Türkiyənin Səhiyyə Nazirliyində Azərbaycanın səhiyyə naziri Teymur Musayevin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib
Xəbər verdiyimiz kimi, mayın 17-də Azərbaycan Respublikasının səhiyyə naziri Teymur Musayevin başçılıq etdiyi nümayəndə heyətinin Türkiyə Respublikasına iki günlük səfəri başlayıb.
Səfər çərçivəsində Türkiyənin Səhiyyə Nazirliyində nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib. Tədbirdə həmçinin Azərbaycanın Türkiyədəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Rəşad Məmmədov iştirak edib.
Görüşdə Azərbaycan ilə Türkiyə arasında qardaşlıq münasibətləri, səhiyyə sahəsində əməkdaşlıq, birgə layihələr ətrafında səmərəli fikir mübadiləsi aparılıb.
Toplantını giriş sözü ilə açan Türkiyənin səhiyyə naziri Fahrettin Koca ölkələrimiz arasında ikitərəfli dostluq və qardaşlıq münasibətlərinin bütün sahələrdə uğurla inkişaf etdiyi bildirdi: “Möhkəm təməllər üzərində dayanan Azərbaycan-Türkiyə qardaşlıq münasibətləri bizim birlik və həmrəyliyimizin bariz göstəricisidir”.
Onun sözlərinə görə, Prezident İlham Əliyevin Türkiyə Rize-Artvin Hava Limanının açılış mərasimində iştirak etməsi ölkələrimiz arasında əlaqələrin yüksəlməsinə tövfə verəcək.
Türkiyəli nazir vurğuladı ki, bütün sahələrdə olduğu kimi, səhiyyə sahəsində də ölkələrimiz arasında sıx əlaqələr mövcüddur. Fahrettin Koca Azərbaycan və Türkiyənin yeni növ koronavirus infeksiyasına qarşı mübarizədə uğur qazanan ölkələr sırasında olduğunu diqqətə çatdırdı: “2020-ci ildən dünyanı bürüyən COVID-19 koronavirusa qarşı birgə mübarizəmiz uğurla sonlanır. Bu müddətdə tibb işçiləri ən böyük dəstəkçimiz olub”.
Türkiyə səhiyyə naziri Fahrettin Koca azərbaycanlı həmkarını cari ilin oktyabrında İstanbulda keçiriləcək Türk Tibb Dünyası Konqresinə dəvət edib.
Səmimi qarşılanmaya görə minnətdarlığını bildirən səhiyyə naziri Teymur Musayev vurğuladı ki, dünyada Azərbaycan və Türkiyə qədər bir-birinə yaxın iki dövlət yoxdur: “Ölkələrimiz arasında mövcud olan yüksək səviyyəli əlaqələr, dostluq və qardaşlıq münasibətləri dərin tarixi köklərə əsaslanır. Türkiyə və Azərbaycan öz tarixlərinin ən mürəkkəb dövrlərində bir-birinə dəstək olduqlarını nümayiş etdiriblər”.
Müasir Azərbaycanın müstəqilliyinin ilk illərindən etibarən səhiyyə qurumlarımız arasında rəsmi münasibətlərin qurulmasını qeyd edən Teymur Musayev bütün sahələrdə olduğu kimi, səhiyyə və tibb elmi sahəsində də qardaş ölkə ilə əməkdaşlığın nümunəvi olduğunu diqqətə çatdırdı: “Uzun illər ərzində tibb sahəsində qarşılıqlı əlaqələrin gücləndirilməsi üçün səmərəli işlər görülüb. Belə ki, ölkələrimiz arasında əczaçılıq sənayesində uğurlu əməkdaşlıq həyata keçirilir, tibb təhsili sahəsində də qarşılıqlı fəaliyyət, o cümlədən ali tibb mütəxəssislərinin davamlı peşə təhsili sahəsində müasir metodiki və elmi-praktik məlumatların mübadiləsi üçün yeni imkanlar yaradılıb. Hazırda Azərbaycan Tibb Universiteti Türkiyənin 20-ə yaxın nüfuzlu universitetləri ilə səmərəli əməkdaşlıq edir. Əməkdaşlıq çərçivəsində azərbaycanlı tələbələr Türkiyənin təhsil müəssisələrində təcrübə keçir və tədris olunan onlayn dərslərdə iştirak edir”.
Nazir səhiyyə sisteminin rəqəmsallaşdırılmasını Azərbaycan Səhiyyə Nazirliyinin qarşısına qoyulan prioritet məsələlərdən biri olduğunu vurğuladı: “Türkiyəli həmkarlarımızla rəqəmsal səhiyyə sahəsində dəfələrlə müzakirələrimiz, görüşlərimiz olub və onların dəstəyini hiss edirik”.
COVID-19 pandemiyası mövzusuna toxunan Azərbaycanın səhiyyə naziri bu dövrdə ölkələrimiz arasında əməkdaşlığın daha da mütəmadi xarakter aldığını vurğuladı.
2020-ci il aprelin 10-da Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasının sədri İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə koronavirus pandemiyası ilə mübarizə mövzusuna həsr olunmuş fövqəladə Zirvə görüşünü xatırladan Teymur Musayev Türk Şurası çərçivəsində Səhiyyədə Koordinasiya Komitəsi tərkibində Tibb Elmi Qrupu yaradılmasını diqqətə çatdırdı.
Çıxışının sonunda səhiyyə naziri qeyd etdi ki, yaxın vaxtlarda Azərbaycanda tibb müəssisələrinin akkreditasiyası və keyfiyyətə nəzarət mərkəzi yaradılacaq. “Həmçinin, Orqan Donorluğu və Transplantasiyası üzrə Koordinasiya Mərkəzi fəaliyyətə başlayacaq. Bu sahələrin inkişafında Türkiyəli həmkarlarımızın dəstəyinə ümidvarıq”, - deyə Teymur Musayev fikrini tamamladı.
Daha sonra Fahrettin Koca və Teymur Musayev “Türkiyə Respublikası Səhiyyə Nazirliyi ilə Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyi arasında 2022-2023-cü illər üçün Əməkdaşlıq üzrə Yol Xəritəsi”ni imzaladılar.
Yol Xəritəsinin gələcək əməkdaşlıq istiqamətində əhəmiyyətini vurğulayan qardaş ölkələrinin səhiyyə nazirləri imzalanan sənədin Türkiyə və Azərbaycan səhiyyə sektorunun inkişafı yolunda mühüm rol oynayacağını diqqətə çatdırıblar.

В Министерстве здравоохранения Турции состоялась встреча с делегацией во главе с министром здравоохранения Азербайджана Теймуром Мусаевым
Как сообщалось ранее, 17 мая начался двухдневный визит делегации во главе с министром здравоохранения Азербайджанской Республики Теймуром Мусаевым в Турецкую Республику.
В рамках визита азербайджанской делегации состоялась встреча с руководством Министерства здравоохранения Турции. Во встрече также принял участие чрезвычайный и полномочный посол Азербайджана в Турции Рашад Мамедов.
Состоялся обмен мнениями об успешном развитии многосторонних отношений между двумя братскими странами, о сотрудничестве в области здравоохранения и реализации совместных проектов.
Выступивший со вступительной речью министр здравоохранения Турции Фахреттин Коджа отметил, что двусторонние дружеские и братские отношения между двумя странами успешно развиваются во всех сферах: «Азербайджано-турецкие братские отношения, построенные на таких прочных основах, как общие исторические и национально-духовные ценности наших народов, являются наглядным показателем нашего единства и солидарности».
Было подчеркнуто, что участие Президента Азербайджана Ильхама Алиева в церемонии открытия аэропорта Ризе-Артвин будет способствовать еще большему развитию и укреплению связей между нашими странами.
Турецкий министр подчеркнул, что, как и во всех сферах, между нашими странами налажено тесное сотрудничество и в области здравоохранения. Фахреттин Коджа отметил, что Азербайджан и Турция входят в число стран, добившихся значительных успехов в борьбе с коронавирусной инфекцией нового типа: «Наша совместная борьба с COVID-19, стремительно распространяющимся по миру с 2020 года, подходит к успешному завершению».
В завершение своего выступления министр здравоохранения Турции Фахреттин Коджа пригласил своего азербайджанского коллегу на Медицинский конгресс тюркского мира, который состоится в Стамбуле в октябре текущего года.
Выразив признательность за теплый прием, министр здравоохранения Теймур Мусаев подчеркнул, что сегодня в мире нет двух таких близких друг другу стран, как Турция и Азербайджан: «Наши народы объединяют глубокие исторические корни, духовные и культурные ценности. Турция и Азербайджан оказывали друг другу поддержку в самые трудные периоды своей истории».
Теймур Мусаев подчеркнул, что сотрудничество в области здравоохранения и медицинской науки, как и во всех сферах сотрудничества между двумя братскими странами, является образцовым: «На протяжении многих лет ведется плодотворная работа по укреплению сотрудничества в сфере медицины. Так, за последние годы были приняты важные решения по взаимодействию между странами в сфере медицинского образования, в том числе по обмену современной методической и научно-практической информацией в области непрерывного профессионального образования медицинских специалистов. В настоящее время Азербайджанский медицинский университет активно сотрудничает примерно с 20 престижными вузами Турции, реализуются совместные проекты. Кроме того, организуются взаимные визиты специалистов и врачей наших стран для участия в обмене опытом и мероприятиях по повышению квалификации».
Было подчеркнуто, что цифровизация системы здравоохранения является одним из основных приоритетов Министерства здравоохранения Азербайджана: «У нас было много дискуссий и встреч с нашими турецкими коллегами в области цифрового здравоохранения, и мы чувствуем их поддержку».
Коснувшись вопроса о пандемии COVID-19, министр здравоохранения Азербайджана отметил, что за этот период сотрудничество между нашими странами стало более интенсивным.
Напомнив, что 10 апреля 2020 года по инициативе Президента Азербайджанской Республики, председателя Совета сотрудничества тюркоязычных государств Ильхама Алиева состоялся чрезвычайный Саммит Совета сотрудничества тюркоязычных государств (Тюркский совет) посредством видеоконференции, Теймур Мусаев отметил создание Научной медицинской группы при Координационном комитете по здравоохранению Тюркского совета.
В завершение своего выступления министр здравоохранения отметил, что в ближайшее время в Азербайджане будет создан Центр по аккредитации и контролю качества над деятельностью медицинских учреждений. «Также будет создан Координационный центр по донорству и трансплантации органов. Надеемся на поддержку наших турецких коллег в развитии этих направлений», — отметил в заключение Теймур Мусаев.
Затем Фахреттин Коджа и Теймур Мусаев подписали «Дорожную карту сотрудничества между Министерством здравоохранения Турецкой Республики и Министерством здравоохранения Азербайджанской Республики на период 2022-2023-е годы».
Подчеркнув важность Дорожной карты для будущего сотрудничества, министры здравоохранения братских стран отметили, что подписанный документ сыграет важную роль в развитии сектора здравоохранения Турции и Азербайджана.