Səhiyyə Nazirliyinin Travmatologiya və Ortopediya İnstitutu “Artroplastika və artroskopiya kursu: çiyin və diz nahiyyəsi” mövzusunda elmi-praktik konfrans keçirib
Səhiyyə Nazirliyinin Elmi-Tədqiqat Travmatologiya və Ortopediya İnstitutu (ETTOİ) və Azərbaycan Ortopediya Cəmiyyəti tərəfindən mart 1-də “Artroplastika və artroskopiya kursu: çiyin və diz nahiyyəsi” mövzusunda elmi-praktik konfrans keçirilib.
Konfransda Azərbaycanın səhiyyə nazirinin müavini İlqar Qasımov, ETTOİ-nin baş həkimi Kamil Eyvazov, Türkiyənin ölkəmizdəki səfirliyinin, TİKA Bakı Koordinatorluğunun, ölkəmizin ali təhsil və tibb müəssisələrinin nümayəndələri, Türkiyənin bu sahə üzrə tanınmış alim həkimləri, o cümlədən professorlar Vedat Şahin, Muhammet Baybars Ataoğlu və Ulunay Kanatlı, dosentlər Baran Sarıkaya, Mustafa Özer, Mehmet Ali Tokgöz, İnsi Hazal Ayas və digərləri iştirak ediblər.
İlk olaraq Azərbaycan Respublikası və Türkiyə Cumhuriyyətinin Dövlət Himnləri səsləndirilib, ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda canını qurban vermiş şəhidlərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbirin keçirilməsində məqsəd travmatologiya və ortopediya sahəsindəki nailiyyətlərin və imkanlarının qarşılıqlı dəyərləndirilməsi, müzakirə olunan mövzular ətrafında səmərəli fikir mübadiləsinin aparılmasıdır. Eyni zamanda, ETTOİ fəaliyyətinin optimallaşdırılması, ölkəmizin bu sahənin mütəxəssisləri üçün uğurlu təcrübə mübadilələrinin aparılması, innovativ praktikaların tətbiqi imkanlarının nəzərdən keçirilməsi və gələcəkdə xarici ölkələrə, xüsusən də Türkiyədə yerləşən bir çox tibb müəssisələri və universitetlər arasında ortaq fəaliyyətə şərait yaratmaqdır. Tədbirin mühüm istiqamətlərindən biri də qarşılıqlı əməkdaşlıq, ortaq çalışmaların aparılmasıdır. Bu məqsədlə gələcəkdə Azərbaycan travmatoloq və ortopedləri tərəfindən mühüm elmi-tədqiqatların həyata keçirilməsi üçün şərait yaranacaq və təkliflər veriləcək.
Giriş sözü ilə çıxış edən səhiyyə nazirinin müavini İlqar Qasımov tədbir iştirakçılarını səhiyyə naziri Teymur Musayevin adından salamlayıb və konfransda müzakirə olunan mövzunun aktuallığını vurğulayıb. Onun sözlərinə görə, milli səhiyyənin qarşısında bir sıra mühüm vəzifələr qoyulub: “Bunların sırasında xidmət keyfiyyətinin və səhiyyə əlçatanlığının artırılmasını qeyd etmək olar. Ən əsası isə əhalinin tibbi xidmətlərindən məmnunluq səviyyəsinin yüksəldilməsidir. Bunun üçün səhiyyə sistemləri tibb elminin bütün resurslarını istifadə etməlidir. Bu işdə davamlı tibbi təhsil mühüm rol oynayır”.
“Bugünkü Elmi-praktik konfrans təbabətin ən aktual sahələrindən birinə, travmatologiya və ortopediya sahəsinə həsr olunub. Ümid edirəm ki, elmi-praktik konfrans hər bir iştirakçı üçün faydalı olacaq, müzakirə olunan mövzular ətrafında səmərəli fikir mübadiləsi aparılacaq”, - deyə səhiyyə nazirinin müavini fikrini tamamlayıb.
200-ə yaxın həkimin iştirakı ilə keçirilən elmi-praktik konfransda tibbdə yeni istiqamət, travmatologiyanın aktual elmi və praktiki aspektlərinə dair məruzələr dinlənilib.
Konfrans panel sessiyalarla davam edib. Sessiyalarla Azərbaycan və Türkiyə ekspertləri “Diz oynağının artroplastikası”, “Meniskin cərrahi bərpa texnikaları”, “Çiyin oynağının artroskopiyası” və digər mövzularda təqdimatlarla çıxış ediblər.

НИИ травматологии и ортопедии Минздрава провел научно-практическую конференцию на тему «Курс артропластики и артроскопии: область плечевого сустава и колена»
Научно-исследовательский институт травматологии и ортопедии (ETTOİ) Министерства здравоохранения совместно с Азербайджанским ортопедическим обществом 1 марта провел научно-практическую конференцию на тему «Курс артропластики и артроскопии: область плечевого сустава и колена».
В конференции приняли участие заместитель министра здравоохранения Азербайджана Ильгар Гасымов, лавный врач ETTOİ Камиль Эйвазов, представители посольства Турции, координации Бакинского представительства TİKA, высших учебных и медицинских учреждений нашей страны, известные ученые и врачи Турции в этой области, в том числе профессора Ведат Шахин, Мухаммет Бейбарс Атаоглу и Улунай Канатлы, доценты Баран Сарыкая, Мустафа Озер, Мехмет Али Токгез, Инси Хазал Айяс и другие.
В начале прозвучали Государственные гимны Азербайджана и Турции. Участники мероприятия почтили память шехидов, отдавших свои жизни в борьбе за независимость и территориальную целостность нашей страны минутой молчания.
Целью мероприятия является совместная оценка достижений и возможностей в области травматологии и ортопедии, продуктивный обмен идеями по обсуждаемым темам. В то же время, оптимизация деятельности ETTOI, проведение успешного обмена опытом для специалистов нашей страны в этой области, рассмотрение возможностей применения инновационных практик и создание условий для совместной деятельности в зарубежных странах, в частности, в медицинских учреждениях и университетах Турции.
Одним из важных направлений мероприятия является взаимное сотрудничество и совместная работа. С этой целью в будущем будут созданы условия по осуществлению важных научных исследований азербайджанскими травматологами и ортопедами.
Выступивший со вступительной речью заместитель министра здравоохранения Ильгар Гасымов поприветствовал участников мероприятия от имени министра здравоохранения Теймура Мусаева и подчеркнул важность и актуальность обсуждаемой темы. По его словам, перед национальным здравоохранением поставлено несколько приоритетных направлений: «Среди них можно отметить улучшение качества обслуживания и доступности медицинской помощи. И самое главное – повысить уровень удовлетворенности населения медицинской помощью. Для этого системы здравоохранения должны использовать все ресурсы медицинской науки. В этой работе непрерывное медицинское образование играет важную роль».
«Сегодняшняя научно-практическая конференция посвящена одной из самых актуальных областей медицины – травматологии и ортопедии. Надеюсь, что научно-практическая конференция будет полезна для каждого участника, и состоится продуктивный обмен идеями по обсуждаемым темам», - отметил в заключение заместитель министра здравоохранения Азербайджана.
В научно-практической конференции, состоявшейся с участием около 200 врачей, были заслушаны доклады о новом направлении в медицине, актуальных научных и практических аспектах травматологии.
Конференция продолжилась панельными сессиями. В ходе сессий специалисты из Азербайджана и Турции выступили с докладами на темы «Артропластика коленного сустава», «Хирургические методы восстановления мениска», «Артроскопия плечевого сустава» и другие темы.