Səhiyyə naziri və Elm və Təhsil naziri Qarabağ Universitetinin Klinikasında olublar
Səhiyyə naziri Teymur Musayev və Elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev Qarabağ Universitetinin Tibb və sağlamlıq elmləri fakültəsinə və Qarabağ Universitetinin Klinikasına rəsmi səfər ediblər.
Səfər çərçivəsində qonaqlar əvvəlcə Qarabağ Universitetinin əsas binası ilə tanış olub, universitet rəhbərliyi tərəfindən həyata keçirilən təhsil və inkişaf strategiyası barədə məlumatlandırılıblar. Daha sonra nümayəndə heyəti Tibb və sağlamlıq elmləri fakültəsinin tədris infrastrukturu – auditoriyalar, tədqiqat və tədris laboratoriyaları, həmçinin Simulyasiya Mərkəzi ilə yaxından tanış olub. Qonaqlara praktik bacarıqların inkişafına yönəlmiş tədris imkanları və tələbələrin peşəkar hazırlığı üçün yaradılmış şərait barədə ətraflı məlumat verilib.
Nümayəndə heyəti daha sonra Qarabağ Universitetinin Klinikasına baş çəkərək klinikanın şöbələri, laboratoriyaları, müasir tibbi avadanlıqları və səhiyyə xidmətlərinin təşkili ilə tanış olub. Eyni zamanda tələbə yataqxanası ilə də tanışlıq olub.
Rəsmi proqram çərçivəsində elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev və səhiyyə naziri Teymur Musayev fakültənin tələbələri, akademik heyəti və klinikanın əməkdaşları ilə görüş keçiriblər. Görüş zamanı ölkədə tibb təhsilinin inkişafı, səhiyyə sistemində insan resurslarının gücləndirilməsi, gənc həkimlərin hazırlığı və elmi-tədqiqat fəaliyyətinin təşviqi məsələləri müzakirə olunub.
İnteraktiv formatda keçən görüşdə iştirakçıları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.
Nazirlər iştirakçıların suallarını cavablandıraraq dövlətin təhsil və səhiyyə sahələrinin inkişafına yönəlmiş prioritetləri barədə məlumat verib, səhiyyə sahəsində aparılan islahatlarla bağlı fikirlərini bölüşüb, gənclərin peşəkar inkişafına və keyfiyyətli tibb təhsilinin təmin edilməsinə xüsusi önəm verildiyini vurğulayıblar.
Görüş zamanı Qarabağ Universitetinin regionda yüksək ixtisaslı tibbi kadrların hazırlanmasında oynadığı rol, universitet-klinika modelinin üstünlükləri, eləcə də Qarabağda müasir səhiyyə və təhsil ekosisteminin formalaşdırılması istiqamətində görülən işlər diqqət mərkəzində olub.

Министр здравоохранения и министр науки и образования посетили Клинику Карабахского университета
Министр здравоохранения Азербайджанской Республики Теймур Мусаев и министр науки и образования Эмин Амруллаев совершили официальный визит на Факультет медицины и наук о здоровье Карабахского университета, а также в Клинику Карабахского университета.
В рамках визита гости сначала ознакомились с главным корпусом Карабахского университета и были проинформированы руководством вуза о реализуемой образовательной программе и стратегии развития. Затем делегация посетила учебную инфраструктуру факультета медицины и наук о здоровье, включая аудитории, научно-исследовательские и учебные лаборатории, а также Симуляционный центр. Гостям была представлена подробная информация об образовательных возможностях, направленных на развитие практических навыков, и условиях, созданных для профессиональной подготовки студентов.
Далее делегация посетила Клинику Карабахского университета, где ознакомилась с отделениями, лабораториями, современным медицинским оборудованием и организацией медицинских услуг. Также состоялось ознакомление со студенческим общежитием.
В рамках официальной программы министр науки и образования Эмин Амруллаев и министр здравоохранения Теймур Мусаев провели встречу со студентами факультета, профессорско-преподавательским составом и сотрудниками клиники. В ходе встречи были обсуждены вопросы развития медицинского образования в стране, укрепления кадрового потенциала системы здравоохранения, подготовки молодых врачей и стимулирования научно-исследовательской деятельности.
Во время встречи, прошедшей в интерактивном формате, были даны ответы на вопросы, интересовавшие участников.
Министры ответили на вопросы участников, проинформировали их о государственных приоритетах в развитии сфер образования и здравоохранения, поделились мнениями о проводимых в системе здравоохранения реформах и подчеркнули особое значение, которое придается профессиональному развитию молодежи и обеспечению качественного медицинского образования.
В ходе встречи особое внимание было уделено роли Карабахского университета в подготовке высококвалифицированных медицинских кадров для региона, преимуществам модели «университет–клиника», а также проводимой работе по формированию современной экосистемы здравоохранения и образования в Карабахе.