Azərbaycanın Səhiyyə Nazirliyində Türkiyənin səfiri ilə görüş keçirilib
Azərbaycanın Səhiyyə Nazirliyində Türkiyənin ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Birol Akgün ilə görüş keçirilib.
Qonaqları salamlayan səhiyyə naziri Teymur Musayev ölkələrimiz arasında mövcud olan yüksək səviyyəli əlaqələrin, dostluq və qardaşlıq münasibətlərin dərin tarixi köklərə əsaslandığını diqqətə çatdırıb: “Azərbaycan ilə Türkiyə arasında etimada, qarşılıqlı hörmətə, dostluq və qardaşlığa əsaslanan tərəfdaşlıq özünün ən yüksək mərhələsindədir”.
Müasir Azərbaycanın müstəqilliyinin ilk illərindən etibarən səhiyyə qurumlarımız arasında rəsmi münasibətlərin qurulmasını qeyd edən Teymur Musayev bütün sahələrdə olduğu kimi, səhiyyə və tibb elmi sahəsində də qardaş ölkə ilə əməkdaşlığın nümunəvi olduğunu diqqətə çatdırıb: “Ankarada keçirilən XI Türk Tibb Dünyası Qurultayında Azərbaycanın nümayəndə heyəti geniş tərkibdə iştirak edib. Belə beynəlxalq platformalar təkcə təcrübə mübadiləsi üçün deyil, həm də gələcəkdə ortaq prioritetlərimizi müəyyən etmək baxımından əvəzsizdir”.
Teymur Musayev səhiyyə sisteminin rəqəmsallaşdırılmasını Azərbaycan Səhiyyə Nazirliyinin qarşısına qoyulan prioritet məsələlərdən biri olduğunu vurğulayıb: “Süni intellekt və rəqəmsallaşmanı mənimsəyən həkimlərin yetişdirilməsi Səhiyyə Nazirliyinin qarşısında duran əsas hədəflərindən biridir”.
Çıxışının sonunda nazir gələcəkdə elmi-tibbi və digər sahələrdə əməkdaşlığın daha da uğurla inkişaf etdiriləcəyinə ümidvar olduğunu deyib.
Səmimi qarşılanmaya görə minnətdarlığını bildirən Birol Akgün vurğulayıb ki, möhkəm təməllər üzərində dayanan Azərbaycan-Türkiyə qardaşlıq münasibətləri bizim birlik və həmrəyliyimizin bariz göstəricisidir. Səfir, xalqlarımız arasında münasibətlərin inkişafında dövlət başçılarının müstəsna rolunu diqqətə çatdırıb.
XI Türk Tibb Dünyası Qurultayının mahiyyətini qeyd edən Birol Akgün bildirib ki, belə tədbirlərin keçirilməsi ölkələrimizin səhiyyə sistemlərinin yaxınlaşması, eləcə də qlobal tibbin inkişafına töhfə baxımından olduqca əhəmiyyətlidir.
Qarşılıqlı anlaşma şəraitində keçən görüşdə səhiyyə sahəsində əməkdaşlıq ətrafında səmərəli fikir mübadiləsi aparılıb.

В Министерстве здравоохранения Азербайджана состоялась встреча с послом Турции
В Министерстве здравоохранения Азербайджана состоялась встреча с чрезвычайным и полномочным послом Турции в нашей стране Азербайджане Биролом Акгюном.
Поприветствовав гостей, министр здравоохранения Теймур Мусаев подчеркнул, что наши народы объединяют глубокие исторические корни, духовные и культурные ценности: «Партнерство между Азербайджаном и Турцией, основанное на братстве, исторических и культурных связях наших народов, взаимном уважении и доверии, находится на самом высоком этапе своего развития».
По словам министра, с первых лет независимости современного Азербайджана между учреждениями здравоохранения наших стран установлены официальные связи. Теймур Мусаев подчеркнул, что сотрудничество в области здравоохранения и медицинской науки, как и во всех сферах сотрудничества между двумя братскими странами, является образцовым: «Делегация Азербайджана приняла участие на прошедшем в Анкаре XI Медицинском съезде тюркского мира. Подобные международные платформы являются важными не только для обмена опытом, но и для определения наших общих приоритетов на будущее».
Было подчеркнуто, что цифровизация системы здравоохранения является одним из основных приоритетов Министерства здравоохранения Азербайджана: «Подготовка врачей, осваивающих искусственный интеллект и цифровизацию, — одна из главных задач, поставленных перед министерством».
Выразив признательность за теплый прием, Бирол Акгюн подчеркнул, что азербайджано-турецкие братские отношения, построенные на таких прочных основах, как общие исторические и национально-духовные ценности наших народов, являются наглядным показателем нашего единства и солидарности.
Отметив важность XI Медицинского съезда тюркского мира, посол подчеркнул, что проведение подобных мероприятий очень важно для сближения систем здравоохранения наших стран, а также для содействия развитию мировой медицины.
В ходе встречи, прошедшей в духе взаимопонимания, состоялся плодотворный обмен мнениями по вопросам сотрудничества в сфере здравоохранения.