Səhiyyə naziri Azərbaycanda “İmmunlaşdırma həftəsi”nin keçirilməsi barədə əmr imzalayıb
Azərbaycanın səhiyyə naziri Teymur Musayev 24–29 aprel tarixlərində respublikanın bütün şəhər və rayonlarında “İmmunlaşdırma həftəsi” keçirilməsi ilə bağlı əmr imzalayıb. Əmr Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının təşəbbüsü ilə 2006-cı ildən etibarən Avropa regionunda keçirilən “İmmunlaşdırma həftəsi”nin ölkəmizdə də yüksək səviyyədə təşkili məqsədini daşıyır.
Əmrə əsasən, respublikanın bütün şəhər və rayonlarında hər hansı səbəbə görə vaksinasiyadan kənarda qalan uşaqların “İmmunlaşdırma həftəsi” ərzində peyvəndlərə cəlb edilməsi, peyvəndlərlə əhatə səviyyəsi xüsusilə aşağı olan rayonlarda monitorinqlərin keçirilməsi, uşaqların vaksinasiyasını həyata keçirən tibb müəssisələrinə immunlaşdırma tədbirlərinin təşkilində metodiki köməkliyin göstərilməsi, əhalinin bu barədə maarifləndirilməsi kimi məsələlərin təşkili nəzərdə tutulur.
Bundan əlavə, immunlaşdırma həftəsi çərçivəsində ÜST-nin dəstəyi ilə bir sıra rayonlarda maarifləndirici tədbirlərin keçirilməsi nəzərdə tutulub. Həmçinin, respublikanın tibb idarə və müəssisələrində əhaliyə paylanması üçün müxtəlif mövzularda poster və yaddaş vərəqələri hazırlanıb.

Министр здравоохранения подписал приказ о проведении в Азербайджане «Недели иммунизации»
Министр здравоохранения Азербайджана Теймур Мусаев подписал приказ о проведении 24-29 апреля «Недели иммунизации» во всех городах и районах республики. Приказ направлен на организацию на высоком уровне «Недели иммунизации» в нашей стране, которая проводится в европейском регионе с 2006 года по инициативе Всемирной организации здравоохранения.
В документе отражены такие важные вопросы, как привлечение в течение «Недели иммунизации» к вакцинации детей, которые по какой-либо причине исключены из иммунизации; проведение мониторинга в районах с низким охватом прививками; оказание методической помощи по организации иммунопрофилактики медицинским учреждениям, осуществляющим вакцинацию детей; проведение просветительской работы среди населения.
Помимо этого, в рамках «Недели иммунизации» при поддержке ВОЗ планируется провести информационно-просветительские мероприятия в ряде районов страны. Кроме того, подготовлены тематические плакаты и памятки, которые будут розданы в медицинских учреждениях республики.