Səhiyyə Nazirliyi 2011-ci ildən xarici ölkələrdə klinik ordinatura təhsili almış şəxslərin imtahanlarının mərhələli şəkildə keçirilməsinə başlayıb
2011-ci ildən ölkədə rezidentura təhsili tətbiq edildikdən sonra xarici ölkələrdə diplomdan sonra tibb ixtisasları üzrə təhsil almış şəxslərin çoxsaylı müraciətləri nəzərə alınaraq 29.04.2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının səhiyyə naziri tərəfindən “Xarici ölkələrdə hazırlıq alan tibb və əczaçılıq işçilərinin bilik səviyyəsinin və peşə səriştəsinin yoxlanılması və müvafiq maarifləndirmə işlərinin aparılması barədə” əmr imzalanıb. Həmin əmrə əsasən Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyinin Kollegiyasının 13.06.2022-ci il tarixli qərarı ilə “Xarici ölkələrdə hazırlıq alan tibb və əczaçılıq işçilərinin bilik səviyyəsinin və peşə səriştəsinin yoxlanılması məqsədilə imtahanın keçirilməsi Qaydası” təsdiq olunub.
Qeyd olunan Əmrə və Qərara əsasən 07.12.2022-ci il tarixinədək Səhiyyə Nazirliyinin rəsmi internet saytının “Elektron Səhiyyə xidmətləri” bölməsində “Namizədin elektron ərizəsi”ni dolduraraq təsdiq etmiş şəxslərin imtahanları mərhələli qaydada həyata keçirilməsinə başlanılıb.
İmtahanların ilk mərhələsi 23-24.01.2023-cü il tarixlərində baş tutub. İmtahan nəticələri barədə məlumat namizədlərə elektron kabinet vasitəsilə imtahanın keçirildiyi gün verilib.
Qeyd edək ki, imtahanda iştirak etmək üçün qeydiyyatdan keçmiş şəxslər imtahanda diplomun etibarlılığı Səhiyyə Nazirliyinin Kadr Məsələləri üzrə Komissiyası tərəfindən təsdiq edildikdən sonra iştirak edə bilərlər. Komissiyanın Qərarı ilə imtahana buraxılan şəxslərə buraxılış vərəqəsi verilir. Buraxılış vərəqəsi imtahana ən geci 5 gün qalmış şəxsi kabinet vasitəsilə göndərilir. İmtahanın yeri və ixtisas üzrə keçirilmə tarixi barədə məlumatlar buraxılış vərəqəsində qeyd olunur.
İmtahanda iştirak etmək üçün 07.12.2022-ci il tarixinədək qeydiyyatdan keçmiş şəxslərin imtahanları davam etdirilir. İmtahanların birinci mərhələsinə cəlb edilməmiş şəxslər üçün keçiriləcək imtahanların tarixləri barədə əlavə Səhiyyə Nazirliyinin rəsmi internet saytında məlumat veriləcək.

Министерство здравоохранения Азербайджана проводит экзамен врачей, прошедших клиническую ординатуру за рубежом с 2011 года
С 2011 года в Азербайджане введено резидентурное обучение. Принимая во внимание многочисленные обращения врачей, получивших последипломное образование в зарубежных странах, 29 апреля 2022 года министр здравоохранения подписал приказ «О подтверждении уровня знаний и профессиональной компетентности медицинских и фармацевтических работников, прошедших обучение за рубежом, и проведение соответствующих просветительских мероприятий». На основании приказа министра, Постановлением Коллегии Министерства здравоохранения от 13 июня 2022 года утверждены «Правила проведения экзамена в целях подтверждения уровня знаний и профессиональной компетентности медицинских и фармацевтических работников, прошедших обучение за рубежом».
Согласно вышеуказанным Приказу и Постановлению, 23-24 января текущего года Министерством здравоохранения проведен первый этап экзаменов для врачей, прошедших клиническую ординатуру за рубежом и до 7 декабря 2022 года заполнивших заявление для участия в экзаменах в разделе «Электронные медицинские услуги» на официальном сайте Минздрава.
Участникам посредством сервиса «Личный кабинет» на следующий день была предоставлена информация о результатах экзаменов.
На экзамене могут принять участие лишь те медработники, подлинность диплома которых подтверждена Комиссией по кадровым вопросам Министерства здравоохранения. Врачам, допущенным к экзамену Постановлением Комиссии, выдается «Лист допуска к экзамену», который следует отправить в электронной форме через личный кабинет не позднее, чем за 5 дней до экзамена. Информация о дате и месте проведения экзамена по специальности заносятся в «Лист допуска к экзамену».
Следует отметить, что экзамены медработников, зарегистрированных для участия в экзамене до 7 декабря 2022 года, поэтапно продолжаются. Для врачей, кто не участвовал в первом туре экзаменов, будет предоставлена дополнительная информация о датах проведения экзаменов. Также рекомендуется следить за информацией, размещаемой на официальном сайте Минздрава.