Səhiyyə Nazirliyində BMT-nin Azərbaycandakı rezident əlaqələndiricisi ilə görüş keçirilib
Səhiyyə Nazirliyində Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) Azərbaycandakı rezident əlaqələndiricisi Vladanka Andreyeva ilə görüş keçirilib.
Qonaqları salamlayan səhiyyə naziri Teymur Musayev ölkəmizdə səhiyyə sisteminin inkişafının dövlət siyasətinin prioritet istiqamətlərindən biri olduğunu qeyd edib. Nazir bildirib ki, bu sahədə aparılan islahatlar Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin müəyyən etdiyi strateji inkişaf xəttinə uyğun olaraq ardıcıl şəkildə həyata keçirilir. O, beynəlxalq tərəfdaşlarla, xüsusilə BMT ilə əməkdaşlığın səhiyyə sahəsində davamlı inkişafın təmin olunmasında mühüm rol oynadığını vurğulayıb.
Sonda Azərbaycanın səhiyyə naziri əməkdaşlığın bundan sonra da səmərəli olacağına əminliyini ifadə edib.
Səmimi qarşılanmaya görə minnətdarlığını bildirən Vladanka Andreyeva Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Azərbaycanla tərəfdaşlıq və əməkdaşlığının, xüsusilə də BMT-nin 2026–2030-cu illəri əhatə edən Dayanıqlı İnkişaf üzrə Əməkdaşlığa dair Çərçivə Sənədinin həyata keçirilməsi vasitəsilə davam etdirilməsinə möhkəm sadiqliyini vurğulayıb. O, Azərbaycanın səhiyyə sahəsində əldə etdiyi nailiyyətləri yüksək qiymətləndirərək, BMT-nin gələcəkdə də Səhiyyə Nazirliyi ilə əməkdaşlığa hazır olduğunu bildirib.
Görüş zamanı səhiyyə sahəsində mövcud əməkdaşlıq əlaqələri, eləcə də gələcək perspektivləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb. Tərəflər Azərbaycanla BMT strukturları arasında səhiyyə sahəsində həyata keçirilən birgə layihələrin əhəmiyyətini vurğulayıblar.

A meeting was held at the Ministry of Health with the UN Resident Coordinator in Azerbaijan
A meeting was held at the Ministry of Health with Vladanka Andreyeva, the United Nations (UN) Resident Coordinator in Azerbaijan.
Welcoming the guests, Minister of Health Teymur Musayev noted that the development of the healthcare system in the country is one of the priority directions of state policy. The Minister stated that the reforms carried out in this field are being implemented consistently in line with the strategic development course determined by the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev. He emphasized that cooperation with international partners, particularly with the UN, plays an important role in ensuring sustainable development in the healthcare sector.
In conclusion, the Minister of Health of Azerbaijan expressed his confidence that the cooperation would continue to be productive in the future.
Expressing her gratitude for the warm welcome, Vladanka Andreyeva emphasized the United Nations’ strong commitment to continuing its partnership and cooperation with Azerbaijan, particularly through the implementation of the UN Sustainable Development Cooperation Framework for 2026–2030. She highly appreciated Azerbaijan’s achievements in the healthcare sector and noted that the UN is ready to continue its cooperation with the Ministry of Health in the future.
During the meeting, views were exchanged on the current state of cooperation in the healthcare sector as well as future prospects. The parties highlighted the importance of joint projects implemented in the field of healthcare between Azerbaijan and UN agencies.