Səhiyyə Nazirliyi Elmi-Tədqiqat Mamalıq və Ginekologiya İnstitutunun cərrah mama-ginekoloqu Aynurə Əmirova: Hamiləlik dövründə, xüsusən də II trimestrində baş ağrıları, ürəkbulanma və qusma tez-tez olduğu təqdirdə həkimə müraciət mütləqdir
- Bildiyiniz kimi, mayın 5-i Beynəlxalq Həkim-Mama Günüdür. Aynurə xanım, Beynəlxalq günün mahiyyəti haqqında qısa məlumat verərdiniz…
- Hamiləlik və doğuşla bağlı qadın orqanizmini öyrənən bu elmin təməli hələ qədim Hindistanda qoyulub, sonralar əntiq Yunanıstanda davam etdirilib və günümüzə qədər gəlib çıxıb. Bu peşənin əhəmiyyəti çox böyükdür, axı ananın və uşağın sağlamlığı məhz onun təcrübə, bilik və bacarığından asılıdır.
1987-ci ildə Niderlanda keçirilən konfransda Həkim-Mama Beynəlxalq Assosiasiyası Beynəlxalq Həkim-Mama Gününün qeyd olunması ideyası ilə çıxış edib. Beynəlxalq Həkim-Mama Günü yalnız 1992-ci ildə rəsmi status qazanıb. Hazırda dünyanın 50-dən artıq ölkəsində qeyd olunan Beynəlxalq günün əsas məqsədi həkim-mamaların işinin əhəmiyyəti haqqında əhalini məlumatlandırmaqdan ibarətdir.
- Doktor, ana və uşaq sağlamlığı üçün ilk ata biləcəyimiz addım nələrdən ibarətdir?
- İlk vacib məqam antenatal (doğuşaqədər nəzarət) qulluğun düzgün şəkildə təşkil olunmasıdır. Antenatal qulluğun məqsədi hamilə qadının və onun hələ doğulmamış körpəsinin sağlamlığının qorunması, ailəni valideynliyə hazırlanmaqda kömək etməkdir. Qeyd etmək istəyirəm ki, ötən il respublikada “Fizioloji hamiləliyi olan qadınlara antenatal qulluq üzrə” yenilənmiş klinik protokol dərc olunub. Protokola uyğun olaraq, hamiləliyin normal gedişində hamilə qadın ən azı 7 dəfə həkim məsləhətindən keçməlidir. Birinci trimestrdə - ayda bir dəfə, ikinci trimestrdə - 2-3 həftədən bir, 36 həftədən doğuşa qədər - həftədə bir dəfə.
Həmçinin, hər konsultasiya zamanı müvafiq müayinələr aparılmalı, fövqəladə hal aşkar edilərsə, lazımi müdaxilələr edilməlidir. Düzgün göstərilən antenatal qulluq ilə vaxtında fəsadların qarşısını almaq olar. Bu məqsədlə tibb işçiləri, gələcək ana və tibb müəssisəsi tərəfindən düzgün yanaşma mütləqdir.
- Hamilə qadın antenatal qulluq zamanı əsasən hansı müayinələrdən keçməlidir?
- Antenatal qulluq zamanı anemiyanın vaxtında aşkarlanması üçün ən vacib olan müayinə qanın ümumi analizi hesab olunur. Çünki qan azlığı olan hamilə qadınlarda qanaxma riski olan zaman normadan çox qan itkisi ağır vəziyyət yarada bilər. Hətta son təlimatlarda anemiyası olmayan qadınlara belə anemiyanın profilaktikası məqsədilə dəmir preparatları təyin olunur.
Dəmir preparatları və fol turşusunun qəbulu müəyyən ağırlaşmaların qarşısını almaq üçün əsas məqamlardan hesab olunur. Fol turşusu (vitamin B9) dölün böyüməsi və inkişafı, hematopoez, qan dövranı, sinir, ürək-damar və reproduktiv sistemlərin normal fəaliyyəti, həmçinin xərçəngin qarşısının alınması üçün zəruri olan bir maddədir. Bundan əlavə, fol plasentanın normal inkişafı üçün zəruri olan dölün sinir borusunun formalaşmasında mühüm rol oynayır. Hamiləlikdən 3 ay öncə və hamiləliyin 12-ci həftəsinə qədər gələcək anaya gündəlik 400 mikroqram dozada fol turşusunun təyin olunması tövsiyə olunur. Bu, döldə sinir sisteminin inkişaf qüsurlarının qarşısını almaq üçün məsləhətdir.
Hamiləliyin normal gedişi üçün aparılan müayinələr arasında əsas yerlərdən birini sidiyin ümumi analizi tutur. Daha sonra ilk konsultasiyalar zamanı müəyyən infeksiyalar – Hepatit B, C, siflis, İİV, Rubella IgG yoxlanılmalı, uşaqlıq yolundan yaxma götürülməlidir. Yaxma analizi zamanı hansısa bakterial vaginoz, qeyri-spesifik vaginit aşkarlanarsa, gələcəkdə vaxtından əvvəl doğuş, dölyanı mayenin vaxtından əvvəl axması kimi problemlərlə qarşılaşmamaq üçün erkən mərhələdə müalicəsi aparılmalıdır. Məhz bu müayinələrin icrası üçün qadın hamiləliyin 12-ci həftəsinə qədər mama-ginekoloqun konsultasiyasına gəlməlidir. 12 həftədən sonra baş tutan konsultasiyalarda hamiləliyin gedişatında hər hansısa dəyişikliyin olub-olmamasını aydınlaşdırmaq üçün hər ay qanın və sidiyin ümumi analizi mütləq şəkildə müayinə olunur.
- Risk qrupuna aid hamilələr hansılar hesab olunur və onların hamiləliyi necə aparılmalıdır?
- Hamiləliklə bağlı müəyyən risk qrupları mövcuddur ki, biz bu hamilə qadınlara bir qədər daha diqqətli yanaşmalıyıq. Sosial-bioloji faktorlar, yaş faktoru (yaşı 18-dən aşağı 40-dan yuxarı olan), bədən-çəki indeksi, zərərli vərdişlərdən istifadə (tütün məhsulları, spirtli içki, narkotik maddələr) halları artıq hamilənin risk qrupuna aid olduğunu göstərir. Çoxsaylı (5-dən yuxarı) doğuşu olan, hazırkı hamiləliyi çoxdöllü olan, daha öncə sonsuzluqdan əziyyət çəkən, anamnezində vaxtından əvvəl doğuşu, dölün bətndaxili inkişaf ləngiməsi olmuş, ürək-damar sistemi, hipertenziv vəziyyətlər, böyrək xəstəlikləri, mədə-bağırsaq xəstəlikləri, nevroloji problemlər kimi esktragenital problemləri olan qadınların hamiləliyində müəyyən fəsadlar yarana bilir. Buna görə də, belə qadınlar müntəzəm müayinələrdən keçməlidir ki, problem aşkarlanarsa müdaxilə vaxtında icra oluna bilsin.
- Hansı hallarda hamilə qadın mütləq şəkildə həkimə müraciət etməlidir?
- Hamiləlik dövründə, xüsusən də II trimestrində baş ağrıları, ürəkbulanma və qusma tez-tez olduğu təqdirdə həkimə müraciət mütləqdir.
Eyni zamanda, əgər uşaqlıq yolundan sulu və qanlı ifrazat gəlirsə, qarın nahiyəsində ağrı varsa, dölün hərəkətlərində zəifləmə və yaxud da tərpəniş ümumiyyətlə hiss olunmursa, sidik ifrazında azalma, yüksək təzyiq və ətraflarda ödem müşahidə olunursa, bu hallarda mütləq şəkildə həkimə müraciət etmək lazımdır.

Врач-хирург, акушер-гинеколог НИИ акушерства и гинекологии Минздрава Айнура Амирова: При частых головных болях, тошноте и рвоте, особенно во втором триместре беременности, следует немедленно обратиться к врачу
- Как известно, 5 мая отмечается Международный день врача-акушерки. Айнура ханым, каковы основные цели и задачи проведения Международного дня?
- Акушерство - наука, изучающая организм женщины, связанный с беременностью и родами. Человек этой профессии должен обладать колоссальными знаниями в этой области. Считается, что начало профессии было положено в Древней Индии, там впервые стали изучать эту отрасль медицины. В Древней Греции тоже были такие женщины – помощницы, они перерезали пуповину.
На конференции, прошедшей в Нидерландах в 1987 году, Международной ассоциации врачей и акушерок была выдвинута идея празднования Международного дня врачей и акушерок. Международный день врача-акушерки получил официальный статус только в 1992 году. В настоящее время этот день отмечается более чем в 50 странах мира, и его основной целью является информирование населения о важности работы акушерок.
- Доктор, какие шаги необходимо предпринять в первую очередь для обеспечения здоровья матери и ребенка?
- Первый важный шаг – это правильная организация дородовой помощи. Дородовая, известная также как антенатальная помощь, – это комплекс медицинских услуг, которые беременная женщина получает от организованной системы медицинского обслуживания.
В прошлом году в республике переиздан в обновленном виде клинический протокол «О дородовом осмотре беременной женщины при физиологическом течении беременности». Согласно протоколу, при нормальном течении беременности рекомендуется посещать гинеколога не менее семи раз за весь период вынашивания ребенка. В I триместре – раз в месяц, во II триместре – раз в 2–3 недели, а с 36-й недели и до родов – раз в неделю.
Также во время каждой консультации следует пройти соответствующие осмотры, и при выявлении неотложной ситуации должны быть предприняты необходимые вмешательства. При надлежащем дородовом наблюдении можно вовремя предотвратить осложнения. Для этого необходим правильный подход медицинского персонала, будущей матери и медицинского учреждения.
- Какие обследования должна пройти беременная женщина в антенатальный период?
- В антенатальный период важнейшим обследованием для раннего выявления анемии является общий анализ крови. Потому что кровотечения, которые обычно случаются в процессе родов и родоразрешения, могут довести анемию до угрожающего уровня. В последних руководствах женщинам без анемии в профилактических целях также назначают препараты железа.
Прием препаратов железа и фолиевой кислоты считается одним из основных моментов для предотвращения возможных осложнений. Фолиевая кислота (витамин В9) – это вещество, которое необходимо для роста и развития плода, кроветворения, нормального функционирования кровеносной, нервной, сердечно-сосудистой и репродуктивной системы, а также для предотвращения онкологических заболеваний.
Помимо этого, фолиевая кислота играет важную роль в формировании нервной трубки плода, что необходимо для нормального развития плаценты. При нормальном уровне фолиевой кислоты в организме женщины вероятность патологий при формировании плода значительно ниже. Начать прием фолиевой кислоты рекомендуется примерно за 3 месяца до даты предполагаемого зачатия. Во время беременности дозировка обычно составляет 400 мкг.
Общий анализ мочи является одним из важных обследований, проводимых при нормальном течении беременности. В число необходимых анализов входит определение в крови антител к возбудителям краснухи, токсоплазмоза, сифилиса, ВИЧ, гепатитов В и С. Из лабораторных анализов будущей матери проводятся исследование флоры урогенитального тракта (мазок на флору), цитологическое исследование цервикального канала и шейки матки. Если при анализе мазка на флору выявляются клинические симптомы бактериального вагиноза или неспецифического вагинита, то во избежание преждевременных родов или преждевременного разрыва плодных оболочек важно своевременно начать лечение.
Кроме того, следует прийти на осмотр к акушеру-гинекологу до 12-й недели беременности. Во время посещения после 12-й недели следует каждый месяц сдавать анализы крови и мочи, которые позволяют своевременно выявить признаки возможного осложнения течения беременности.
- Какие бывают группы риска при беременности?
- Группы риска при беременности — это понятие в медицине необходимо для того, чтобы свести до минимума возможность развития осложнений во время вынашивания ребенка, которые впоследствии могут привести к преждевременным родам, врожденным патологиям или смерти плода. Группы созданы для определения беременности, требующей особого наблюдения специалистов. Но вовсе не означает, что у будущей матери будут проблемы со здоровьем.
Вероятность негативного исхода беременности обусловлена некоторыми факторами риска. К ним относятся: социально-биологические факторы (возраст матери до 18 и старше 40 лет); вредные привычки (пристрастие к употреблению алкоголя, наркотиков, курение табака, токсикомания); высокий индекс массы тела.
Рождение 5-го или 6-ого ребенка может сопровождаться некоторыми патологиями. Следующей группой риска является многоплодная беременность (беременность, при которой в полости матки развивается два и более плода). Помимо этого, у женщин с заболеваниями сердечно-сосудистой системы, гипертонической болезнью, заболеваниями почек и ЖКТ, а также с экстрагенитальными патологиями во время беременности могут возникнуть определенные осложнения. Поэтому во избежание негативных последствий им следует проходить регулярные обследования.
- В каких случаях беременной женщине следует немедленно обратиться к врачу?
- При частых головных болях, тошноте и рвоте, особенно во втором триместре беременности, следует немедленно обратиться к врачу.
Беременной женщине следует срочно обратиться к врачу при наличии водянистых или кровянистых выделений из матки, боли в животе, снижении интенсивности шевелений плода, снижении диуреза, а также при повышении артериального давления и отеках в конечностях.