Səhiyyə Nazirliyinin mütəxəssis-eksperti Mircəlal Kazımi orqan transplantasiyası ilə bağlı sualları cavablandırıb
- Mircəlal müəllim, nazirliyin sosial media hesablarına orqan transplantasiyası ilə bağlı çoxsaylı suallar daxil olur. İlk öncə transplantologiya haqqında ümumi məlumatı bilmək istərdik...
- Funksiya və keyfiyyətini itirmiş orqanın yenisi ilə əvəz onlunmasına orqan transplantasiyası (orqan nəqli, orqan köçürülməsi) deyilir.
Transplantologiya təbabətin, cərrahiyyənin nisbətən gənc sahələrindəndir. Molekulyar biologiya sahəsində əldə edilən nailiyyətlər, eyni zamanda anesteziologiya və reanimasiya, immunologiya və mikrocərrahiyyənin uğurlu inkişafı transplantologiya sahəsinin daha da inkişaf etdirilməsinə imkan yaratdı. İnsan orqan və toxumalarının transplantasiyası həqiqətən bəşər tarixində ən böyük nailiyyətlərdən biridir, çünki xəstələr ikinci həyat şansı əldə edirlər.
- Hansı orqanların transplantasiyası mümkündür?
- Çox vaxt transplantasiya müalicənin yeganə yolu ola bilər. Transplantasiya yeni başlandığı zaman köçürülən orqanların sayı məhdud idisə, hazırda gözün buynuz qişası, ürək, ağciyər, böyrək, qaraciyər, mədəaltı vəzi, nazik bağırsaq, aşağı və yuxarı ətraflar, üz, uşaqlığın transplantasiyası icra olunan əməliyyatlar siyahısındadır. Azərbaycanda isə gözün buynuz qişası, sümük iliyi, böyrək və qaraciyər transplantasiyası əməliyyatları həyata keçirilir.
- Müasir dövrdə hansı orqanların köçürülməsi daha aktualdır?
- Ən çox köçürülən orqan böyrəkdir. Onlara olan ehtiyac qaraciyər və ürəkdən qat-qat yüksəkdir. Çünki böyrək xəstəliklərinin daha çox olması böyrək çatışmazlığının inkişafına gətirib çıxarır və bu, dializ və ya orqan transplantasiyasına gətirib çıxarır.
- Hansı xəstələrə əməliyyat vacibdir?
- Xroniki böyrək çatışmazlığı olan və böyrək köçürülməsi əks göstəriş olmayan xəstələrin əksəriyyəti transplantasiya üçün uyğun namizədlərdir. Bu xəstələr istər dializ proqramında olan, istərsə də dializdən əvvəl ("preemtive") dövrdə olan şəxslərdir.
- Orqan transplantasiyasının tibbi və hüquqi aspektləri haqqında fikirlərinizi bilmək istərdik...
- Resipiyent orqan və ya toxuma transplantasiyasına ehtiyacı olan şəxsdir. Orqan və ya toxumalarının köçürülməsinə razılıq verən şəxsə isə donor deyilir. Bu münasibətlər bu sahədə bir çox normativ hüquqi aktlarla tənzimlənir. Qanuna görə, canlı donordan transplantasiya məqsədilə donor orqanların götürülməsi zamanı canlı donor resipiyentin yaxın qohumu olduğu hallarda, qohumluq əlaqəsi müvafiq sənədlərlə təsdiq olunmalıdır. Xəstə qohum donoru ilə müraciət etdiyi zaman müayinələr nəticəsində qərar verilir. Yəni, həm xəstənin, həm də donorun bütün müayinələri və toxuma uyğunluğu testi nəticəsinə görə onların əməliyyatının baş tutub-tutmamasına qərar verilir. Əgər müayinələrin hər hansı bir mərhələsində (istər tibbi, istərsə də qeyri-tibbi) donorun həyatına təhlükə yaranacağı hiss olunarsa, müayinə dayandırılır və həmin şəxs donor kimi qəbul olunmur.
- Dializ, yoxsa transplantasiya xəstə üçün daha faydalıdır?
- Böyrək çatışmazlığından əziyyət çəkən insanların sağ qalması üçün dializ və ya böyrək transplantasiyası lazımdır. Hər böyrək yetməzliyi xəstəsi transplantasiya oluna bilmir. Bu zaman dializə ehtiyac yaranır. Düzdür, dializ seansları həyatı təhlükələrdən xilas edə bilər, lakin o, sağlam orqanın bütün funksiyalarını tamamilə əvəz edə bilməz.
Uğurlu böyrək transplantasiyası sonrası xəstə sağlamlığına qovuşur, ailəsinə, işinə və nəhayət, cəmiyyətə faydalı şəxs kimi qayıdır. Bu baxımdan böyrək transplantasiyası daha rasional müalicə üsuludur. Böyrək transplantasiyası əməliyyatı təqribən 3-4 saat çəkir. Donor və xəstənin əməliyyatı eyni zamanda icra olunur.
- Əməliyyatdan sonra xəstələr nə etməlidir?
- Donorların xüsusi müalicəyə ehtiyacı yoxdur. Orqan köçürülənlər isə köçürülən orqanın rəddinin qarşısını almaq üçün xüsusi dərmanlar (immunsupressiv) qəbul edirlər. Bu dərmanların qəbulu mütləqdir, sayı və dozası həkim tərəfinfən təyin olunur və buna ciddi riayət olunmalıdır. Əks təqdirdə, geri dönməz nəticələrə səbəb ola bilər.
- Böyrəklərin sağlamlığını qorumaq üçün oxucularımıza nə tövsiyə edərdiniz?
- Qeyd etmək istəyirəm ki, xroniki böyrək xəstəliklərinin qarşısının alınmasının əsas şərtlərindən biri balanslaşdırılmış qidalanma və normal bədən çəkisinin saxlanılmasıdır. Həzm sistemini həddindən artıq yükləmədən, gün ərzində kiçik porsiyalarla yemək tövsiyə olunur. Həmçinin, duz miqdarına da diqqət yetirmək çox vacibdir. Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının tövsiyələrinə görə, böyüklərə istifadə edilən duzun miqdarı gündə 5 qramdan çox olmamalıdır. Unutmayaq ki, aktiv həyat tərzi əhval-ruhiyyənizi yüksəltməklə bərabər, sağlamlığınıza da müsbət təsir göstərir. Müntəzəm fiziki fəaliyyət qan təzyiqini normallaşdırmağa, böyrəklərdə qan mikrosirkulyasiyasını yaxşılaşdırmağa və bununla da xroniki böyrək xəstəliyinin riskini azaltmağa kömək edir.

Специалист-эксперт Минздрава Мирджалал Казыми ответил на вопросы о трансплантации органов
- Мирджалал муаллим, в аккаунты министерства в соцсетях поступают многочисленные вопросы о трансплантации органов. В начале беседы хотелось бы узнать общие сведения о трансплантологии…
- Трансплантация органов призвана заменить органы, которые не могут функционировать из-за болезней и не поддаются медицинскому лечению.
Трансплантология является относительно молодым направлением в медицине и хирургии. Достижения в области молекулярной биологии, успешное развитие анестезиологии и реаниматологии, иммунологии и микрохирургии дали возможность для ее перспективного развития. Трансплантация органов и тканей поистине является одним из величайших достижений в истории человечества, поскольку пациенты получают второй шанс на жизнь.
- Какие органы можно пересаживать?
- Зачастую пересадка может стать единственным способом лечения. Если на стадии развития трансплантологии возможности пересадки органов были ограниченными, то в настоящее время пересадить человеку можно сердце, легкие, поджелудочную железу, почки, печень, а также комплекс органов: сердце-легкие, печень-почку, почку-поджелудочную железу. Все это жизненно важные органы. Помимо этого, можно пересадить роговицу глаза, матку или, например, яичники. В Азербайджане проводятся операции по пересадке почек, печени, костного мозга, роговицы глаза.
- А какой орган чаще всего пересаживают?
- Самый «популярный» орган – это почки. Потребность в них в разы выше, чем в печени и сердце. Все потому, что выше частота заболеваемости болезнями почек, которые приводят к развитию почечной недостаточности, а она – к диализу или трансплантации органа.
- Какие пациенты нуждаются в трансплантации органов?
- Многие пациенты с хронической почечной недостаточностью и лица, которым пересадка почки не противопоказана, являются подходящими кандидатами на проведение трансплантации. Это может быть пациент, находящийся на диализном лечении, или в преемтивном (додиализном) периоде.
- Хотелось бы узнать о медико-правовых аспектах трансплантологии органов…
- Реципиент - это лицо, нуждающееся в пересадке ему органа и (или) тканей. В свою очередь донор – это лицо, которое помогает реципиенту, путем отчуждения своих органов и тканей. Данные взаимоотношения урегулированы множеством нормативно-правовых актов в данной сфере. Согласно закону, если живой донор является близким родственником реципиента, родство должно быть подтверждено соответствующими документами. В случае, когда пациент обращается c потенциальным родственным донором для проведения трансплантации органов, то проводятся соответствующие обследования на совместимость донора и реципиента. Окончательное решение о проведении органной трансплантации принимается по результатам всех обследований донора и реципиента.
- Что лучше: гемодиализ или трансплантация?
- Люди, страдающие почечной недостаточностью, нуждаются в диализе или пересадке почки. В некоторых случаях диализ может спасти жизнь, но аппарат не может полностью заменить все функции здорового органа. Пересадка обеспечивает большую свободу, потому что им больше не нужно приходить на диализ и соблюдать диету и ограничивать потребление жидкости. С этой точки зрения, трансплантация почки является более рациональным способом лечения.
Трансплантация органа проходит под общим наркозом и длится 3-4 часа. Успешная пересадка возвращает пациента к привычному образу жизни.
- Что делать пациентам в послеоперационный период?
- Трансплантация органа является серьезным хирургическим вмешательством с применением специальных препаратов для предотвращения отторжения пересаженного органа и возникновения других серьезных осложнений. Отторжение обычно контролируется с помощью препаратов, которые называются иммунодепрессантами, они подавляют иммунную систему и способность организма распознавать и разрушать инородные вещества. При применении иммунодепрессантов пересаженный орган имеет больше шансов выжить.
Следует строго соблюдать указания лечащего врача по приему этих препаратов и не изменять дозировку или продолжительность лечения. В противном случае это может привести к необратимым последствиям.
- Что бы вы порекомендовали нашим читателям для сохранения здоровья почек?
- Хочу отметить, что одним из главных условий профилактики хронических болезней почек является сбалансированное питание и поддержание нормальной массы тела. Необходимо питаться равномерно в течение дня, не перегружая пищеварительную систему.
Помимо этого, очень важно обратить внимание на количество соли. Согласно рекомендациям Всемирной организации здравоохранения, взрослым рекомендуется потреблять не более 5 граммов соли в день.
Не стоит также забывать, что активный образ жизни улучшает настроение, снимает депрессию и положительно влияет на здоровье. Регулярная физическая активность помогает нормализовать артериальное давление, улучшить микроциркуляцию крови в почках и, таким образом, снизить риск развития хронических болезней почек.