Səhiyyə Nazirliyinin mütəxəssis-eksperti, infeksionist Təyyar Eyvazov nazirliyin sosial media hesablarına respirator viruslarla bağlı gələn sualları cavablandırıb
- Təyyar müəllim, bildiyiniz kimi, dünyanın təxminən 30 ölkəsində koronavirusun yeni ştamı "Omicron XBB.1.5" yayılıb…
- Koronavirus (COVID-19) pandemiyası artıq 3 ilə yaxındır ki, davam edir. Son vaxtlar dünyanın əksər ölkələrində yeni yoluxma və ölüm hallarının azalması müşahidə edilməsinə baxmayaraq, beynəlxalq ekspertlər hələ də təhlükənin tam aradan qalxmadığı qənaətindədirlər. Bunun əsas səbəbi ondan ibarətdir ki, virus durmadan mutasiya edərək dəyişir, yəni əvvəlki ştamlardan fərqli xüsusiyyətlər kəsb edir.
Epidemioloji qanunlara görə, virusun yeni variantı həyat qabiliyyətlidir. Eyni zamanda, virusun yayılma sürətinin artması ilə yanaşı onun patogenliyi azalmış olur. Bunu Omikron ştamının timsalında müşahidə edirik. Lakin yaddan çıxarmaq olmaz ki, istisnalar da mümkündür və vaxtilə dominant olmuş Delta ştamı buna sübutdur. Pandemiyanın son bir ilində Omikron ştamı peyda oldu və virusun bu variantı qeyd etdiyimiz qanunauyğunluğa müvafiq olaraq daha sürətli yayılaraq, qısa müddət ərzində çoxsaylı insanın yoluxaraq xəstələnməsinə və beləliklə kütlə immunitetinin formalaşmasına səbəb oldu.
Qeyd olunduğu kimi, artıq 30-ya yaxın ölkədə məhz Omikron XBB. 1.5 alttip yayılmaqdadır. Yeni yarandığı üçün hələlik bu ştam haqqında bilgilər məhduddur. Qeyd olunur ki, Omikronun digər variantları ilə müqayisədə daha sürətli yayılmaq xüsusiyyətinə malik olsa da, xəstəlik törətmək qabiliyyətinə görə bir o qədər də fərqlənmir. Müxtəlif ölkələrdə virusa qarşı fərqli immunlaşma səviyyəsi mövcud olduğundan bu variantın bütün ölkələrdə yeni bir dalğaya səbəb olacağını proqnozlaşdırmaq çətindir. Ehtimal var ki, məhz kütləvi immunitetin aşağı olan ölkələrdə biz bunu müşahidə edəcəyik.
- Bəs ölkəmizdə bu ştamla əlaqədar vəziyyət necədir?
- Hazırda Omikron XBB. 1.5 ştamının Azərbaycanda yayılmasının təsdiqi yoxdur. Bu virus variantı əksərən yüngül, fəsadsız xəstələnmə halları törətsə də, koronavirusa qarşı immuniteti olmayan və ya müxtəlif səbəblərdən zəifləmiş immunitetə malik, o cümlədən ağır xroniki xəstəlikləri olan və yaşlı insanlara ehtiyatlı olmalarını tövsiyə edirik. Ona görə də əhaliyə, xüsusən də risk qrupuna aid edilən şəxslərə sayıqlığı əldən verməmək, sıx təmasları mümkün qədər azaltmaq və vaksinasiyanı tamamlamaq tövsiyə olunur.
- Son günlər bəzi vətəndaşlar baş ağrısı, yüksək hərarət, öskürəklə bağlı şikayətlər edirlər. Bu virus əlamətidirmi? Qabaqlayıcı tədbir kimi nə məsləhət görərdiniz?
- Son günlər əhali arasında hərarət, baş ağrıları, ümimi zəiflik, boğazda ağrılar, öskürək, burun axması və ya tutulması kimi və s. əlamətlərlə müşayət olunan çoxsaylı xəstələnmə hallarına rast gəlinir. Bildiyimiz kimi, müxtəlif ölkələrdə, o cümlədən qonşu ölkələrdə qripin H1N1variantı (donuz qripi) yayılmaqdadır.
Ölkəmizdə də epidemioloji vəziyyət diqqətlə izlənir. Belə ki, bu mövsümdə indiyənədək ölkə ərazisində donuz qripi virusu aşkarlanmayıb. Səhiyyə Nazirliyinin Xüsusi Təhlükəli İnfeksiyalara Nəzarət Mərkəzindən verilən məlumata görə, bu şəxslərdən götürülmüş nümunələrdə arabir koronavirus aşkarlanır və bu halların sayı gündəlik statistik məlumatlarda öz əksini tapır. Bildirilir ki, qeyd olunan şikayətlər digər kəskin respirator virus infeksiyalarının əlamətləridir. Bu infeksiyalar mülayim iqlimə malik ölkələrdə mövsümü qrip xarakteri daşıyır. Yəni, hər ilin soyuq aylarında vəziyyət təkrarlanır. Bu mövsüm də istisna deyil. Yoluxmadan qorunmaq tədbirləri hava-damçı yolu ilə yayılan bütün infeksiyalar (qrip, koronavirus, digər respirator viruslar) üçün eynidir. Təsadüfi deyil ki, sərt karantin tədbirlərinin tətbiq olunduğu dövrlərdə qrip və bu tip virus infeksiyaların da yayılma səviyyəsinin azalması müşahidə olundu. Beləliklə, viruslara qarşı əvvəllər əldə edilmiş, o cümlədən çarpaz immunitet son dövrlərdə yenilənmədiyi üçün müəyyən qədər zəiflədi. Buna görə də məhdudiyyətlərin aradan qaldırılması zamanı mövsümü infeksiyalara yoluxma hallarının artması gözlənilən idi.
Son 3 ildə infeksiyadan qorunmaq üçün əhali arasında “koronavirus davranışı”, yəni təmasların sayının məhdudlaşdırılması, qapalı məkanlarda, ictimai nəqliyyatda maskanın geyilməsi, əl və respirator gigiyena qaydalarına əməl olunması, otaqların tez-tez havalandırılması, düzgün qidalanma və sağlam həyat tərzi vərdişləri formalaşıb. Əhaliyə, xüsusən də risk qrupuna aid olan şəxslərə qripə qarşı peyvənd olunmaları israrla tövsiyə edilir. Bunun üçün ərazi üzrə klinikaya müraciət etməlisiniz.
- Ev şəraitində respirator viruslardan qorunmaq üçün nələrə diqqət edilməlidir?
- Ev şəraitində respirator virus infeksiyalarından özünüzü və yaxınlarınızı qorumaq üçün bu virusa yoluxmuş şəxsin ailə üzvlərinin olduğu məkandan vaxtında təcrid etmək vacibdir. Həmçinin, otaqların tez-tez havalandırılması və xəstə ilə, ələxsus uşaqların, hamilə qadınların, yaşlı və ağır xroniki xəstəlikləti olanların təmaslarının tamamilə istisna edilməsi, xəstənin toxunduğu səthlərin mütəmadi antiseptiklərlə zərərsizləşdirilməsi tövsiyə olunur. Eyni zamanda, xəstəliyin ağır gedişli hallarında və fəsadlaşmalar baş verdikdə, geçikmədən həkimə müraciət edilməsi zəruridir.
- Bəs hansı əlamətləri insanlar özlərində hiss etdikləri zaman həkimə müraciət etməlidirlər?
- Qrip istisna olmaqla, bu tip kəskin respirator virus infeksiyalarının əksəriyyəti yüngül keçir, fəsadlaşmır, tezliklə hərarət normallaşır, baş və əzələ ağrıları, ümumi zəiflik kimi intoksikasiya əlamətləri səngiyir, iştah yaxşılaşır, boğaz ağrıları və öskürək keçib gedir və xəstəlik qısa vaxt ərzində sağalma ilə nəticələnir. Lakin xəstəliyin, xüsusən də qeyd olunan risk qruplarında ağır keçməsi, fəsadlaşması, arzuolunmaz nəticələrə səbəb olması mümkündür.
Bunları nəzərə alaraq, yüksək temperatur 5-7 gündən çox davam etdikdə, hərarətsalıcı dərmanlara tabe olmadıqda kəskin zəiflik, halsızlıq, təngnəfəslik, boğulma halları müşahidə edildikdə, habelə oksigen saturasiyasının aşağı düşməsi, arterial təzyiqin enməsi, döş qəfəsində darlıq hissinin, ağrıların olması, müxtəlif nahiyələrdə qansızmalar və qanaxmalar, huşun pozulması əlamətləri, ürək ritminin pozulması, qusma ilə müşayət olunan güclü baş ağrıları, nevroloji defisit və s. rast gəldikdə təcili olaraq həkimə müraciət olunmalıdır. Bu əlamətlər xəstəliyin ağır gedişini və müxtəlif ağırlaşmaların inkişaf etdiyini göstərir. Risk qruplarına daxil olan şəxslər isə qeyd edildiyi kimi baş verə biləcək hansısa bir ağırlaşmanın vaxtında aşkar olunması və müalicəsi məqsədilə xəstəliyin ilk günündən etibarən ciddi həkim nəzarəti altında olmalıdırlar.
Hər birimiz qeyd olunan tövsiyələrə əməl etməklə özümüzü və yaxınlarımızı bu xəstəliklərdən, onların əlverişsiz gedişatından sığortalaya bilərik.

Специалист-эксперт Минздрава, врач-инфекционист Тайяр Эйвазов ответил на вопросы о респираторных вирусных инфекциях, поступивших в аккаунты министерства в соцсетях
- Тайяр муаллим, как известно, в мире быстро распространяется новый штамм коронавируса Omicron XBB.1.5, который уже обнаружили примерно в 30-ти странах...
- Вот уже почти 3 года, как в мире продолжается пандемия коронавирусной инфекции (COVID-19). Несмотря на относительное снижение числа новых случаев заражения и смертности в большинстве стран мира, международные эксперты считают, что пандемия по-прежнему остается глобальной проблемой. Основная причина в том, что вирус постоянно мутирует и видоизменяется, то есть приобретает характеристики, отличные от предыдущих штаммов.
По эпидемиологическим закономерностям, новый вариант вируса является более живучим и может распространяться быстрее, чем предыдущие. При этом наряду со стремительным распространением вируса снижается его патогенность. Мы это наглядно видим на примере Омикрон-штамма. Однако не следует забывать, что исключения возможны, и некогда доминирующий Дельта-штамм тому подтверждение. За последний год появился Омикрон-штамм, и этот вариант вируса быстрее распространялся по упомянутой нами схеме, вызвав большое количество заражений за короткий промежуток времени, что привело к формированию массового иммунитета.
Как уже упоминалось, Omicron XBB.1.5 уже выявлен примерно в 30-ти странах мира. Поскольку это новый подвариант коронавируса, имеющаяся информация об этом штамме пока ограничена. Отмечается, что хотя новый подтип способен распространяться быстрее, чем другие варианты Омикрона, однако по другим показателям он мало чем отличается от своих предшественников. Поскольку уровень коллективного иммунитета к вирусу по странам разный, то сложно предсказать, вызовет ли этот вариант новую волну во всех странах. Вполне вероятно, что мы будем наблюдать это в странах с низким коллективным иммунитетом.
- А в нашей стране выявлены случаи инфицирования новым подтипом Омикрон-штамма?
- На сегодняшний день в Азербайджане не зарегистрировано ни одного случая заражения штаммом Omiсron XBB. 1.5. При новом подвиде Омикрон-штамма болезнь обычно протекает в более легкой форме. Однако гражданам, которые находятся в группе риска (лица, не имеющие устойчивого иммунитета к коронавирусу или с ослабленным иммунитетом по различным причинам, в том числе с тяжелыми хроническими заболеваниями и пожилые люди) рекомендуется быть особо внимательными, по мере возможности минимизировать тесные контакты и пройти полную вакцинацию.
- В последние дни некоторые граждане жалуются на головную боль, высокую температуру, кашель. Являются ли они признаками вируса? Какие меры профилактики необходимо соблюдать?
- Известно много случаев, когда заболевание сопровождается такими симптомами, как высокая температура, головная боль, общая слабость, боль в горле, кашель, насморк или заложенность носа и др.
В последнее время в некоторых странах, в том числе в соседних Азербайджану, выявлены случаи заражения вирусом гриппа H1N1 (свиной грипп). Эпидемиологическая ситуация в Азербайджане находится под пристальным контролем, и в этом сезоне случаев заражения вирусом гриппа H1N1 на территории страны не выявлено. По информации, предоставленной Центром контроля за особо опасными инфекциями Министерства здравоохранения, нередко в образцах, взятых у обратившихся граждан, обнаруживают и коронавирус. Количество этих случаев отражается в суточной статистике. Вышесказанные жалобы являются симптомами других острых респираторных вирусных инфекций (ОРВИ). Эти инфекции проявляются сезонным гриппом в странах с умеренным климатом. То есть, ситуация повторяется в холодные месяцы каждого года, наблюдается значительный рост случаев заражения теми или иными вирусами, входящими в эту группу, и этот сезон не исключение.
Меры профилактики одинаковы для всех воздушно-капельных инфекций (гриппа, коронавируса, других респираторных вирусов). Вот почему в периоды применения строгих карантинных мер наблюдалось снижение распространения гриппа и других видов вирусных инфекций. Ранее приобретенный иммунитет к этим вирусам, в том числе перекрестный, в настоящее время стал несколько ослабленным. В связи с чем в этом сезоне относительный рост числа зараженных после послабления карантинных мер был ожидаемым.
В целях защиты от инфицирования за последние 3 года среди населения сформировалось «поведение в условиях распространения коронавирусной инфекции» - минимизация контактов, ношение маски в закрытых помещениях и общественном транспорте, соблюдение правил гигиены рук и органов дыхания, регулярное проветривание помещений, а также здоровый образ жизни и правильное питание. Вакцинация от гриппа рекомендуется всем группам населения, особенно лицам, входящим в группу риска. Для этого нужно обратиться в поликлинику по месту жительства.
- Как защитить себя и своих близких от респираторных вирусов в домашних условиях?
- В целях защиты себя и своих близких от респираторных вирусных инфекций в домашних условиях важно обеспечить своевременную изоляцию и лечение заразившегося члена семьи. Очень важно частое проветривание комнат, минимизация контактов с больным. Особенно рекомендуется полностью исключить контакты больного с детьми, беременными женщинами, пожилыми людьми и лицами с тяжелыми хроническими заболеваниями. Также рекомендуется на регулярной основе дезинфицировать антисептическими средствами поверхности, к которым прикасается больной. При возникновении осложнений необходимо безотлагательно обратиться к врачу.
- А при появлении каких симптомов следует обратиться к врачу?
- За исключением гриппа, эти виды ОРВИ обычно протекают в легкой форме и не вызывают осложнений. За короткий период времени нормализуется температура, исчезают такие симптомы интоксикации, как головная и мышечная боль, общая слабость, боли в горле и кашель, улучшается аппетит. Для всех острых респираторных заболеваний характерен короткий инкубационный период. Однако не исключено, что заболевание, особенно в указанных группах риска, протекает в тяжелой форме, вызывая нежелательные последствия. В случае, если высокая температура не снижается более 5-7 дней, жаропонижающие препараты не сбивают температуру, наблюдаются общая слабость организма, одышка, приступы удушья, а также низкая сатурация кислорода в крови, снижение артериального давления, нарушения сердечного ритма, сильные головные боли, сопровождающиеся рвотой, неврологический дефицит и другие признаки, то следует немедленно обратиться к врачу. Эти симптомы свидетельствуют о тяжелом течении болезни и развитии различных осложнений.
Как уже было сказано ранее, лица, входящие в группы риска, должны находиться под строгим врачебным наблюдением с первого дня заболевания с целью своевременного выявления и лечения возможных осложнений.
Каждый из нас, следуя указанным рекомендациям, может уберечь себя и своих близких от этих болезней, и их неблагоприятного течения.