Səhiyyə Nazirliyində Özbəkistan Respublikasının ölkəmizdəki səfiri Baxrom Aşrafxanovun başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib
Səhiyyə Nazirliyində Özbəkistan Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Baxrom Aşrafxanovun başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib.
Qonaqları salamlayan səhiyyə naziri Teymur Musayev vurğulayıb ki, Azərbaycan ilə Özbəkistan münasibətləri qədim tarixə malikdir və yüksələn xətt üzrə inkişaf edir: “Xalqlarımızı oxşar milli adət və ənənələr, ortaq dil qrupu, mədəniyyət və din birləşdirir. Hazırda ölkələrimiz arasında əməkdaşlıq əlaqələri yüksək səviyyədə inkişaf edir. İkitərəfli münasibətlərin inkişafında dövlət başçılarının qarşılıqlı səfərləri və müntəzəm görüşləri xüsusi rol oynayır”.
Bildirilib ki, ölkələrimiz arasında səhiyyə sahəsində də uğurlu əməkdaşlıq əlaqələri qurulub, tibbin kardiologiya, invaziv radiologiya, transplantologiya və digər sahələrində çalışan mütəxəssis və həkimlərə təcrübə mübadiləsi və ixtisasartırma üzrə tədbirlərdə iştirak etmək üçün qarşılıqlı səfərlər təşkil olunur.
İki qardaş ölkə arasında əməkdaşlıq formatının bir çox ölkələr üçün nümunəvi olduğunu vurğulayan Teymur Musayev gələcəkdə elmi-tibbi və digər sahələrdə əməkdaşlığın daha da uğurla inkişafına ümid etdiyini bildirib.
Öz növbəsində Baxrom Aşrafxanov ölkələrimiz arasında beynəlxalq təşkilatlar, o cümlədən BMT, Qoşulmama Hərəkatı, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı və Türk Dövlətləri Təşkilatı çərçivəsində sıx əməkdaşlıq qurulmasını qeyd edib. Bildirilib ki, Özbəkistan Azərbaycanla səhiyyə sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsində, o cümlədən ali tibb mütəxəssislərinin davamlı peşə təhsili sahəsində müasir metodiki və elmi-praktik məlumatların mübadiləsində maraqlıdır.
Azərbaycanın yeni növ koronavirus infeksiyası ilə mübarizədə mühüm uğurlar əldə etmiş ölkələr sırasında olduğunu vurğulayan Özbəkistan səfiri dost ölkələrin nazirlikləri arasında tibb elmi sahəsində və qlobal pandemiyaya qarşı mübarizə üzrə Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı və digər beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində birbaşa əlaqələrin vacibliyini qeyd edib.
Qarşılıqlı anlaşma şəraitində keçən görüşdə tərəflər səhiyyə və tibb elmi sahəsində əməkdaşlığın intensivləşdirilməsi, eyni zamanda əczaçılıq sənayesində gələcək əməkdaşlığın əhəmiyyətini vurğulayıblar.

В Министерстве здравоохранения Азербайджана состоялась встреча с делегацией во главе с послом Узбекистана Бахромом Ашрафхановым
В Министерстве здравоохранения Азербайджана состоялась встреча с делегацией во главе с чрезвычайным и полномочным послом Республики Узбекистан в нашей стране Бахромом Ашрафхановым.
Поприветствовав гостей, министр здравоохранения Азербайджана Теймур Мусаев подчеркнул, что взаимоотношения между двумя странами имеют многовековую историю и развиваются по восходящей линии: «Наши народы объединяют схожие национальные обычаи и традиции, общая языковая группа, культура и религия. В настоящее время двустороннее сотрудничество находится на высоком уровне. Особую роль в развитии двусторонних отношений играют взаимные визиты и регулярные встречи глав государств».
Было отмечено, между нашими странами также налажено успешное сотрудничество в сфере здравоохранения, организуются взаимные визиты врачей, специализирующихся в кардиологии, инвазивной радиологии, трансплантологии и в других областях медицины для участия в мероприятиях по обмену опытом и повышению квалификации.
Подчеркнув, что формат сотрудничества двух братских стран является образцовым для многих стран, Теймур Мусаев выразил надежду на дальнейшее успешное развитие сотрудничества в сфере здравоохранения, медицинской науки и в других областях.
В свою очередь Бахром Ашрафханов отметил, что между странами налажено тесное сотрудничество в рамках международных организаций, в том числе ООН, Движение Неприсоединения, Организации исламского сотрудничества, Организации тюркских государств и др.
Было отмечено, что Узбекистан заинтересован в расширении сотрудничества с Азербайджаном в сфере здравоохранения, в том числе по обмену современной методической и научно-практической информацией в области непрерывного профессионального образования медицинских специалистов.
Подчеркнув, что Азербайджан входит в число стран, добившихся значительных успехов в борьбе с коронавирусной инфекцией нового типа, посол Узбекистана отметил важность прямых контактов между министерствами дружеских стран в области медицинской науки и в борьбе с глобальной пандемией в рамках Всемирной организации здравоохранения и других международных организаций.
В ходе встречи, прошедшей в духе взаимопонимания, стороны отметили важность активизации и углубления сотрудничества в области здравоохранения и медицинской науки, а также обсудили перспективы дальнейшего сотрудничества в фармацевтической отрасли.