Səhiyyə Nazirliyinin Psixi Sağlamlıq Mərkəzində tanınmış mütəxəssislər tərəfindən dördgünlük təlim proqramı keçirilib
Martın 6-dan 9-dək Səhiyyə Nazirliyinin Psixi Sağlamlıq Mərkəzində (PSM) “Tədqiqat təklifləri necə yazılmalıdır” adlı dördgünlük təlim proqramı keçirilib. Təlim Psixi Sağlamlıq Mərkəzi ilə Çikaqo Universiteti (ABŞ) arasında tərəfdaşlıq çərçivəsində həyata keçirilən “Azərbaycanda müəssisələrdən reinteqrasiya olunmuş uşaqlar üçün qabaqlayıcı (preventiv) yanaşmaların optimallaşdırılması” adlı tədqiqat layihəsinin bir hissəsidir.
Treninqlər psixi sağlamlıq üzrə tanınmış mütəxəssislər - Harvard Universitetinin (ABŞ) uşaq psixiatrı Prof. Kerim Munir və Bahçeşəhər Universitetinin (İstanbul, Türkiyə) uşaq və yeniyetmə psixiatrı Prof. Özgür Öner tərəfindən aparılıb. Hər iki mütəxəssis uşaq psixiatriyası üzrə tədqiqat təklifləri yazmaq və tədqiqat layihələri ilə bağlı maliyyə təmin etmək sahəsində uzunmüddətli təcrübəyə malikdirlər.
Tədbirdə çıxış edən Psixi Sağlamlıq Mərkəzinin direktoru, professor Fuad İsmayılov təlim proqramının Kerim Munir və Özgür Öner kimi psixi sağlamlıq üzrə tanınmış mütəxəssislər tərəfindən aparılmasının əhəmiyyətini vurğuladı.
Qeyd edək ki, təlim proqramı tədqiqat təklifi yazmaq bacarıqlarını təkmilləşdirməklə bağlı maraqlı olan tədqiqatçılar, klinik psixoloqlar və psixi sağlamlıq mütəxəssisləri üçün nəzərdə tutulub. İştirakçılar uğurlu tədqiqat layihəsinin əsas elementləri, o cümlədən tədqiqat dizaynı və layihənin idarə edilməsi haqqında vacib məlumatlar əldə ediblər.

В Центре психического здоровья Министерства здравоохранения известные специалисты провели четырехдневный тренинг
С 6-го по 9-е марта в Центре психического здоровья (ЦПЗ) Министерства здравоохранения проведена обучающая программа на тему «Как написать исследовательское предложение». Тренинг является частью научно-исследовательского проекта «Оптимизация подходов к профилактике реинтеграции детей из специальных учреждений в Азербайджане», реализуемого в рамках партнерства между Центром психического здоровья и Чикагским университетом (США).
Обучающую программу провели известные специалисты в области психического здоровья - детский психиатр из Гарвардского университета (США), профессор Керим Мунир и специалист в области детской и подростковой психиатрии Университета Бахчешехир (Стамбул, Турция), профессор Озгюр Онер. Оба эксперта имеют многолетний опыт написания заявок на исследования и обеспечения финансирования исследовательских проектов в области детской психиатрии.
Участники получили ценную информацию об основных элементах успешного исследовательского проекта, включая дизайн исследования и управление проектами.
Выступивший на мероприятии директор Центра психического здоровья, профессор Фуад Исмаилов подчеркнул важность проведения обучающей программы такими известными экспертами в области психического здоровья, как Керим Мунир и Озгюр Онер.
Следует отметить, что обучающая программа предназначена для исследователей, врачей-клиницистов и специалистов в области психического здоровья, которые заинтересованы в улучшении своих навыков написания заявок на проведение исследований.