Səhiyyə Nazirliyində Belarus Respublikasının ölkəmizdəki səfiri Andrey Ravkovun başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib
Səhiyyə Nazirliyində Belarus Respublikasının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Andrey Ravkovun başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib.
Qonaqları salamlayan səhiyyə nazirinin birinci müavini, səhiyyə nazirinin vəzifələrini müvəqqəti icra edən Teymur Musayev Azərbaycanla Belarus arasında səhiyyə sahəsində əməkdaşlığın dinamik inkişaf etdiyini vurğulayıb: “Belə ki, ölkələrimiz arasında əczaçılıq sənayesində uğurlu əməkdaşlıq mövcuddur, tibbin onkologiya, transplantologiya, kardiologiya, neyrocərrahiyyə və s. sahələrində çalışan mütəxəssis və həkimlərə təcrübə mübadiləsi və ixtisasartırma üzrə tədbirlərdə iştirak etmək üçün qarşılıqlı səfərlər təşkil olunur”.
T.Musayev gələcəkdə elmi-tibbi, postkovid dövründə ölkələrimizin vətəndaşlarının sağlamlığın bərpası və reabilitasiyası məqsədilə sanatoriya-kurort xidmətlərinin təkmilləşdirilməsi və digər sahələrdə əməkdaşlığın daha da uğurla inkişaf etdiriləcəyinə ümidvar olduğunu deyib.
Öz növbəsində səfir Andrey Ravkov son illər ölkələrimiz arasında əczaçılıq sənayesində uğurlu əməkdaşlığın həyata keçirildiyini vurğulayaraq, tibb təhsili sahəsində də qarşılıqlı fəaliyyət, o cümlədən ali tibb mütəxəssislərinin davamlı peşə təhsili sahəsində müasir metodiki və elmi-praktik məlumatların mübadiləsi üçün yeni imkanlar yaradılmasını bildirib.

В Министерстве здравоохранения Азербайджана состоялась встреча с делегацией во главе с послом Беларуси Андреем Равковым
В Министерстве здравоохранения Азербайджана состоялась встреча с делегацией во главе с чрезвычайным и полномочным послом Республики Беларусь в нашей стране Андреем Равковым.
Поприветствовав гостей, первый заместитель министра здравоохранения Азербайджана отметил, что плодотворное сотрудничество между нашими странами в сфере здравоохранения развивается динамично: «Так, между нашими странами налажено успешное сотрудничество в области фармацевтики, организуются взаимные визиты врачей, специализирующихся в кардиологии, онкологии, трансплантологии, нейрохирургии и в других областях медицины для участия в мероприятиях по обмену опытом и повышению квалификации».
Теймур Мусаев также выразил надежду на дальнейшее успешное развитие сотрудничества в сфере здравоохранения, медицинской науки и санаторно-курортного лечения для граждан обеих стран в постковидный период.
В свою очередь белорусский посол подчеркнул успешное взаимодействие двух стран в сфере фарминдустрии. А. Равков также отметил, что за последние годы были приняты важные решения по взаимодействию между странами в сфере медицинского образования, в том числе по обмену современной методической и научно-практической информацией в области непрерывного профессионального образования медицинских специалистов.
В ходе встречи, прошедшей в духе взаимопонимания, стороны отметили важность развития сотрудничества в области здравоохранения и медицинской науки, а также обсудили перспективы дальнейшего сотрудничества в фармацевтической отрасли.