Azərbaycan Səhiyyə Nazirliyində Macarıstanın səfiri ilə görüş keçirilib
Azərbaycan Səhiyyə Nazirliyində Macarıstanın ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Tamaş Yojef Torma ilə görüş keçirilib.
Qonaqları salamlayan səhiyyə naziri Teymur Musayev ölkələrimiz arasında səhiyyə və tibb elmi sahəsində məhsuldar əməkdaşlıq əlaqələrinin mövcudluğunu qeyd edib. Nazirin sözlərinə görə, Azərbaycan və Macarıstan arasında səhiyyə sahəsində əməkdaşlıq beynəlxalq təşkilatlar, ilk növbədə Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı və Türk Dövlətləri Təşkilatı çərçivəsində həyata keçirilir: “Təhsil sahəsində də ikitərəfli əlaqələr dinamik inkişaf edir. Eyni zamanda, Azərbaycan Tibb Universitetinin Macarıstanın “Semmelweis” və “Pecs” universitetləri arasında fəal əməkdaşlıq mövcuddur”.
Əczaçılıq sənayesinin dövrümüzün ən mühüm istiqamətləsindən biri olduğunu vurğulayan Teymur Musayev bu sahədə də əlaqələrimizin dinamik inkişaf etdiyini diqqətə çatdırıb: “Tarixən Macarıstan əczaçılıq məhsulları keyfiyyətinə görə seçilib. Eyni zamanda, Azərbaycanda səhiyyə müəssisələrinin bir qismi Macarıstan istehsalı olan tibbi cihazlarla da təchiz olunub”.
Macarıstan səfiri ilk öncə Bakı-Qroznı reysini həyata keçirən təyyarənin qəzaya uğraması nəticəsində çoxsaylı insan tələfatı ilə əlaqədar Azərbaycan xalqına başsağlığı verib.
Dövlətlərarası əlaqələrin bütün sahələrdə, həmçinin səhiyyədə də yüksək səviyyədə olduğunu vurğulayan Tamaş Yojef Torma 2020-ci ildə Azərbaycan Səhiyyə Nazirliyi ilə Macarıstanın İnsan Resursları Nazirliyi arasında səhiyyə və tibb elmi sahəsində əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumun imzalandığını qeyd edib. Son illər ölkələrimiz arasında əczaçılıq sənayesində uğurlu əməkdaşlığın həyata keçirildiyini vurğulayan səfir tibb təhsili sahəsində də qarşılıqlı fəaliyyət üçün yeni imkanların yaradılmasını bildirib: “Gələcəkdə Macarıstanda tibb təhsili alan azərbaycanlı tələbələrin sayının artması üçün real imkanlar var”.
Görüş zamanı səhiyyə və tibb elmi sahəsində Azərbaycan-Macarıstan əməkdaşlığının mövcud vəziyyəti və potensial inkişaf imkanları, həmçinin dərman və digər əczaçılıq məhsulları sahəsində ikitərəfli əməkdaşlığın perspektivləri müzakirə olunub.

В Министерстве здравоохранения Азербайджана состоялась встреча с послом Венгрии
В Министерстве здравоохранения Азербайджана состоялась встреча с чрезвычайным и полномочным послом Венгрии Тамашом Йозефом Тормой.
Поприветствовав гостей, министр здравоохранения Теймур Мусаев отметил плодотворное сотрудничество между нашими странами в области здравоохранения и медицинской науки. По словам министра, сотрудничество в сфере здравоохранения между Азербайджаном и Венгрией осуществляется в рамках международных организаций, в первую очередь Всемирной организации здравоохранения и Организации тюркских государств: «Также динамично развивается двустороннее сотрудничество в сфере медицинского образования. Помимо этого, Азербайджанский медицинский университет активно сотрудничает с венгерскими университетами Semmelweis и Pecs».
Подчеркнув, что фармацевтическая промышленность является одной из важнейших отраслей современности, министр также указал на динамичное сотрудничество в этой сфере: «Исторически венгерская фармацевтическая отрасль отличается высококачественной продукцией. Хочу также отметить, что некоторые медучреждения Азербайджана оснащены медицинскими приборами венгерского производства».
Посол Венгрии прежде всего выразил соболезнования азербайджанскому народу в связи с трагической гибелью людей в результате крушения самолета, выполнявшего рейс Баку-Грозный.
Подчеркнув, что межгосударственные отношения находятся на высоком уровне во всех сферах, в том числе в здравоохранении, Тамаш Йозеф Торма отметил, что в 2020 году между Министерством здравоохранения Азербайджана и Министерством человеческих ресурсов Венгрии был подписан Меморандум о взаимопонимании по сотрудничеству в области здравоохранения и медицинской науки. Посол также указал на наличие новых возможностей для взаимодействия в сфере медицинского образования: «Есть реальные предпосылки для того, чтобы в будущем число азербайджанских студентов, получающих медицинское образование в Венгрии, возросло».
В ходе встречи были обсуждены текущее состояние и потенциальные возможности развития азербайджано-венгерского сотрудничества в сфере здравоохранения и медицинской науки, а также перспективы двустороннего взаимодействия в сфере лекарственных средств и другой фармацевтической продукции.