Azərbaycan Səhiyyə Nazirliyində Sankt-Peterburq Səhiyyə Komitəsinin sədr müavininin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib
Sankt-Peterburqun mədəniyyət-işgüzar missiyasının Azərbaycanın paytaxtına səfəri çərçivəsində Səhiyyə Nazirliyində Sankt-Peterburqun Səhiyyə Komitəsinin sədr müavini Aleksey Tereşinin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib.
Qonaqları salamlayan səhiyyə naziri Teymur Musayev ölkələrimiz arasında səhiyyə və tibb elmi sahəsində səmərəli əməkdaşlığın olduğunu qeyd edib.
Teymur Musayev 2021-ci ilin yayında Bakıda Rusiyanın səhiyyə naziri Mixail Muraşkonun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşün keçirildiyini xatırladıb. Görüş zamanı ölkələr arasında “Səhiyyə və tibb elmi sahəsində yenilənmiş əməkdaşlıq Sazişi” imzalanıb.
Rusiya tərəfinə COVID-19 pandemiyası ilə mübarizədə göstərdiyi dəstəyə görə təşəkkürünü bildirən nazir rusiyalı mütəxəssislərin dəyərli tövsiyələrinin Azərbaycanda epidemioloji vəziyyətin sabitləşməsinə öz töhfəsini verdiyini vurğulayıb.
Teymur Musayev çıxışında Sankt-Peterburqdakı tibb universitetlərinin zəngin elmi-tədqiqat ənənələri ilə tanındığını və illər ərzində görkəmli alimlərin yetişdirdiyini xüsusilə qeyd edib. Eyni zamanda, Sankt-Peterburqun Kliniki Elmi-Praktiki Mərkəzlərində ixtisaslaşmış tibbi yardım xidmətlərin göstərildiyi vurğulanıb.
Sonda Azərbaycanın səhiyyə naziri ikitərəfli əlaqələrin gələcək dinamik inkişafına ümidvar olduğunu bildirib: “Tibb mütəxəssislərinin davamlı peşə təhsili sahəsində müasir metodiki və elmi-praktik təcrübə mübadiləsi üçün bütün imkanlar mövcuddur”.
Səmimi qəbula və qonaqpərvərliyə görə minnətdarlığını bildirən Aleksey Tereşin belə görüşlərin təcrübə və bilik mübadiləsi baxımından çox vacib olduğunu vurğulayıb. Nümayəndə heyətinin rəhbəri Sankt-Peterburqdakı tibb mərkəzləri və müəssisələrinin fəaliyyəti haqqında da ətraflı məlumat verib. Ürək cərrahiyyəsi, minimal invaziv, torakal cərrahiyyə, onkologiya, urologiya və tibbin digər sahələrində ciddi nailiyyətlərin əldə edildiyini qeyd edən Aleksey Tereşin Azərbaycan Səhiyyə Nazirliyi, eləcə də onun tabeliyində olan elmi-tədqiqat institut və mərkəzləri ilə əməkdaşlığın daha yüksək səviyyəyə qaldırılmasında maraqlı olduğunu bildirib.
Nümayəndə heyətinin rəhbəri, həmçinin qeyd edib ki, səfər çərçivəsində Səhiyyə Nazirliyinin Azərbaycan Tibb Universitetinə (ATU) və ATU-nun elmi klinikalarında görüşlər keçiriləcək, eyni zamanda Azərbaycan Tibb Universiteti ilə Sankt-Peterburq Pediatriya Universiteti arasında Əməkdaşlıq Memorandumunun imzalanması nəzərdə tutulub.

В Министерстве здравоохранения Азербайджана состоялась встреча с делегацией во главе с заместителем председателя Комитета по здравоохранению Санкт-Петербурга
В рамках визита культурно-деловой миссии Санкт-Петербурга в столицу Азербайджана в Министерстве здравоохранения состоялась встреча с делегацией во главе с заместителем председателя Комитета по здравоохранению Алексеем Терешиным.
Поприветствовав гостей, министр здравоохранения Теймур Мусаев отметил плодотворное сотрудничество между нашими странами в сфере здравоохранения и медицинской науки.
Теймур Мусаев напомнил, что летом 2021 года в Баку состоялась встреча с российской делегацией во главе с министром здравоохранения Михаилом Мурашко. В ходе встречи стороны подписали обновленное соглашение о сотрудничестве между странами в области здравоохранения и медицинской науки.
Выразив российской стороне признательность за поддержку в борьбе с пандемией COVID-19, министр подчеркнул, что ценные рекомендации российских специалистов внесли свой вклад в стабилизацию эпидемиологической ситуации в Азербайджане.
В своем выступлении Теймур Мусаев особо отметил, что в медицинских вузы Санкт-Петербурга известны богатыми научно-исследовательскими традициями, в которых в разные годы работала целая плеяда выдающихся ученых. Было подчеркнуто, что в Клинических научно-практических центрах Санкт-Петербурга осуществляются специализированные виды медицинской помощи.
В завершение министр здравоохранения Азербайджана выразил надежду на дальнейшее динамичное развитие двусторонних отношений: «Есть все необходимые условия для обмена современной методической и научно-практической информацией в области непрерывного профессионального обучения медицинских специалистов».
Поблагодарив за теплый прием и высокое гостеприимство, Алексей Терешин подчеркнул, что подобные встречи очень важны с точки зрения обмена опытом и знаниями. Глава делегации также предоставил подробную информацию о деятельности медицинских центров и учреждений Санкт-Петербурга. Отметив серьезные достижения в кардиохирургии, малоинвазивной, торакальной хирургии, онкологии, урологии и в других сферах медицины, Алексей Терешин выразил заинтересованность в поднятии на более высокий уровень сотрудничество с Министерством здравоохранения Азербайджана, а также с подведомственными ему научно-исследовательскими институтами и центрами.
Глава делегации также отметил, что в рамках визита планируется посещение Азербайджанского медицинского университета (АМУ) Министерства здравоохранения и научных клиник АМУ, и подписание Меморандума о сотрудничества между Азербайджанским медицинским университетом и Санкт-Петербургским педиатрическим университетом.