Səhiyyə Nazirliyinin könüllü qanvermə aksiyası ilə bağlı məlumatı
Aşura Günü ilə bağlı Azərbaycanda keçirilən könüllü qanvermə aksiyası davam edir. Azərbaycan Respublikasının Səhiyyə Nazirliyi və Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin birgə təşəbbüsü ilə təşkil olunan aksiyanın əsas məqsədi qana ehtiyacı olan xəstələrin müalicəsi üçün qan ehtiyatının artırılmasına dəstək verməkdir.
25 iyun 2026-cı il tarixində səhər saatlarından etibarən ölkənin müxtəlif bölgələrində fəaliyyət göstərən qanvermə məntəqələrində vətəndaşlar aksiyaya böyük maraq göstərirlər.
Saat 10:00-a olan ilkin göstəricilərə əsasən, 501 nəfər könüllü donor qan verib. Nəticədə ümumilikdə 225.45 litr qan toplanıb.
Bu il qanvermə aksiyası respublikanın 30 şəhər və rayonunda yerləşən 40 məntəqədə təşkil olunub. Məntəqələrin 24-ü məscid və ziyarətgahlarda, 15-i tibb, 1-i isə təhsil müəssisəsində fəaliyyət göstərir.
Səhər saat 08:00-da start götürən aksiya gün ərzində davam edir.
***
Aşura Günü çərçivəsində keçirilən könüllü qanvermə aksiyasında vətəndaşların fəallığı günün növbəti saatlarında daha da artıb.
Saat 12:00-a olan məlumata görə, qan verən donorların sayı 1701 nəfərə çatıb. Toplanmış qanın həcmi isə 765,45 litr təşkil edib.
**
Saat 14:00-a olan məlumata görə, qan verən donorların sayı 2534 nəfərə çatıb. Toplanmış qanın həcmi isə 1140.3 litr təşkil edib.
Günün yekun nəticələrinə əsasən, Aşura Günü münasibətilə təşkil olunan qanvermə aksiyalarında ümumilikdə 2821 nəfər könüllü donor iştirak edib. Donorlardan toplanan qanın ümumi həcmi 1269.45 litr olub.
Qeyd edək ki, hər il keçirilən bu humanitar aksiya qana ehtiyacı olan xəstələrin müalicəsinə mühüm töhfə verməklə yanaşı, cəmiyyətdə könüllü donorluq ənənələrinin təşviqinə də xidmət edir.

Информация Министерства здравоохранения о добровольной акции по сдаче крови
Добровольная акция по сдаче крови, приуроченная ко Дню Ашура, продолжается в Азербайджане. Основная цель акции, организованной по совместной инициативе Министерства здравоохранения Азербайджанской Республики и Управления мусульман Кавказа, — оказать содействие в пополнении запасов крови для лечения пациентов, нуждающихся в переливании крови.
С раннего утра 25 июня 2026 года граждане проявляют большой интерес к акции на пунктах сдачи крови, действующих в различных регионах страны.
Согласно предварительным данным на 10:00, кровь сдали 501 добровольных донора. Всего собрано 225.45 литра крови.
В этом году акция организована в 38 пунктах, расположенных в 40 городах и районах республики. 23 пункта действуют при мечетях и святилищах, 15 — в медицинских и 1 — в образовательном учреждении.
Акция, стартовавшая в 08:00 утра, продолжится в течение дня.
**
В рамках акции, посвящённой Дню Ашура, активность граждан в последующие часы ещё более возросла.
По состоянию на 12:00 число доноров достигло 1701 человек. Объём собранной крови составил 765,45 литра.
По состоянию на 14:00 число доноров достигло 2534 человек. Объём собранной крови составил 1140.3 литра.
По итоговым результатам дня, в акциях по сдаче крови, организованных по случаю Дня Ашура, приняли участие в общей сложности 2821 добровольных доноров. Общий объём крови, сданной донорами, составил 1269.45 литра.
Отметим, что эта ежегодная гуманитарная акция не только вносит важный вклад в лечение пациентов, нуждающихся в донорской крови, но и способствует популяризации традиций добровольного донорства в обществе.