Səhiyyə Nazirliyində İtaliyanın Azərbaycandakı səfiri ilə görüş keçirilib
Səhiyyə Nazirliyində İtaliyanın Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Luka Di Canfrançesko ilə görüş keçirilib.
Qonaqları salamlayan səhiyyə naziri Teymur Musayev Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin İtaliyaya rəsmi səfərinin iki ölkə arasında strateji tərəfdaşlığın möhkəmlənməsində xüsusi rolunu vurğulayıb. O, həmçinin Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın humanitar və mədəniyyət sahələrində təşəbbüslərinin əməkdaşlığın genişlənməsinə verdiyi töhfələri qeyd edib.
Teymur Musayev iki ölkə arasında səhiyyə sahəsində əlaqələrin daha da dərinləşdirilməsinin əhəmiyyətini qeyd edərək, İtaliya tərəfi ilə praktiki əməkdaşlığa hazır olduqlarını bildirib.
Çıxışının sonunda Azərbaycanın səhiyyə naziri gələcəkdə əməkdaşlığın daha da inkişaf etdiriləcəyinə əminliyini qeyd edib.
Öz növbəsində Luka Di Canfrançesko ölkələrimiz arasında 1992-ci ildən etibarən diplomatik əlaqələrin qurulduğunu və bu müddət ərzində İtaliya və Azərbaycan dövlətləri arasında əməkdaşlığın müsbət dinamika ilə inkişaf etdiyini diqqətə çatdırıb. Səfirin sözlərinə görə, ötən illər ərzində Azərbaycan-İtaliya münasibətləri böyük yol keçərək strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksəlib. Həmçinin, Azərbaycan Səhiyyə Nazirliyi ilə səmərəli əməkdaşlığın qurulmasında da maraq ifadə olunub.
Görüşdə Azərbaycan və İtaliya arasında səhiyyə sahəsində əməkdaşlığın mövcud vəziyyəti və inkişaf perspektivləri müzakirə olunub. Həmçinin, səhiyyə sistemlərinin rəqəmsallaşdırılmasının tətbiqi üzrə əməkdaşlığın qurulması, əczaçılıq, tibb təhsili, həkimlərin təkmilləşdirilməsi, səhiyyə idarəçiliyi sahəsində təcrübə mübadiləsinin vacibliyi və qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

A meeting with the Ambassador of Italy was held at the Ministry of Health
A meeting was held with Luca Di Canfrancesco at the Ministry of Health, the Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of Italy to Azerbaijan.
Welcoming the guests, Minister of Health Teymur Musayev emphasized the special role of the official visit of the President of Azerbaijan, Ilham Aliyev, to Italy in strengthening the strategic partnership between the two countries. He also noted the contributions of the First Vice-President of the Republic of Azerbaijan, Mehriban Aliyeva, whose initiatives in the humanitarian and cultural fields have helped expand cooperation.
Teymur Musayev highlighted the importance of further deepening cooperation between the two countries in the field of healthcare and stated that they are ready for practical collaboration with the Italian side.
At the end of his speech, the Minister of Health of Azerbaijan expressed confidence that cooperation will continue to further develop in the future.
In his turn, Luca Di Canfrancesco noted that diplomatic relations between our countries were established in 1992 and that, during this period, cooperation between the states of Italy and Azerbaijan has developed with positive dynamics. According to the ambassador, over the past years, Azerbaijani–Italian relations have come a long way and have risen to the level of a strategic partnership. Interest was also expressed in establishing effective cooperation with the Ministry of Health of Azerbaijan.
At the meeting, the current state and development prospects of cooperation between Azerbaijan and Italy in the field of healthcare were discussed. An exchange of views was also held on establishing cooperation in the implementation of healthcare system digitalization, as well as on issues related to pharmaceuticals, medical education, the professional development of doctors, the importance of sharing experience in healthcare management, and other matters of mutual interest.