Səhiyyə Nazirliyinin çimərliklərin yay mövsümünə hazırlığı haqqında məlumatı
2026-cı ilin yaz-yay mövsümünə hazırlıq çərçivəsində Səhiyyə Nazirliyinin Respublika Gigiyena və Epidemiologiya Mərkəzi ölkə ərazisində əhalinin ictimai istirahəti üçün istifadə olunan çimərliklərdə sanitariya norma və qaydalarına riayət olunması vəziyyətini, həmçinin dəniz suyunun keyfiyyət göstəricilərini qiymətləndirmək məqsədilə mütəmadi monitorinqlər aparır.
Dəniz suyunun keyfiyyətinə nəzarət tədbirləri ilin əvvəlindən aylıq əsasda həyata keçirilib. May ayından etibarən isə monitorinqlərin intensivliyi artırılıb və həftəlik qaydada davam etdirilir. Götürülən dəniz suyu nümunələri Respublika Gigiyena və Epidemiologiya Mərkəzinin laboratoriyalarında fiziki-kimyəvi və mikrobioloji göstəricilər üzrə müayinə olunur.
İstirahət mövsümü ərzində dəniz suyu nümunələri xüsusi təhlükəli yoluxucu xəstəliklərə nəzarət məqsədilə əlavə olaraq Xüsusi Təhlükəli İnfeksiyalara Nəzarət Mərkəzinin müvafiq laboratoriyalarında da tədqiq edilir.
Aparılmış laborator müayinələrin nəticələrinə əsasən bəzi ərazilərdə götürülmüş dəniz suyu nümunələrində kimyəvi və mikrobioloji göstəricilərin qüvvədə olan sanitariya norma və qaydalarının tələblərinə uyğun olmadığı müəyyən edilib.
Monitorinqlər zamanı Bakı şəhərinin Xəzər rayonunun Türkan, Suraxanı rayonunun Hövsan, Səbail rayonunun Şıx, Qaradağ rayonunun Sahil qəsəbələrində, həmçinin Lənkəran şəhərinin Aşağı Nüvədi qəsəbəsi, Sütəmurdov kəndi, Kiçik Bazar yaşayış məntəqəsi və Xaçmaz rayonunun Niyazoba ərazisində yerləşən çimərliklərdə sanitariya-mühafizə zonalarının tullantı və çirkab suları ilə çirklənməsi nəticəsində dəniz suyunun keyfiyyət göstəricilərində normativ tələblərdən kənarlaşmalar qeydə alınıb.
Mövcud vəziyyət nəzərə alınaraq və əhalinin sağlamlığının qorunması məqsədilə “Sanitariya-epidemioloji salamatlıq haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununa uyğun olaraq Respublika Gigiyena və Epidemiologiya Mərkəzi qeyd olunan ərazilərdə yerləşən çimərliklərdə, eləcə də həmin zonalardakı qeyri-qanuni çimərlik sahələrində dəniz suyundan çimmək məqsədilə istifadənin müvəqqəti məhdudlaşdırılması barədə qərarlar qəbul edib.
Qərarların icrası ilə bağlı Bakı Şəhər İcra Hakimiyyəti, Lənkəran Şəhər İcra Hakimiyyəti, Xaçmaz Rayon İcra Hakimiyyəti, aidiyyəti polis orqanları, Fövqəladə Hallar Nazirliyi və onun regional qurumları, həmçinin Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyinin müvafiq strukturları məlumatlandırılıb.
Səhiyyə Nazirliyi vətəndaşlara yalnız icazə verilmiş çimərliklərdən istifadə etməyi, rəsmi məlumatlara diqqət yetirməyi və müəyyən edilmiş məhdudiyyətlərə riayət etməyi tövsiyə edir.
Çimərlik mövsümü ərzində dövlət sanitariya xidməti tərəfindən monitorinqlər davam etdiriləcək və nəticələr barədə ictimaiyyətə mütəmadi məlumat veriləcək.

Информация Министерства здравоохранения о состоянии подготовки пляжей к летнему сезону
В рамках подготовки к весенне-летнему сезону 2026-го года Республиканский центр гигиены и эпидемиологии Минздрава на регулярной основе проводит мониторинги на пляжах, используемых населением для общественного отдыха, с целью оценки соблюдения санитарных норм и правил, а также показателей качества морской воды.
Контроль качества морской воды осуществляется ежемесячно с начала года. Начиная с мая месяца интенсивность мониторингов была увеличена, и они проводятся еженедельно. Отобранные пробы морской воды исследуются в лабораториях Республиканского центра гигиены и эпидемиологии по физико-химическим и микробиологическим показателям.
В течение купального сезона пробы морской воды дополнительно исследуются в соответствующих лабораториях Центра контроля особо опасных инфекций для надзора за особо опасными инфекционными заболеваниями.
По результатам проведённых лабораторных исследований установлено, что в пробах морской воды, отобранных на некоторых территориях, химические и микробиологические показатели не соответствуют требованиям действующих санитарных норм и правил.
В ходе мониторингов были выявлены отклонения от нормативных требований по показателям качества морской воды на пляжах, расположенных в посёлках Тюркан Хазарского района города Баку, Говсан Сураханского района, Ших Сабаильского района, Сахиль Карадагского района, а также в посёлке Ашагы Нюведи, селе Сютемурдов, жилом массиве Кичик Базар города Ленкорань и на пляже в районе Ниязоба Хачмазского района. Причиной стало загрязнение санитарно-защитных зон отходами и сточными водами.
Учитывая сложившуюся ситуацию и в целях охраны здоровья населения, в соответствии с Законом Азербайджанской Республики «О санитарно-эпидемиологическом благополучии», Республиканский центр гигиены и эпидемиологии принял решения о временном ограничении использования морской воды для купания на указанных пляжах, а также на расположенных в этих зонах несанкционированных пляжных участках.
О принятом решении были проинформированы Исполнительная власть города Баку, Исполнительная власть города Ленкорань, Исполнительная власть Хачмазского района, соответствующие органы полиции, Министерство по чрезвычайным ситуациям и его региональные структуры, а также соответствующие подразделения Государственного агентства водных ресурсов Азербайджана.
Министерство здравоохранения рекомендует гражданам пользоваться только разрешёнными пляжами, внимательно следить за официальной информацией и соблюдать установленные ограничения.
В течение пляжного сезона государственная санитарная служба продолжит проведение мониторингов, а информация об их результатах будет регулярно доводиться до сведения общественности.