləşməsinə səbəb ola bilər.
Ağırlıq dərəcəsindən asılı olaraq hemofiliya xəstəliyin hansı formaları var?
- Faktor səviyyəsindən asılı olaraq, hemofiliya xəstələri 3 qrupa ayrılır:
• yüngül dərəcəli hemofiliya (faktor səviyyəsi 5-40 faiz arasında);
• orta dərəcəli (faktor səviyyəsi 1-5 faiz);
• ağır dərəcəli hemofiliya (faktor səviyyəsi ≤ 1 faiz).
Hemofiliya xəstələrində spontan və dayandırılması çətinlik yaradan qanamalar baş verə bilır. Orta dərəcəli hemofiliyalı xəstələrdə spontan qanama, əksər hallarda isə kiçik travma və ya minimal invaziv müdaxilə əsnasında belə uzun davam edən qanaxmalar izlənilir. Ağır dərəcəli faktor çatışması olan hemofiyalı xəstələrdə isə heç bir müdaxilə olmadan belə çox ağır qanaxmalar baş verir.
Azərbaycanda hemofiliyalı xəstələrin problemləri necə həll olunur?
- Hemofiliyadan əziyyət çəkən insanların müalicəsi ilə bağlı son illər Azərbaycanda bir sıra mühüm tədbirlər görülüb. Prezident İlham Əliyevin “Hemofiliya və talassemiya irsi qan xəstəliyinə düçar olmuş şəxslərə dövlət qayğısı haqqında qanunun tətbiq edilməsi haqqında» Fərmanı bu qayğının bariz nümunəsidir. Həmçinin, 2005-ci ildə Dövlət Proqramı qəbul olunub, 2006-cı ildən isə qan laxtalandırıcı faktor preparatları ölkəmizə gətirilir və pasiyentlərə təmənnasız olaraq təqdim edilir.
Görülən tədbirlər nəticəsində hemofiliyalı xəstələrin normal həyat fəaliyyətinin təmin edilməsinə, ömürlərinin uzanmasına, bu xəstəlikdən əlillik və ölüm hallarının azaldılmasına səbəb olub.
Süd vəzi xərçəngi hansı hallarda yaranır?
- Süd vəzi xərçəngi süd vəzinin normal hüceyrələrindən əmələ gəlmiş şiş hüceyrələrinin çoxalması nəticəsində yaranır. Orqanizmin bütün hüceyrələri öz vəzifələrini yerinə yetirdikdən sonra məhv olur. Şiş hüceyrələrində isə bu mexanizm işləmir. Həmçinin şiş hüceyrələrinin inkişafı, artıb çoxalması orqanizmin tənzimedici mexanizmlərinə tabe olmadan baş verir. Əgər bu hüceyrələri məhv edən və ya inkişafını dayandıran kənar müdaxilələr olunmasa, onlar öz inkişaflarını fasiləsiz olaraq davam etdirirlər.
Hansı yanaşı xəstəliklər süd vəzi üçün təhlükəlidir?
- Bir çox xəstəliklər süd vəzlərinə də öz mənfi təsirini göstərə bilər. Bunlara sinir sistemi xəstəlikləri, qalxanvarı vəzidə olan müxtəlif dəyişikliklər, ginekoloji xəstəliklər, bir çox endokrin-metabolik xəstəliklər, genetik xəstəliklər, qaraciyər xəstəlikləri və başqalarını göstərmək olar.
Süd vəzisinin xoşxassəli şişləri hansı halda bədxassəli şişə çevrilir?
- Süd vəzi törəmələri 90 faiz hallarda bədxassəli deyil. Süd vəzində yaranmış hər hansı bir xosxassəli şişin bədxassəli şişə çevrilməsi üçün uzun müddət tələb olunur. Bəzən isə xosxassəli şiş aşkar olan insanın düzgün olmayan həyat tərzi, zərərli vərdişləri, qeyri-sağlam qidalanması, hormonal preparatların nəzarətsiz istifadəsi və s. amillər bu müddəti qısaldaraq, şişlərin böyüməsinə və bədxassəli törəmələrin inkişafına səbəb ola bilər.
Süd vəzinin ən çox rast gəlinən xoşxassəli şişi olan fibroadenomalar 1 faiz hallarda bədxassəli şişə çevrilir. Ən çox bədxassəli şişə çevrilmə ehtimalı olan süd vəzinin xosxassəli şişi isə süd vəzinin axardaxili papillomalarıdır. Ədəbiyyatda bu riskin 10-33 faizə qədər olduğu haqda məlumatlar vardır.
Son zamanlar onurğa ilə bağlı ən çox rast gəlinən problemlər hansılardır?
- Son dövrlər insanların əsasən oturaq həyat şəraitinə meyilli olması ilə əlaqədar onurğa xəstəlikləri artıb. Demək olar ki, 20 yaşdan sonra əksər insanlarda ara-sıra bel ağrıları qeyd olunur. Bu da onurğa problemlərinin ilkin başlanğıc əlaməti kimi düşünülməlidir. Onurğanın ən çox rast gəlinən xəstəliklərindən biri fəqərəarası disklərin yırtıqlarıdır. Bundan əlavə, fəqərə sürüşmələri (spondilolistezlər), onurğa kanalının darlığı (stenozlar) da geniş yayılmış xəstəliklərdəndir.
- Fəqərəarası disk yırtığının əsas əlamətləri hansılardır və diaqnozu necə qoyulur?
- Fəqərəarası disk yırtıqları onurğanın hansı nahiyyəsində olmasından asılı olaraq müvafiq əlamətlərlə özünü göstərir. Fəqərəarası disk yırtıqlarının əsas əlamətlərindən biri ağrı sindromudur. Onurğanın hansı nahiyyəsində disk yırtığı yaranıbsa, həmin nahiyyədə olan lokal-yerli ağrılarla yanaşı, adətən bu ağrılar sıxılmış sinir boyunca yayılması ilə xarakterizə olunur. Belə ki, boyun nahiyyəsində olan yırtıqlar zamanı yuxarı ətraflarda (qollarda), bel nahiyyəsində olduqda aşağı ətraflarda (ayaqlarda), onurğanın döş nahiyyəsində olduqda isə qabırğalar boyunca yayılan ağrılar qeyd olunur. Ağrı sindromundan əlavə xəstələrdə müvafiq sinir boyunca hissiyat və hərəkət poğzunluqları da müşahidə oluna bilər ki, bu da onlarda yeriş pozğunluğuna, əmək qabiliyyətinin itirilməsinə gətirib çıxara bilir. Bu səbəbdən də xəstələrdə erkən mərhələlərdə düzgün diaqnozun qoyulması vacibdir.
Xəstəliyin diaqnozu MRT (Maqnit Rezonans Tomoqrafiya) vasitəsilə qoyulur. Əgər xəstədə müvafiq klinik əlamətlər varsa, yəni fəqərəarası diskin yırtığına uyğun əlamətlər təyin olunursa, MRT müayinəsi mütləqdir. Bəzən xəstələr səhvən ilkin olaraq KT müayinəsindən keçərək bizə müraciət edirlər. Lakin bu düzgün yanaşma sayılmır. Xəstədə ağrılar olarsa, onlar ilkin olaraq həkim-mütəxəssisə müraciət etməli və müayinə planını həkim təyin etməlidir. MRT müayinəsi vasitəsilə bir xəstənin diaqnozunu qoymaqla yanaşı müalicə taktikasını da seçirik.
- Uşaqlarda tireoid xəstəlikləri olurmu?
- Böyüklərdə olduğu kimi, uşaqlarda da bu vəzinin xəstəliklərinə rast gəlirik. Bu xəstəliklər həm vəzinin fəaliyyətinin az olması, həm çox fəaliyyət göstərməsi, həm də düyünləri ilə əlaqədar ola bilir. Müalicələri böyüklərdəki kimi aparılır. Tireoid xəstəlikləri də anadangəlmə, qazanılmış, müvəqqəti və daimi xarakter daşıya bilir.
- Qalxanabənzər vəzinin normal vəziyyətini saxlamaq üçün nə etmək lazımdır?
- Qalxanabənzər vəzinin normal vəziyyətini saxlamaq, həmçinin onun müalicəsi üçün bəzi tövsiyələrə əməl etmək lazımdır. İlk öncə xəstələrə qida rasionuna riayət etmək tövsiyə olunur:
• dəniz və tərkibində yod olan bütün məhsulları rasiona daxil etmək;
• adi duz yodlaşdırılmış duzla əvəz edilməlidir;
• yodun daha yaxşı mənimsənilməsi üçün selenium tərkibli qidaları və ya selenium əlavələrini rasionunuza daxil edin.
Qalxanabənzər vəzi xərçənginin, eləcə də diffuz düyünlü zobun qarşısının alınması düzgün qidalanma və pis vərdişlərdən imtina ilə başlayır. Toksik zobun səbəbi bir çox hallarda stress və qeyri-sağlam həyat tərzidir.

Medical advices on human health
Rabies is a severe infectious zoonotic disease of viral origin characterized by symptoms of damage to the central nervous system. Since the virus is excreted in the saliva of sick animals, the disease is more often caused by the bite of rabid animals. The causative agent of the disease is an RNA-containing neurotropic virus (Rabies virus) belonging to the genus Lissavirus of the family "Rhabdoviridae" of the myxovirus group.
The disease is transmitted to humans as a result of the bite, scratch of rabid animals or contamination of the injured area with saliva of animals. After the virus enters the human body from the injured area, the causative agent enters the central nervous system through the nerve roots, where the viruses accumulate and encephalitis develops. Later, this virus enters the salivary glands and starts multiplying intensively.
What are the symptoms of rabies?
Rabies disease is characterized by very severe symptoms. In animals, the latent (latent) period of the disease can last 10 days, sometimes up to 3-8 weeks. In most cases, drooling and vomiting are common symptoms of rabies in animals. Animals become infectious at the end of the latent period (2-10 days before disease manifestations).
Although the latent period of rabies in humans usually lasts 1-2 months, but in some cases this period can be reduced to a week. The duration of the latent period depends on the patient's age, immune status, nature of injury (scratching, biting, spitting) and localization (proximity to the central nervous system). Latent period is shorter in children.
What do we mean by a balanced diet?
- Nutrition characterized by the optimal ratio of nutrients is called balanced. Balanced nutrition provides the optimal ratio of proteins, amino acids, fats, carbohydrates, vitamins in the daily diet for the human body.
For this, it is necessary to follow the basic rules of healthy eating, namely:
• You should choose the optimal portion size for yourself;
• The ration must contain both plant and animal products;
• Food products should be as fresh as possible;
• There should be enough fruits and vegetables in the diet. The vitamins and mineral substances in its composition have a beneficial effect on the digestive process. At the same time, it stimulates the intestines and provides the body with necessary substances;
• Foods should be chewed as much as possible;
• Sweets and flour products should be minimized in the diet.
What are the health consequences of medicines taken without a doctor's advice?
- It is important to know that the uncontrolled use of medicines without consulting a doctor causes negative reactions in most cases. So, experts predict the development of serious diseases, including allergic reactions, toxic damage to the liver, deterioration of mental activity, reduced or complete loss of vision, heart and vascular diseases, etc. they celebrate.
Treatment at home without medical supervision can both hide and change the clinical course of the disease. As a result, certain difficulties arise in the diagnosis and treatment of the disease. The use of medicines at home without a doctor's supervision is unacceptable.
Until what age should a child be breastfed?
- The World Health Organization (WHO) recommends that babies be fed exclusively with breast milk for the first 6 months, and after 6 months, breastfeeding should be continued with complementary foods until the age of 2 years. No matter how much we switch to complementary foods before the age of 1, we must not forget that the main source of nutrition is breast milk.
Breastfeeding fully provides the basic needs for the development of a newborn child. The most ideal food for every baby is its mother's milk.
I want to note that long-term breastfeeding has many benefits for both the baby and the mother.
Benefits of long-term breastfeeding include:
• Supports brain development;
• Breastfeeding reduces the risk of heart disease, obesity, diabetes, cancer, etc. in later years. reduces the risk of chronic diseases such as;
• Because the nutritional value of breast milk is very high, it fully meets the needs of the child;
• Protective cells and immunoglobulins in its composition always protect the child;
• Protects the mother from ovarian and breast cancer;
• Helps the mother recover faster after childbirth.
I would also like to note that long-term breastfeeding does not have any negative psychological effects on the child.
"Mothers with breastfeeding incompatibilities use some medications. How true is this?"
- This is the question that most interests mothers with a lack of milk. I would like to note that a healthy sleep regime is an extremely important factor for the lactation period, because it is during sleep that the level of the hormone prolactin, which is responsible for the production of breast milk, increases in women. Breastfeeding mothers also need plenty of fluids (at least 10-12 glasses of water each day). In addition, the mother's healthy diet (protein, carbohydrates, fruits and vegetables rich in vitamins) is very important. Also, fennel juice, black breadfruit, cumin, barley, spinach, beetroot, garlic, flaxseed and oats have been scientifically proven to increase milk supply.
There is no drug that increases milk supply, but some drugs can increase milk production hormones as a side effect. Before using these drugs, it is necessary to consult a doctor, because self-use can be dangerous for the health of both them and their babies.
At what age is marriage considered early?
- Establishing a family before the age of 18 is considered an early marriage. Despite laws and regulations prohibiting early marriage, the practice still exists in many countries. Unfortunately, cases of early marriage are not an exception in Azerbaijan.
- Why is early marriage not recommended and considered a problem?
- Early marriage has a negative impact on married individuals, their children, the family institution (system) in general, and society as a whole. Girls who enter early marriage face serious problems such as maternal and child mortality, deprivation of education and development, limitation of social and work opportunities, and domestic violence.
Early marriage is primarily characterized by the violation of children's rights. The Convention on the Rights of the Child, ratified by Azerbaijan in 1992, states that everyone under the age of 18 is considered a child. Therefore, entering into marriage before reaching the age of 18 means shortening the childhood period and violating the basic rights of children. On the other hand, according to Azerbaijani legislation, only officially registered marriages are considered legal.
The Family Code states that parental rights cannot be exercised against the interests of children under any circumstances. The Code also states that when exercising their rights, guardians must refrain from actions that may harm the child's moral, physical and mental health.
What is important for young people to know about reproductive health before marriage?
- These are some recommendations of WHO:
• The optimal age for pregnancy is 18-35;
• There should be a gap of at least 2 years between childbirth and the next pregnancy;
• When the number of births is four or more, the risk for the health of the mother and the child increases. But this does not mean that the family should not have four or more children. This means that those who want to have more children should wait for the specified interval and be under stricter medical supervision.
What problems can the baby of a teenage mother have?
- Children born due to physical problems of the mother are more likely to be underweight and therefore more likely to get sick. One of the important factors is that mothers who are children themselves do not have enough knowledge and skills to raise babies. These women's lack of basic information about reproductive health, their lack of skills to discuss sexual relations, pose a serious threat to their health, as well as their babies' health.
What complications can occur in a pregnant teenager?
- During pregnancy, adolescents are more often accompanied by increased blood pressure (hypertension), anemia (anemia), preeclampsia, increased blood pressure and loss of protein in urine (proteinuria) in the second half of pregnancy for which the exact cause is unknown. In severe cases, this condition can endanger the life of the mother and the baby. Postpartum depression is also more common in teenagers.
Due to the fact that the physical maturity of the pelvis is not completed in adolescents at the time of birth, they are more prone to complications such as obstructive labor (in spite of adequate labor activity, the progress of the future part of the fetus is not observed in the birth canal), slow labor, bleeding, as well as eclampsia (convulsions that can often result in the death of the fetus and the mother). - often found.
What are the main symptoms of bronchial asthma?
- Asthma is a chronic disease characterized by increased sensitivity of the airways to external factors and disruption of the respiratory tract. Symptoms of the disease may differ depending on the form and severity of bronchial asthma.
It refers to the characteristic symptoms of asthma:
• seizure-like shortness of breath (difficulty in breathing);
• wheezing;
• recurrent cough (especially at night);
• feeling of suffocation;
• chest pain and tightness.
Bronchial asthma is characterized by the absence of symptoms during the intervals between attacks.
What causes the exacerbation of the disease and what are the main allergens?
- The cause of exacerbation of the disease is contact with an allergen or weakening of the body's own resistance. Allergens include house dust, strong odors, smoke, feed for aquarium fish, pet dander, tobacco smoke, cold air, strong smell of paints, deodorants, perfumes, some medicines, chemicals. In addition, upper respiratory tract infections, viral infections, physical activity, and stress can also cause exacerbation of bronchial asthma.
At what age is bronchial asthma more common in children?
- Asthma can be found at any age. But the first symptoms of bronchial asthma in children usually begin before the age of 5 in 80 percent of cases. During adolescence, asthma attacks may decrease or be asymptomatic. But in adulthood, seizures begin again.
Depending on the degree of severity, what are the forms of hemophilia?
- Depending on the factor level, hemophilia patients are divided into 3 groups:
• mild hemophilia (factor level between 5-40 percent);
• medium (factor level 1-5 percent);
• severe hemophilia (factor level ≤ 1 percent).
Spontaneous and difficult-to-stop bleeding may occur in hemophiliacs. Spontaneous bleeding is observed in patients with moderate hemophilia, and in most cases, long-lasting bleeding even during minor trauma or minimally invasive intervention. In hemophilia patients with severe factor deficiency, severe bleeding occurs even without any intervention.
How are the problems of hemophilia patients solved in Azerbaijan?
- In recent years, a number of important measures have been taken in Azerbaijan regarding the treatment of people suffering from hemophilia. President Ilham Aliyev's Decree "On the implementation of the law on state care for people suffering from the hereditary blood disease hemophilia and thalassemia" is a clear example of this care. Also, in 2005, the State Program was adopted, and since 2006, blood coagulation factor drugs have been brought to our country and offered to patients free of charge.
As a result of the measures taken, normal life activities of hemophilia patients have been ensured, their lives have been extended, and the cases of disability and death from this disease have been reduced.
In what cases does breast cancer occur?
- Breast cancer is caused by the proliferation of tumor cells formed from normal cells of the breast. All the cells of the organism are destroyed after fulfilling their duties. This mechanism does not work in tumor cells. Also, the development, growth and reproduction of tumor cells occurs without obeying the body's regulatory mechanisms. If there are no external interventions that destroy these cells or stop their development, they continue their development without interruption.
What comorbidities are dangerous for the mammary gland?
- Many diseases can have a negative effect on the mammary glands. These include diseases of the nervous system, various changes in the thyroid gland, gynecological diseases, many endocrine-metabolic diseases, genetic diseases, liver diseases and others.
"Under what circumstances do benign breast lumps turn malignant?"
- Mammary gland derivatives are not malignant in 90 percent of cases. It takes a long time for any benign tumor in the mammary gland to turn into a malignant tumor. Sometimes, the wrong lifestyle, unhealthy habits, unhealthy diet, uncontrolled use of hormonal drugs, etc. factors can shorten this period and cause the growth of tumors and the development of malignant derivatives.
Fibroadenomas, the most common benign tumor of the mammary gland, turn into a malignant tumor in 1 percent of cases. The characteristic tumor of the mammary gland, which is most likely to turn into a malignant tumor, is the intraductal papilloma of the mammary gland. There are reports in the literature that this risk is up to 10-33 percent.
What are the most common spinal problems lately?
- In recent times, spine diseases have increased due to the fact that people tend to lead a sedentary lifestyle. Almost after the age of 20, most people experience occasional back pain. This should be considered as an early sign of spinal problems. One of the most common diseases of the spine is rupture of the intervertebral discs. In addition, vertebral slips (spondylolisthesis) and narrowness of the spinal canal (stenosis) are also common diseases.
- What are the main symptoms of intervertebral disc rupture and how is it diagnosed?
- Intervertebral disc ruptures manifest themselves with corresponding symptoms depending on the area of the spine. One of the main symptoms of intervertebral disc herniation is pain syndrome. If a disc herniation has occurred in any part of the spine, along with local pains in that area, these pains are usually characterized by spreading along the pinched nerve. Thus, in the case of tears in the neck region, pain is noted in the upper limbs (arms), in the lower limbs (legs) in the lumbar region, and in the thoracic region of the spine, along the ribs. In addition to the pain syndrome, patients may also experience sensory and movement disorders along the corresponding nerve, which can lead to gait disorders and loss of work ability. For this reason, it is important to make a correct diagnosis in the early stages of patients.
The disease is diagnosed by MRI (Magnetic Resonance Imaging). If the patient has relevant clinical signs, i.e. signs consistent with a herniated intervertebral disc, an MRI examination is mandatory. Sometimes, patients mistakenly refer to us after initially undergoing a CT scan. But this is not the right approach. If the patient has pain, they should first consult a specialist and the doctor should prescribe the examination plan. In addition to diagnosing a patient through an MRI examination, we also choose treatment tactics.
- Do children have thyroid diseases?
- We find diseases of this gland in children as well as in adults. These diseases can be related to both underactivity and overactivity of the gland, as well as nodes. Treatment is carried out as in adults. Thyroid diseases can be congenital, acquired, temporary or permanent.
- At what age are thyroid diseases more common in children?
- It can be found in almost all age groups. But it is more common especially in children and adolescents. Along with other physiological problems that occur during this period, the disease should be identified in time by defining the symptoms more accurately and the treatment should be started in time.
- What should be done to maintain the normal state of the thyroid gland?
- It is necessary to follow some recommendations for maintaining the normal state of the thyroid gland, as well as for its treatment. First of all, patients are recommended to follow a diet:
• include seafood and all iodine-containing products in the diet;
• regular salt should be replaced with iodized salt;
• include selenium-rich foods or selenium supplements in your diet for better absorption of iodine.
Prevention of thyroid cancer, as well as diffuse nodular goiter, begins with proper nutrition and rejection of bad habits. The cause of toxic goiter in many cases is stress and an unhealthy lifestyle.