Səhiyyə nazirinin birinci müavini, səhiyyə nazirinin vəzifələrini müvəqqəti icra edən Teymur Musayev ÜST-nin Azərbaycandakı ofisinin, Türkiyə Səhiyyə Nazirliyinin, Ege Universitetinin nümayəndələrini qəbul edib
Qonaqları salamlayan Teymur Musayev ölkələrimiz arasında bütün sahələrdə, o cümlədən tibb sahəsində qarşılıqlı faydalı əlaqələrin mövcudluğunu vurğulayıb.
Görüşdə Azərbaycanda Təcili və Təxirəsalınmaz Tibbi Yardım xidmətinin gücləndirilməsi istiqamətində, xəstəxanaya qədər və xəstəxana daxili təcili yardım xidmətlərinin, fövqəladə vəziyyətlərdə tibbi xidmətlərin keyfiyyətinin yüksəldilməsi istiqamətində əməkdaşlıq müzakirə olunub.
Bundan əlavə Təcili Tibbi Yardım Stansiyalarının yenilənməsi və funksional sahələrinin genişləndirilməsi, xəstəxanaya qədər tibbi müdaxilələrin beynəlxalq protokollara uyğunlaşdırılması da təklif olunub.
Bölgələrdə xidmət göstərən bütün təcili tibbi yardım maşınlarının fövqəladə hallar və təxirəsalınmaz vəziyyətlərdə Mərkəz stansiya tərəfindən təmin olunması, xəstəxanaya qədər təcili tibbi yardım xidmətlərində çalışan tibb işçilərinə Türkiyə təcrübəsindən yararlanaraq təməl proqramlarının başladılması və inkişaf etdirilməsi məsələləri də müzakirə edilib.
Sonda nümayəndə heyətinin təkliflərini dinləyən səhiyyə nazirinin vəzifələrini müvəqqəti icra edən Teymur Musayev bu əməkdaşlığın gələcəkdə uğurlu olacağına inandığını vurğulayıb. O, Təcili və Təxirəsalınmaz Tibbi Yardım işçilərinin bilik və bacarıqlarının təkmilləşdirilməsi məsələlərinin daim diqqətdə saxlanıldığını qeyd edib.

First Deputy Minister of Health, Acting Minister of Health Teymur Musayev received representatives of the WHO Office in Azerbaijan, the Turkish Ministry of Health, and Ege University
Welcoming the guests, Teymur Musayev stressed the existence of mutually beneficial relations between our countries in all areas, including medicine.
At the meeting, the sides discussed cooperation on strengthening the ambulance and emergency medical service in Azerbaijan, enhancing the quality of pre-hospital and in-hospital emergency services, and medical services during emergency situations.
In addition, it was proposed to upgrade and expand the functional areas of ambulance stations, to bring pre-hospital medical interventions in line with international protocols.
The issues of providing all ambulance vehicles operating in the regions by the Central Station in case of emergency situations, launching and developing basic programs for medical staff working in pre-hospital ambulance services using the Turkish experience were also discussed.
Acting Minister of Health Teymur Musayev listened to the proposals of the delegation and expressed confidence that this cooperation will be successful in the future. He noted that the issues of improving knowledge and skills of the ambulance and emergency medical service’s staff are always in focus.