Səhiyyə Nazirliyində BMT-nin Azərbaycandakı rezident əlaqələndiricisi ilə görüş keçirilib
Səhiyyə Nazirliyində Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) Azərbaycandakı rezident əlaqələndiricisi Vladanka Andreyeva ilə görüş keçirilib.
Qonaqları salamlayan səhiyyə naziri Teymur Musayev ölkəmizdə səhiyyə sisteminin inkişafının dövlət siyasətinin prioritet istiqamətlərindən biri olduğunu qeyd edib. Nazir bildirib ki, bu sahədə aparılan islahatlar Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin müəyyən etdiyi strateji inkişaf xəttinə uyğun olaraq ardıcıl şəkildə həyata keçirilir. O, beynəlxalq tərəfdaşlarla, xüsusilə BMT ilə əməkdaşlığın səhiyyə sahəsində davamlı inkişafın təmin olunmasında mühüm rol oynadığını vurğulayıb.
Sonda Azərbaycanın səhiyyə naziri əməkdaşlığın bundan sonra da səmərəli olacağına əminliyini ifadə edib.
Səmimi qarşılanmaya görə minnətdarlığını bildirən Vladanka Andreyeva Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Azərbaycanla tərəfdaşlıq və əməkdaşlığının, xüsusilə də BMT-nin 2026–2030-cu illəri əhatə edən Dayanıqlı İnkişaf üzrə Əməkdaşlığa dair Çərçivə Sənədinin həyata keçirilməsi vasitəsilə davam etdirilməsinə möhkəm sadiqliyini vurğulayıb. O, Azərbaycanın səhiyyə sahəsində əldə etdiyi nailiyyətləri yüksək qiymətləndirərək, BMT-nin gələcəkdə də Səhiyyə Nazirliyi ilə əməkdaşlığa hazır olduğunu bildirib.
Görüş zamanı səhiyyə sahəsində mövcud əməkdaşlıq əlaqələri, eləcə də gələcək perspektivləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb. Tərəflər Azərbaycanla BMT strukturları arasında səhiyyə sahəsində həyata keçirilən birgə layihələrin əhəmiyyətini vurğulayıblar.

В Министерстве здравоохранения состоялась встреча с резидент-координатором ООН в Азербайджане
В Министерстве здравоохранения состоялась встреча с резидент-координатором Организации Объединенных Наций (ООН) в Азербайджане Владанкой Андреевой.
Поприветствовав гостей, министр здравоохранения Теймур Мусаев отметил, что развитие системы здравоохранения в нашей стране является одним из приоритетных направлений государственной политики. По словам министра, целенаправленные реформы, проводимые в этой области, осуществляются в соответствии со стратегической линией развития, определенной Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым. Было подчеркнуто, что сотрудничество с международными партнерами, особенно с ООН, играет важную роль в обеспечении устойчивого развития сектора здравоохранения.
Выразив благодарность за теплый прием, Владанка Андреева подчеркнула твердую приверженность Организации Объединенных Наций продолжению партнерства и сотрудничества с Азербайджаном, в частности, посредством реализации Рамочного документа ООН о сотрудничестве в области устойчивого развития, охватывающего 2026-2030-е годы. Высоко оценив достижения нашей страны в области здравоохранения, резидент-координатор отметила, что ООН намерена и в дальнейшем продолжить сотрудничество с Министерством здравоохранения Азербайджана.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями о существующих отношениях сотрудничества в области здравоохранения, а также о перспективах на будущее. Стороны подчеркнули важность совместных проектов, реализуемых в области здравоохранения между Азербайджаном и структурами ООН.