Səhiyyə Nazirliyində İtaliyanın Azərbaycandakı səfiri ilə görüş keçirilib
Səhiyyə Nazirliyində İtaliyanın Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Luka Di Canfrançesko ilə görüş keçirilib.
Qonaqları salamlayan səhiyyə naziri Teymur Musayev Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin İtaliyaya rəsmi səfərinin iki ölkə arasında strateji tərəfdaşlığın möhkəmlənməsində xüsusi rolunu vurğulayıb. O, həmçinin Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın humanitar və mədəniyyət sahələrində təşəbbüslərinin əməkdaşlığın genişlənməsinə verdiyi töhfələri qeyd edib.
Teymur Musayev iki ölkə arasında səhiyyə sahəsində əlaqələrin daha da dərinləşdirilməsinin əhəmiyyətini qeyd edərək, İtaliya tərəfi ilə praktiki əməkdaşlığa hazır olduqlarını bildirib.
Çıxışının sonunda Azərbaycanın səhiyyə naziri gələcəkdə əməkdaşlığın daha da inkişaf etdiriləcəyinə əminliyini qeyd edib.
Öz növbəsində Luka Di Canfrançesko ölkələrimiz arasında 1992-ci ildən etibarən diplomatik əlaqələrin qurulduğunu və bu müddət ərzində İtaliya və Azərbaycan dövlətləri arasında əməkdaşlığın müsbət dinamika ilə inkişaf etdiyini diqqətə çatdırıb. Səfirin sözlərinə görə, ötən illər ərzində Azərbaycan-İtaliya münasibətləri böyük yol keçərək strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksəlib. Həmçinin, Azərbaycan Səhiyyə Nazirliyi ilə səmərəli əməkdaşlığın qurulmasında da maraq ifadə olunub.
Görüşdə Azərbaycan və İtaliya arasında səhiyyə sahəsində əməkdaşlığın mövcud vəziyyəti və inkişaf perspektivləri müzakirə olunub. Həmçinin, səhiyyə sistemlərinin rəqəmsallaşdırılmasının tətbiqi üzrə əməkdaşlığın qurulması, əczaçılıq, tibb təhsili, həkimlərin təkmilləşdirilməsi, səhiyyə idarəçiliyi sahəsində təcrübə mübadiləsinin vacibliyi və qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

В Министерстве здравоохранения состоялась встреча с послом Италии в Азербайджане
В Министерстве здравоохранения состоялась встреча с чрезвычайным и полномочным послом Италии в Азербайджане Лукой Ди Джанфранческо.
Поприветствовав гостей, министр здравоохранения Теймур Мусаев отметил особую роль официального визита Президента Азербайджана Ильхама Алиева в Италию в укреплении стратегического партнёрства между двумя странами. Министр также подчеркнул вклад Первого вице-президента Азербайджанской Республики Мехрибан Алиевой, чьи гуманитарные и культурные инициативы способствуют дальнейшему расширению двусторонних связей.
Теймур Мусаев подчеркнул готовность азербайджанской стороны к углублению практического взаимодействия с Италией в сфере здравоохранения.
В свою очередь Лука Ди Джанфранческо подчеркнул, что дипломатические отношения между нашими странами были установлены в 1992 году, и за этот период сотрудничество между Италией и Азербайджаном развивается по нарастающей. По словам посла, за прошедшие годы азербайджано-итальянские отношения проделали огромный путь, выйдя на уровень стратегического партнерства. Также была выражена заинтересованность в установлении эффективного сотрудничества с Министерством здравоохранения Азербайджана.
На встрече были обсуждены текущее состояние и перспективы азербайджано-итальянского развития сотрудничества в сфере здравоохранения. Также состоялся обмен мнениями по вопросам налаживания сотрудничества по внедрению цифровизации систем здравоохранения, обмена опытом в сфере фармацевтики, медицинского образования, повышения квалификации врачей, управления здравоохранением и другим вопросам, представляющим взаимный интерес.