Pyotr Qlıboçkoya “Dostluq” ordeni təqdim olunub
İ.M.Seçenov adına Birinci Moskva Dövlət Tibb Universitetinin rektoru Pyotr Qlıboçkoya “Dostluq” ordeni təqdim edilib. O, Azərbaycan Respublikası ilə Rusiya Federasiyası arasında təhsil sahəsində əməkdaşlığın və qarşılıqlı əlaqələrin möhkəmləndirilməsində xüsusi xidmətlərinə görə Prezident İlham Əliyevin Sərəncamı ilə təltif olunub.
Mükafatın təqdimatı Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyində keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən səhiyyə naziri Teymur Musayev Pyotr Qlıboçkonun xidmətlərindən danışıb. “Son illər Azərbaycanda səhiyyə sisteminin müasir əsaslarla inkişaf etdirilməsi istiqamətində qəbul edilən dövlət proqramları, həyata keçirilən innovativ layihələr, tibbi təhsilin yüksəldilməsi və peşəkar tibb kadrlarının hazırlanmasına yönələn tədbirlər Prezident İlham Əliyevin və Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın bu sahəyə göstərdiyi böyük diqqət və qayğısının bariz nümunəsidir”, - deyə nazir diqqətə çatdırıb.
Azərbaycanın səhiyyə sistemində çalışanların peşəkarlığının artırılmasının ümdə məsələlərdən biri olduğunu qeyd edən Teymur Musayev İ.M.Seçenov adına Birinci Moskva Dövlət Tibb Universitetinin Bakı filialının fəaliyyətinin əhəmiyyətini vurğulayıb. Nazir, eyni zamanda, bu təhsil ocağını bitirən həkimlərin ölkə səhiyyəsinə mühüm töhfələr verdiyini bildirib.
Teymur Musayev 2021-ci ildə Bakı filialının ilk buraxılışında Rusiya Federasiyasının səhiyyə naziri ilə birgə 87 mütəxəssisə diplomların təqdim olunması mərasimində iştirakını da xatırladıb.
Nazir İ.M.Seçenov adına Birinci Moskva Dövlət Tibb Universiteti ilə gələcəkdə əməkdaşlığın daha da gücləndirilməsi üçün geniş perspektivlərin olduğunu qeyd edib.
Universitetin rektoru Pyotr Qlıboçko Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən “Dostluq” ordeninə layiq görüldüyünə görə təşəkkürünü bildirib, bu mükafatın onun üçün xüsusi əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayıb.
Rektor İ.M.Seçenov adına Birinci Moskva Dövlət Tibb Universitetinin Bakı filialının fəaliyyətinə verdiyi yüksək dəstəyə görə Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevaya da minnətdarlığını ifadə edib. Universitetin nüfuzlu professor-müəllim heyətinin Bakı filialında tələbələrə dərs keçdiyini diqqətə çatdıran Pyotr Qlıboçko qeyd edib ki, burada tədrisin yüksək səviyyədə aparılması üçün hər cür şərait yaradılıb.
Rektor vurğulayıb ki, gələcəkdə də Azərbaycanda peşəkar tibb kadrlarının yetişdirilməsi işinə İ.M.Seçenov adına Birinci Moskva Dövlət Tibb Universitetinin Bakı filialı öz töhfəsini verəcək.

Pyotr Glybochko was awarded the "Dostlug" Order
The Rector of the First Moscow State Medical University named after I.M. Sechenov, Pyotr Glybochko, was awarded the "Dostlug" Order. He was honored by the Decree of President Ilham Aliyev for his special services in strengthening cooperation and mutual relations in the field of education between the Republic of Azerbaijan and the Russian Federation.
The award ceremony took place at the Ministry of Health of the Republic of Azerbaijan.
Speaking at the event, Minister of Health Teymur Musayev spoke about Pyotr Glybochko's services. "The state programs adopted in recent years in the direction of developing the healthcare system of Azerbaijan on modern foundations, the innovative projects implemented, and the measures aimed at improving medical education and training professional medical personnel are a vivid example of the great attention and care shown to this area by President Ilham Aliyev and First Vice-President Mehriban Aliyeva," said the minister.
Highlighting the importance of enhancing the professionalism of healthcare workers in Azerbaijan, Teymur Musayev emphasized the significance of the activities of the Baku branch of the First Moscow State Medical University named after I.M. Sechenov. He also noted that the doctors graduating from this educational institution make significant contributions to the healthcare system of the country.
Teymur Musayev recalled his participation with the Minister of Health of the Russian Federation in the ceremony of presenting diplomas to 87 specialists at the first graduation of the Baku branch in 2021.
The minister noted that there are broad prospects for further strengthening cooperation with the First Moscow State Medical University named after I.M. Sechenov.
Expressing his gratitude to the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, for being awarded the "Dostlug" Order, Pyotr Glybochko emphasized the special significance of this award for him.
The rector also expressed his gratitude to First Vice-President Mehriban Aliyeva for her high support for the activities of the Baku branch of the Sechenov University. Noting that the prestigious faculty of the university teaches students in the Baku branch, Pyotr Glybochko stated that all conditions are created for high-level teaching here.
The rector emphasized that in the future, the Baku branch of the First Moscow State Medical University named after I.M. Sechenov will continue to contribute to the training of professional medical personnel in Azerbaijan.