Səhiyyə Nazirliyində “Malyariyaya son” təşkilatı və Dünya Bankının rəhbər şəxsləri ilə görüş keçirilib
Səhiyyə Nazirliyində “Malyariyaya son” (“Malaria No More”) təşkilatının idarəedici direktoru Kelli Uillis və baş direktoru Martin Edlundla görüş keçirilib. Görüşdə, həmçinin Dünya Bankının (DB) İqlim və Sağlamlıq üzrə Qlobal Proqram rəhbəri Tamer Rabie və DB-nin əməliyyatlar üzrə Baş mütəxəssisi Səidə Bağırlı iştirak ediblər.
Qonaqları salamlayan səhiyyə naziri Teymur Musayev ötən ilin mart ayında Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı tərəfindən Azərbaycanı “malyariyadan azad” ölkə kimi sertifikatlaşdırılmasını xatırladıb. Onun sözlərinə görə, malyariya ilə mübarizədə uğur, həm də beynəlxalq tərəfdaşların uzun illər hərtərəfli dəstəyi sayəsində mümkün olub.
Nazir, həmçinin cari ilin noyabrında BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) ölkəmizin ev sahibliyi edəcəyini diqqətə çatdırıb. Azərbaycanda dövlət başçısının müvafiq Sərəncamı ilə 2024-cü ilin “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilməsini vurğulayan Teymur Musayev, cari ildə milli və qlobal səviyyədə həyata keçirilən bir sıra tədbirlərin iqlim dəyişikliyinin mənfi təsirlərinə həsr olunduğunu bildirib. Nazir Bakıda keçirilən “Sağlam Gələcəklərin Proqnozlaşdırılması” Qlobal sammitinin iqlim dəyişikliyi və onun insan sağlamlığına təsirlərini müzakirə etmək üçün uğurlu bir platforma olduğunu qeyd edib. Eyni zamanda, sammitin iqlim sektorları üzrə mütəxəssislərin əməkdaşlığı üçün bir fürsət olduğu diqqətə çatdırılıb.
Öz növbəsində Kelli Uillis və Martin Edlund Azərbaycanın ölkədə malyariya xəstəliyinin aradan qaldırılması istiqamətində həyata keçirdiyi tədbirləri yüksək qiymətləndiriblər. “Malyariyaya son” təşkilatının rəhbərliyi, həmçinin ölkəmizi COP 29 kimi mötəbər tədbirin ev sahibliyinə seçilməsi münasibətilə təbrik ediblər. Onların sözlərinə görə, Azərbaycanın COP29-un ev sahibi olaraq səhiyyəni iqlim siyasətinin vacib hissəsi kimi irəli çəkmək və investisiya gündəliyini təşviq etmək imkanı var. Həmçinin, Bakıda keçirilən “Sağlam Gələcəklərin Proqnozlaşdırılması” Qlobal sammitinin əhəmiyyəti qeyd olunub.
Öz çıxışlarında Tamer Rabie və Səidə Bağırlı iqlim-sağlamlıq böhranının miqyasını vurğulayaraq qeyd etdilər ki, Dünya Bankı hər bir ölkəyə uyğun iqlim və sağlamlıq həlləri üçün maliyyələşdirmənin maksimum dərəcədə artırılmasının zəruriliyini və aktuallığını bildirir. Bununla əlaqədar olaraq, Dünya Bankı ölkə səviyyəsində investisiyaların və fəaliyyətin miqyasını artırmaq üçün çoxtərəfli və milli ictimai inkişaf banklarını birləşdirən İqlim-Sağlamlığın Maliyyəsi üzrə İnkişaf Bankı İşçi Qrupu yaradıb.

A meeting was held with the leadership of " Malaria No More " organization at the Ministry of Health
A meeting was held at the Ministry of Health with Kelly Willis, the managing director, and Martin Edlund, the chief executive officer of the “Malaria No More” organization. Greeting the guests, Minister of Health Teymur Musayev recalled that in March of last year, the World Health Organization certified Azerbaijan as a “malaria-free” country. According to him, success in the fight against malaria was also made possible thanks to the comprehensive support of international partners over many years.
The minister also noted that in November of this year, our country will host the 29th session of the Conference of the Parties (COP29) to the United Nations Framework Convention on Climate Change. Emphasizing that 2024 has been declared the “Year of Solidarity for a Green World” by a corresponding decree of the head of state, Teymur Musayev mentioned that several events at both national and global levels this year have been dedicated to addressing the negative impacts of climate change. The minister highlighted that the Global Summit on "Forecasting Healthy Futures" held in Baku was a successful platform for discussing climate change and its effects on human health. Additionally, it was noted that the summit provided an opportunity for cooperation among experts in the climate sectors.
In turn, Kelly Willis and Martin Edlund highly appreciated the measures taken by Azerbaijan to eliminate malaria in the country. The leadership of the “Malaria No More” organization also congratulated Azerbaijan on being selected to host such a prestigious event as COP29. According to them, Azerbaijan, as the host of COP29, has the opportunity to advance health as an important part of climate policy and to promote the investment agenda. The importance of the Global Summit on "Forecasting Healthy Futures" held in Baku was also acknowledged.