Səhiyyə naziri qrip və kəskin respirator xəstəliklərə qarşı profilaktik tədbirlərin gücləndirilməsi barədə əmr imzalayıb
Səhiyyə naziri Teymur Musayev Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının “Qriplə mübarizəyə dair Qlobal Strategiya 2019-2030” sənədinə uyğun olaraq “2022-2023-cü ilin payız-qış mövsümünün başlaması ilə əlaqədar əhali arasında qrip və kəskin respirator virus infeksiyalarına qarşı profilaktik və əksepidemik tədbirlərin, həmçinin infeksiya üzərində epidemioloji nəzarətin gücləndirilməsi məqsədilə” Əmr imzalayıb.
Sənəddə 2022-2023-cü ilin payız-qış mövsümünün başlanması ilə əlaqədar əhali arasında qrip və kəskin respirator virus infeksiyalarına qarşı profilaktik və əksepidemik tədbirlərin, həmçinin infeksiya üzərində epidemioloji monitorinqin gücləndirilməsi məqsədilə Səhiyyə Nazirliyinin tibb idarə və müəssisələrinin rəhbərlərinə müvafiq tapşırıqlar, eləcə də digər dövlət tibb müəssisələrinə tövsiyələr verilib.
Əmrdə, eyni zamanda, profilaktik dezinfeksiya işlərinin gücləndirilməsi, qrip və kəskin respirator virus xəstəliklərinin müalicəsi üçün dərman preparatları ehtiyatının yaradılması, respublikanın şəhər və rayonlarının gigiyena və epidemiologiya mərkəzlərinin rəhbərlərinə ümumtəhsil və məktəbəqədər uşaq müəssisələrində, habelə tibb müəssisələrində sanitariya-gigiyena norma və qaydalarına, dezinfeksiya rejiminə ciddi riayətin gücləndirilməsi kimi əhəmiyyətli göstərişlər də verilib.

Министр здравоохранения подписал приказ об усилении мер профилактики гриппа и ОРВИ в республике
В соответствии с «Глобальной стратегией по борьбе с гриппом на 2019-2030 годы» Всемирной организации здравоохранения, министр здравоохранения Теймур Мусаев подписал приказ «Об усилении профилактических и противоэпидемических мер против гриппа и острых респираторных заболеваний в республике в осенне-зимний период 2022-2023-х годов, а также усиления мониторинга эпидемиологических признаков инфекции».
В документе даны соответствующие поручения и рекомендации руководителям медицинских управлений и учреждений Министерства здравоохранения в целях усиления профилактических и противоэпидемических мер против распространения среди населения гриппа и острых респираторных вирусных инфекций (ОРВИ) в связи с началом осенне-зимнего сезона 2022-2023-х годов, а также усиления мониторинга эпидемиологических признаков инфекции.
Приказом также предусмотрено усиление профилактической дезинфекции, создание запасов лекарственных средств для лечения гриппа и ОРВИ. Помимо этого, руководителям центров гигиены и эпидемиологии городов и регионов республики даны важные поручения, такие как усиление строгого соблюдения санитарно-гигиенических норм и правил, проведение дезинфекции в общеобразовательных и дошкольных детских учреждениях, а также в медицинских учреждениях.