Kiçik ürəklərə böyük qayğı - Səhiyyə Nazirliyindən Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü münasibətilə Xankəndidə tibbi aksiya
1 İyun – Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü münasibətilə Səhiyyə Nazirliyinin K.Y.Fərəcova adına Elmi-Tədqiqat Pediatriya İnstitutu tərəfindən “Böyük Qayıdış” Dövlət Proqramı çərçivəsində Xankəndi şəhərində yaşayan uşaqlar üçün genişmiqyaslı səyyar tibbi müayinələr təşkil olunub.
Bu təşəbbüs azad olunmuş ərazilərə qayıdan ailələrin övladlarının keyfiyyətli səhiyyə xidmətlərinə çıxışını gücləndirmək və uşaqların sağlam inkişafını dəstəkləmək məqsədi daşıyıb. Uşaqlara göstərilən diqqət və qayğı aksiya boyu xüsusi rəmzi məna kəsb edərək Uşaqların Müdafiəsi Gününün mahiyyətini daha da dərinləşdirib.
Aksiya çərçivəsində institutun yüksək ixtisaslı həkim komandası – pediatrlar, nevroloqlar, kardioloqlar, endokrinoloqlar, oftalmoloqlar, otorinolarinqoloqlar və digər mütəxəssislər – uşaqları hərtərəfli tibbi müayinədən keçirib. Onların ümumi sağlamlıq vəziyyəti qiymətləndirilib, profilaktik baxışlar aparılıb, zəruri laborator və instrumental müayinələr icra olunub.
Aşkarlanan xəstəliklər və sağlamlıq problemləri ilə bağlı valideynlərə ətraflı tibbi məsləhətlər verilib, fərdi tövsiyələr təqdim edilib. Ehtiyac yarandığı hallarda uşaqların ixtisaslaşmış tibb müəssisələrində müalicə və davamlı nəzarətə yönləndirilməsi təmin olunub.
Bununla yanaşı, valideynlərlə maarifləndirici görüşlər keçirilib. **Həmin görüşlərdə uşaqların düzgün qidalanması, peyvəndlənmə, mövsümi xəstəliklərdən qorunma, sağlam həyat tərzi və psixoloji inkişaf kimi mühüm mövzular ətraflı izah olunub.
Ümumilikdə 310-a yaxın uşaq tibbi baxışdan keçirilib.
Bu səyyar müayinələr “Böyük Qayıdış” Dövlət Proqramı çərçivəsində azad olunmuş ərazilərdə səhiyyə xidmətlərinin mərhələli şəkildə gücləndirilməsinin tərkib hissəsi kimi həyata keçirilib. Gələcəkdə də bu cür profilaktik tədbirlərin davam etdirilməsi planlaşdırılır.

«Маленьким сердцам — большая забота» - в Ханкенди прошла медицинская акция Минздрава ко Дню защиты детей
1 июня – Международный день защиты детей – Научно-исследовательский педиатрический институт имени К.Я. Фараджевой Министерства здравоохранения в рамках Государственной программы «Великое возвращение» организовал масштабные выездные медицинские осмотры для детей, проживающих в городе Ханкенди.
Эта инициатива направлена на укрепление доступа семей, вернувшихся на освобождённые территории, к качественным медицинским услугам и поддержку здорового развития детей. Внимание и забота о детях придали акции особый символический смысл, ещё больше подчеркнув значение Дня защиты детей.
В рамках акции высококвалифицированная команда института – педиатры, неврологи, кардиологи, эндокринологи, офтальмологи, оториноларингологи и другие специалисты – провела комплексные медицинские обследования детей. Была дана общая оценка состояния здоровья, выполнены профилактические осмотры, а также необходимые лабораторные и инструментальные исследования.
При выявлении заболеваний или проблем со здоровьем родители получили подробные консультации. При необходимости даны рекомендации по направлению детей в специализированные медицинские учреждения для лечения и дальнейшего наблюдения.
Кроме того, состоялись просветительские встречи с родителями, на которых обсуждались вопросы правильного питания, вакцинации, защиты от сезонных заболеваний, здорового образа жизни и психологического развития детей.
Всего медицинский осмотр прошли около 310 детей.
Эти выездные обследования – часть поэтапного укрепления системы здравоохранения на освобождённых территориях в рамках программы «Великое возвращение». Подобные профилактические мероприятия планируется продолжать и в будущем.
Каждый шаг, сделанный ради здоровья детей, – это величайшая ценность, даруемая завтрашнему дню страны.