Səhiyyə Nazirliyinin nümayəndə heyəti Hacettepe Universitetinin fəaliyyəti ilə tanış olub
Səhiyyə Nazirliyinin nümayəndə heyətinin Türkiyəyə iki günlük işgüzar səfəri çərçivəsində qardaş ölkənin ən nüfuzlu tibb ocaqlarından olan Hacettepe Universitetinin fəaliyyəti ilə tanışlıq olub.
Tədbirdə çıxış edən Hacettepe Universitetinin rektoru Mehmet Cahit Güran səhiyyə sahəsində ölkələrimiz arasında sıx əlaqələrin mövcudluğunu vurğulayıb. Rektor xatırladıb ki, 2018-ci ildə rəhbərlik etdiyi tibb ocağı ilə Azərbaycan Tibb Universiteti (ATU) arasında protokol imzalanıb: “Eyni zamanda, Hacettepe Universitetinin mütəxəssisləri ATU-da təşkil olunan təlim, beynəlxalq elmi konfranslar və vebinarlarda mütəmadi olaraq iştirak edirlər”.
Çıxışı zamanı səhiyyə naziri Teymur Musayev qeyd edib ki, Azərbaycan dövlət müstəqilliyini bərpa etdikdən sonra Türkiyə ilə bütün sahələrdə olduğu kimi, səhiyyə sahəsində də geniş əməkdaşlıq mövcuddur: “Eyni zamanda, tibb təhsili sahəsində də qarşılıqlı fəaliyyət, o cümlədən ali tibb mütəxəssislərinin davamlı peşə təhsili sahəsində müasir metodiki və elmi-praktik məlumatların mübadiləsi üçün yeni imkanlar yaradılıb. Ölkəmizin qocaman ali məktəblərindən biri olan Azərbaycan Tibb Universiteti Türkiyənin ən nüfuzlu universitetləri, həmçinin Hacettepe Universiteti ilə səmərəli əməkdaşlıq edir”.
Tədbirdə ölkələrimiz arasında tibb sahəsində qarşılıqlı əlaqələrin gücləndirilməsi istiqamətində səmərəli işlər görülməsinin vacibliyi vurğulanıb.

Делегация Министерства здравоохранения ознакомилась с деятельностью Университета Хаджеттепе
В рамках рабочего визита в Турцию делегация Министерства здравоохранения ознакомилась с деятельностью одного из самых престижных медицинских учреждений братской страны - Университета Хаджеттепе.
Выступивший на мероприятии ректор Университета Хаджеттепе Мехмет Джахит Гюран подчеркнул тесные связи между нашими странами в области здравоохранения. Ректор напомнил, что в 2018 году подписано Соглашение о сотрудничестве между Университетом Хаджеттепе и Азербайджанским медицинским университетом (АМУ): «Помимо этого, специалисты нашего университета на регулярной основе принимают участие в тренингах, международных научных конференциях и вебинарах, организуемых в АМУ».
В своем выступлении министр здравоохранения Теймур Мусаев отметил, что после восстановления независимости Азербайджана между нашими странами налажено широкое сотрудничество во всех сферах, в том числе и в области здравоохранения. Помимо этого, были приняты важные решения по взаимодействию между двумя братскими странами в сфере медицинского образования, в том числе по обмену современной методической и научно-практической информацией в области непрерывного профессионального образования медицинских специалистов: «Азербайджанский медицинский университет, один из старейших вузов страны, активно сотрудничает с самыми престижными вузами Турции, в том числе с Университетом Хаджеттепе».
На мероприятии была подчеркнута важность эффективной работы по укреплению сотрудничества между нашими странами в области медицины.