Azərbaycanın Səhiyyə Nazirliyində Türkiyənin səfiri ilə görüş keçirilib
Azərbaycanın Səhiyyə Nazirliyində Türkiyənin ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Birol Akgün ilə görüş keçirilib.
Qonaqları salamlayan səhiyyə naziri Teymur Musayev ölkələrimiz arasında mövcud olan yüksək səviyyəli əlaqələrin, dostluq və qardaşlıq münasibətlərin dərin tarixi köklərə əsaslandığını diqqətə çatdırıb: “Azərbaycan ilə Türkiyə arasında etimada, qarşılıqlı hörmətə, dostluq və qardaşlığa əsaslanan tərəfdaşlıq özünün ən yüksək mərhələsindədir”.
Müasir Azərbaycanın müstəqilliyinin ilk illərindən etibarən səhiyyə qurumlarımız arasında rəsmi münasibətlərin qurulmasını qeyd edən Teymur Musayev bütün sahələrdə olduğu kimi, səhiyyə və tibb elmi sahəsində də qardaş ölkə ilə əməkdaşlığın nümunəvi olduğunu diqqətə çatdırıb: “Ankarada keçirilən XI Türk Tibb Dünyası Qurultayında Azərbaycanın nümayəndə heyəti geniş tərkibdə iştirak edib. Belə beynəlxalq platformalar təkcə təcrübə mübadiləsi üçün deyil, həm də gələcəkdə ortaq prioritetlərimizi müəyyən etmək baxımından əvəzsizdir”.
Teymur Musayev səhiyyə sisteminin rəqəmsallaşdırılmasını Azərbaycan Səhiyyə Nazirliyinin qarşısına qoyulan prioritet məsələlərdən biri olduğunu vurğulayıb: “Süni intellekt və rəqəmsallaşmanı mənimsəyən həkimlərin yetişdirilməsi Səhiyyə Nazirliyinin qarşısında duran əsas hədəflərindən biridir”.
Çıxışının sonunda nazir gələcəkdə elmi-tibbi və digər sahələrdə əməkdaşlığın daha da uğurla inkişaf etdiriləcəyinə ümidvar olduğunu deyib.
Səmimi qarşılanmaya görə minnətdarlığını bildirən Birol Akgün vurğulayıb ki, möhkəm təməllər üzərində dayanan Azərbaycan-Türkiyə qardaşlıq münasibətləri bizim birlik və həmrəyliyimizin bariz göstəricisidir. Səfir, xalqlarımız arasında münasibətlərin inkişafında dövlət başçılarının müstəsna rolunu diqqətə çatdırıb.
XI Türk Tibb Dünyası Qurultayının mahiyyətini qeyd edən Birol Akgün bildirib ki, belə tədbirlərin keçirilməsi ölkələrimizin səhiyyə sistemlərinin yaxınlaşması, eləcə də qlobal tibbin inkişafına töhfə baxımından olduqca əhəmiyyətlidir.
Qarşılıqlı anlaşma şəraitində keçən görüşdə səhiyyə sahəsində əməkdaşlıq ətrafında səmərəli fikir mübadiləsi aparılıb.

A meeting with the Ambassador of Türkiye was held at the Ministry of Health of Azerbaijan
A meeting was held at the Ministry of Health of Azerbaijan with Birol Akgün, the Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of Türkiye to our country.
Welcoming the guests, Minister of Health Teymur Musayev noted that the high-level relations, friendship, and brotherhood between our countries are based on deep historical roots: “The partnership between Azerbaijan and Türkiye, founded on trust, mutual respect, friendship, and brotherhood, is at its highest level.”
Highlighting that official relations between the healthcare institutions of the two countries were established in the early years of modern Azerbaijan’s independence, Teymur Musayev emphasized that cooperation with the brotherly country is exemplary in the field of healthcare and medical science, just as in all other areas: “A large Azerbaijani delegation took part in the 11th Turkish Medical World Congress held in Ankara. Such international platforms are invaluable not only for the exchange of experience but also for identifying our joint priorities for the future.”
Teymur Musayev stressed that the digitalization of the healthcare system is among the priority tasks set before the Ministry of Health of Azerbaijan: “One of the main objectives of the Ministry of Health is to train doctors who can master artificial intelligence and digitalization.”
At the end of his speech, the minister expressed hope that cooperation in scientific, medical, and other fields will continue to develop successfully in the future.
Expressing his gratitude for the warm reception, Birol Akgün emphasized that the brotherly relations between Azerbaijan and Türkiye, built on strong foundations, are a clear reflection of our unity and solidarity. The ambassador noted the exceptional role of the heads of state in the development of relations between our peoples.
Highlighting the significance of the 11th Turkish Medical World Congress, Birol Akgün stated that such events are highly important for bringing the healthcare systems of our countries closer together, as well as for contributing to the development of global medicine.
During the meeting, which was held in an atmosphere of mutual understanding, a productive exchange of views took place regarding cooperation in the field of healthcare.