Səhiyyə Nazirliyinin Travmatologiya və Ortopediya İnstitutu “Artroplastika və artroskopiya kursu: çiyin və diz nahiyyəsi” mövzusunda elmi-praktik konfrans keçirib
Səhiyyə Nazirliyinin Elmi-Tədqiqat Travmatologiya və Ortopediya İnstitutu (ETTOİ) və Azərbaycan Ortopediya Cəmiyyəti tərəfindən mart 1-də “Artroplastika və artroskopiya kursu: çiyin və diz nahiyyəsi” mövzusunda elmi-praktik konfrans keçirilib.
Konfransda Azərbaycanın səhiyyə nazirinin müavini İlqar Qasımov, ETTOİ-nin baş həkimi Kamil Eyvazov, Türkiyənin ölkəmizdəki səfirliyinin, TİKA Bakı Koordinatorluğunun, ölkəmizin ali təhsil və tibb müəssisələrinin nümayəndələri, Türkiyənin bu sahə üzrə tanınmış alim həkimləri, o cümlədən professorlar Vedat Şahin, Muhammet Baybars Ataoğlu və Ulunay Kanatlı, dosentlər Baran Sarıkaya, Mustafa Özer, Mehmet Ali Tokgöz, İnsi Hazal Ayas və digərləri iştirak ediblər.
İlk olaraq Azərbaycan Respublikası və Türkiyə Cumhuriyyətinin Dövlət Himnləri səsləndirilib, ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda canını qurban vermiş şəhidlərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbirin keçirilməsində məqsəd travmatologiya və ortopediya sahəsindəki nailiyyətlərin və imkanlarının qarşılıqlı dəyərləndirilməsi, müzakirə olunan mövzular ətrafında səmərəli fikir mübadiləsinin aparılmasıdır. Eyni zamanda, ETTOİ fəaliyyətinin optimallaşdırılması, ölkəmizin bu sahənin mütəxəssisləri üçün uğurlu təcrübə mübadilələrinin aparılması, innovativ praktikaların tətbiqi imkanlarının nəzərdən keçirilməsi və gələcəkdə xarici ölkələrə, xüsusən də Türkiyədə yerləşən bir çox tibb müəssisələri və universitetlər arasında ortaq fəaliyyətə şərait yaratmaqdır. Tədbirin mühüm istiqamətlərindən biri də qarşılıqlı əməkdaşlıq, ortaq çalışmaların aparılmasıdır. Bu məqsədlə gələcəkdə Azərbaycan travmatoloq və ortopedləri tərəfindən mühüm elmi-tədqiqatların həyata keçirilməsi üçün şərait yaranacaq və təkliflər veriləcək.
Giriş sözü ilə çıxış edən səhiyyə nazirinin müavini İlqar Qasımov tədbir iştirakçılarını səhiyyə naziri Teymur Musayevin adından salamlayıb və konfransda müzakirə olunan mövzunun aktuallığını vurğulayıb. Onun sözlərinə görə, milli səhiyyənin qarşısında bir sıra mühüm vəzifələr qoyulub: “Bunların sırasında xidmət keyfiyyətinin və səhiyyə əlçatanlığının artırılmasını qeyd etmək olar. Ən əsası isə əhalinin tibbi xidmətlərindən məmnunluq səviyyəsinin yüksəldilməsidir. Bunun üçün səhiyyə sistemləri tibb elminin bütün resurslarını istifadə etməlidir. Bu işdə davamlı tibbi təhsil mühüm rol oynayır”.
“Bugünkü Elmi-praktik konfrans təbabətin ən aktual sahələrindən birinə, travmatologiya və ortopediya sahəsinə həsr olunub. Ümid edirəm ki, elmi-praktik konfrans hər bir iştirakçı üçün faydalı olacaq, müzakirə olunan mövzular ətrafında səmərəli fikir mübadiləsi aparılacaq”, - deyə səhiyyə nazirinin müavini fikrini tamamlayıb.
200-ə yaxın həkimin iştirakı ilə keçirilən elmi-praktik konfransda tibbdə yeni istiqamət, travmatologiyanın aktual elmi və praktiki aspektlərinə dair məruzələr dinlənilib.
Konfrans panel sessiyalarla davam edib. Sessiyalarla Azərbaycan və Türkiyə ekspertləri “Diz oynağının artroplastikası”, “Meniskin cərrahi bərpa texnikaları”, “Çiyin oynağının artroskopiyası” və digər mövzularda təqdimatlarla çıxış ediblər.

The Institute of Traumatology and Orthopedics of the Ministry of Health held a scientific-practical conference on "Arthroplasty and arthroscopy course: shoulder and knee area"
On March 1, a scientific-practical conference on "Arthroplasty and Arthroscopy Course: Spine and Knee Regions" was held by the Scientific Research Institute of Traumatology and Orthopedics of the Ministry of Health and the Azerbaijan Orthopedic Society.
The conference was attended by the Deputy Minister of Health, Ilgar Gasimov, the Chief Physician of by the Scientific Research Institute of Traumatology and Orthopedics of the Ministry of Health, Kamil Eyvazov, representatives from the Embassy of Turkiye in our country, the Turkish Cooperation and Coordination Agency in Baku, delegates from Azerbaijan's higher education and medical institutions, renowned Turkish medical experts in this field, including professors Vedat Sahin, Muhammet Baybars Ataoglu, and Ulunay Kanatlı, as well as associate professors Baran Sarıkaya, Mustafa Özer, Mehmet Ali Tokgöz, Insi Hazal Ayas, and others.
The event began with the national anthems of the Republic of Azerbaijan and the Republic of Turkey, followed by a moment of silence to honor the cherished memory of the martyrs who sacrificed their lives for the territorial integrity of our country.
The purpose of the conference was to assess the achievements and capabilities in the field of traumatology and orthopedics, facilitate fruitful exchange of ideas on the discussed topics, optimize the activities of by the Scientific Research Institute of Traumatology and Orthopedics of the Ministry of Health, promote successful experience exchange among specialists in our country, explore opportunities for the application of innovative practices, and create conditions for joint activities between many medical institutions and universities, especially those located in Turkiye, in the future. Mutual collaboration and joint efforts are among the important directions of the event. To this end, conditions will be created for the implementation of significant scientific research by Azerbaijani traumatologists and orthopedists, and proposals will be made.
In his opening remarks, Deputy Minister of Health Ilgar Gasimov greeted the participants on behalf of Health Minister Teymur Musayev and emphasized the relevance of the topic discussed at the conference. According to him, several important tasks are set before the national healthcare system: "Among these, it is important to note the improvement of service quality and healthcare accessibility. Most importantly, it is the elevation of satisfaction levels among the population with medical services. To achieve this, healthcare systems must utilize all resources of medical science. Continuous medical education plays a significant role in this endeavor."
"The Scientific-Practical Conference today is dedicated to one of the most relevant areas of medicine, traumatology, and orthopedics. I hope that the Scientific-Practical Conference will be beneficial for each participant, fostering productive exchange of ideas around the discussed topics," concluded the Deputy Minister of Health.
The scientific-practical conference, attended by nearly 200 physicians, featured presentations on new directions in medicine and discussions on the current scientific and practical aspects of traumatology. The conference continued with panel sessions, where experts from Azerbaijan and Turkey delivered presentations on topics such as "Arthroplasty of the Knee Joint," "Surgical Repair Techniques for Meniscus," "Arthroscopy of the Shoulder Joint," and others.