Səhiyyə Nazirliyinin nümayəndələri Türkiyədən təxliyə edilən və K.Fərəcova adına Elmi-Təqdiqat Pediatriya İnstitutunda müalicə alan vətəndaşlarımıza baş çəkiblər
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin tapşırıq və göstərişlərinə uyğun olaraq, qardaş Türkiyə Respublikasının bir sıra vilayətlərində baş vermiş güclü zəlzələ nəticəsində həmin bölgələrdə zərər çəkmiş Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarının və onların digər ölkə vətəndaşları olan yaxın ailə üzvlərinin ölkəmizə təxliyəsi istiqamətində işlər davam etdirilməkdədir. Təxliyəsi həyata keçirilən vətəndaşlarımızın və onların ailə üzvlərinin lazımi tibbi və psixoloji yardımın göstərilməsi Səhiyyə Nazirliyinə tapşırılıb.
Cari ilin 10 fevral tarixində ölkəyə gətirilən vətəndaşlarımız arasında 10 uşaq və 12 böyük, ümumilikdə 6 ailə Səhiyyə Nazirliyinin K. Fərəcova adına Elmi-Tədqiqat Pediatriya İnstitutuna gətirilib.
Bununla əlaqədar bu gün Səhiyyə Nazirliyinin nümayəndələri Pediatriya İnstitutunda müalicə alanlara baş çəkərək, onların səhhəti və reabilitasiya prosesi ilə maraqlanıblar.
Görüşdə çıxış edən Səhiyyə Nazirliyi Səhiyyənin təşkili şöbəsinin Qadın, ana, uşaq və yeniyetmələrin sağlamlığının qorunması sektorunun müdiri Aynurə Zeynalova qeyd edib ki, gələn 10 uşaqdan 6-sı oğlan, dörd nəfəri isə qızdır: “Onlardan ən kiçiyi 8 günlükdü, ən böyüyün isə 14 yaşı var. Həmin uşaqlar dərhal onlar üçün ayrılmış palatalara yerləşdirilib, hərtərəfli laborator-instrumental müayinələr başlanılıb və bu gün müayinələr artıq bitmək üzərindədir. Müayinələr bitdikdən sonra uşaqlar valideynləri ilə birgə Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində olan Sosial sığınacağa göndəriləcəklər”.
Səhiyyə Nazirliyinin sektor müdiri həmçinin xatırladıb ki, dövlət baçısının müvafiq tapşırıq və göstərişlərinə uyğun olaraq, Bakı və digər şəhərlərdə, eləcə də Naxçıvan Muxtar Respublikasında yerləşən tibb müəssisələrinin zəlzələdə zərər çəkmiş şəxslərin müalicəsi üçün hazır vəziyyətə gətirilib. Bu məqsədlə, ümumilikdə tibb müəssisələrində 2000 çarpayı ayrılıb.
Görüş zamanı valideynlər övladları üçün yaradılmış hərtərəfli şəraitə görə ölkə başçısına dərin minnətdarlıqlarını bildiriblər.

Представители Министерства здравоохранения навестили эвакуированных из Турции и находящихся на лечении в НИИ педиатрии граждан Азербайджана
В соответствии с поручениями и указаниями Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева продолжаются меры по оказанию помощи гражданам Азербайджанской Республики, пострадавшим в результате разрушительного землетрясения, произошедшего в ряде провинций братской Турецкой Республики, а также по эвакуации в нашу страну граждан Азербайджана и их близких родственников, являющихся гражданами других стран. Министерству здравоохранения возложены задачи по оказанию необходимой медико-психологической помощи эвакуированным гражданам и членам их семей.
Из эвакуированных 10 февраля в нашу страну граждан в целом 6 семей (10 детей и 12 взрослых) размещены в Научно-исследовательском институте педиатрии им. К.Фараджевой Министерства здравоохранения.
В связи с этим сегодня представители Министерства здравоохранения навестили пациентов, находящихся на лечении в Институте педиатрии, поинтересовались состоянием их здоровья и процессом реабилитации.
На встрече заведующая сектором охраны здоровья женщин, матерей, детей и подростков Министерства здравоохранения Айнура Зейналова отметила, что из 10 детей 6 мальчиков и 4 девочки: «Самому младшему из них всего 8 дней, а самому старшему - 14 лет. Дети были немедленно помещены в отведенные для них палаты. Помимо этого, проводятся комплексные лабораторно-инструментальные исследования. После завершения обследования дети вместе с родителями будут размещены в Социальном приюте при Министерстве труда и социальной защиты населения».
Заведующая сектором Минздрава также напомнила, что в соответствии с поручениями и указаниями главы государства медицинские учреждения, расположенные в Баку и других городах, а также в Нахчыванской Автономной Республике, приведены в состояние готовности для лечения пострадавших при землетрясении в Турции. С этой целью в медицинских учреждениях выделено 2000 коек.
В ходе встречи родители выразили глубокую признательность главе страны за всесторонние условия, созданные для их детей.