Görkəmli oftalmoloq-alim, akademik Zərifə Əliyevanın 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Nurdan yaranıb nura qovuşan insan” adlı xatirə gecəsi keçirilib
2023-cü ilin aprel ayında Azərbaycanın görkəmli alimi, Əməkdar elm xadimi, tibb elmləri doktoru, professor, Azərbaycan Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü Zərifə Əziz qızı Əliyevanın anadan olmasının 100 ili tamam olur. Bununla bağlı Səhiyyə Nazirliyi tərəfindən silsilə tədbirlər keçirilir. Belə ki, martın 15-də görkəmli alimin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Nurdan yaranıb nura qovuşan insan” adlı xatirə gecəsi keçirilib.
Tədbirdə Səhiyyə Nazirliyinin, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) və digər dövlət orqanların rəhbər şəxsləri, millət vəkilləri və tanınmış ictimaiyət nümayəndələri iştirak ediblər.
“Bakı Konqres Mərkəzi”ndə keçirilən xatirə gecəsində ilk olaraq Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib. Daha sonra tədbir iştirakçılarına görkəmli alimin həyat və fəaliyyətini əks etdirən “Xatirələrlə yaşayan ömür” adlı videoçarx nümayiş olunub.
Xatirə gecəsində çıxış edən səhiyyə naziri Teymur Musayev vurğuladı ki, 2023-cü il Azərbaycanda iki unudulmaz insanın - müasir Azərbaycanın memarı və qurucusu, ümummilli lider Heydər Əliyevin və Azərbaycan elminin ən parlaq simalarından olan görkəmli oftalmoloq alim və həkim Zərifə xanım Əliyevanın 100 illik yubileylərinin qeyd olunması ilə əlamətdardır.
Onun sözlərinə görə, sıravi həkimlikdən akademik zirvəsinə ucalan Zərifə xanımın elmi araşdırmaları, alim kimi qazandığı böyük uğurlar Azərbaycanın tibb elmi tarixində xüsusi yer tutur: “Mən ilk növbədə akademik Zərifə Əliyevanın bir alim kimi gələcək nəsillərə nümunə olacaq elmi fəaliyyətini vurğulamaq istərdim. O, elmdə heç vaxt asan yol axtarmırdı, keçilməmiş yollarla gedir, yeni cığırlar salırdı, öz elmi araşdırmalarını praktik əhəmiyyət daşıyan aktual mövzulara həsr edirdi”.
“Görkəmli alimin keçdiyi şərəfli ömür yolu hər bir Azərbaycan vətəndaşı, hər bir alim və həkim üçün həyat və mənəviyyat dərsi, kamillik və müdriklik məktəbidir. Bu gün də Zərifə xanım Əliyeva haqqında söhbət düşəndə gözümüz önündə işıqlı bir obraz – əsl Azərbaycan qadınının obrazı canlanır”, - deyə səhiyyə naziri vurğulayıb.
AMEA-nın prezidenti İsa Həbibbəyli çıxışında bildirdi ki, Zərifə Əliyevanın alim kimi qazandığı böyük uğurlar Azərbaycan tibb elminin tarixində ayrıca bir mərhələ təşkil edir: “Akademik Zərifə Əliyeva peşə patologiyası problemləri ilə yanaşı, oftalmologiyanın digər aktual istiqamətlərində tədqiqatlar aparıb. Zərifə xanım Əliyeva peşə xəstəliklərini öyrənərkən tibbi-geoloji faktorlarla yanaşı, ictimai amillərin də nəzərə alınmasını diqqət mərkəzinə çəkib, bu istiqamətdə təhlillər və müqayisələr aparıb. Beləliklə, akademik Zərifə Əliyeva cəmiyyətşünas alim həkim kimi yeni bir nümunə ortaya qoyub”.
Xatirə gecəsində çıxış edən Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova diqqətə çatdırıb ki, Zərifə Əliyevanın əsl elm fədaisi, görkəmli tədqiqatçı-alim kimi akademik dairələrdə böyük nüfuz və hörmətə malik olub. Eyni zamanda, onun simasında nəcib Azərbaycan qadını, vəfalı ömür-gün yoldaşı, fədakar ana obrazı görürük.
Görkəmli alimlə bağlı xoş xatirələrini bölüşən Milli Məclisin səhiyyə komitəsinin sədri Əhliman Əmiraslanov vurğuladı ki, akademik Zərifə Əliyeva böyük elmi məktəb yaratmış alimlərimizdən idi. Onun sözlərinə görə, ülvi keyfiyyətlərə malik olan Zərifə xanım öz elmi fəaliyyətində etika və tibbi deontologiya məsələlərinə xüsusi yer verib.
Oftalmologiya sahəsində unikal elmi məktəbin yaradıcısı, böyük alim, bütün həyatı boyu Hippokrat andına olan sədaqətini nümayiş etdirən akademik Zərifə Əliyeva təkcə çoxşaxəli elmi-tədqiqat işləri aparmaqla kifayətlənməyib. O, 1962-1969-cu illərdə Tibb kollecində peşəkar səhiyyə işçilərinin hazırlanmasına da böyük əmək sərf edib.
Xatirə gecəsində çıxış edən 1 nömrəli Bakı Tibb kollecinin direktoru Nailə Əliyeva qeyd etdi ki, Zərifə xanım Əliyeva bənzərsiz, işıqlı bir ömür yaşayıb: “Bu işıqdan hamıya pay çatırdı: ailəsinə, əhatəsində olan hər kəsə, gözünün nurunu itirmiş insanlara”.

Состоялся вечер памяти, посвященный 100-летнему юбилею выдающегося азербайджанского ученого-офтальмолога, академика Зарифы Алиевой
В апреле 2023 года исполняется 100 лет со дня рождения выдающегося ученого Азербайджана, заслуженного деятеля науки, доктора медицинских наук, профессора, действительного члена Академии наук Азербайджана Зарифы Азиз гызы Алиевой. В связи с этим Министерством здравоохранения проводится ряд мероприятий. Так, 15 марта в Бакинском конгресс-центре состоялся вечер памяти, посвященный 100-летнему юбилею Зарифы ханым Алиевой.
В вечере памяти приняли участие руководители Министерства здравоохранения, Национальной Академии наук Азербайджана (НАНА) и других государственных органов, депутаты Милли Меджлиса, а также видные общественные деятели.
В начале прозвучал государственный гимн Азербайджанской Республики. Затем участникам мероприятия был продемонстрирован видеоролик, повествующий о жизни и деятельности выдающегося ученого.
Выступивший на вечере памяти министр здравоохранения Азербайджана Теймур Мусаев подчеркнул, что 2023 год в Азербайджане ознаменован празднованием 100-летнего юбилея двух незабываемых личностей – общенационального лидера нашего народа, архитектора и основателя современного независимого Азербайджанского государства Гейдара Алиева и выдающегося ученого-офтальмолога, академика Зарифы ханым Алиевой.
По его словам, прошедшая путь от рядового врача до академика Зарифа ханым внесла ценный вклад в развитие отечественной медицинской науки: «Многогранная научная деятельность академика Зарифы Алиевой является ярким примером для будущих поколений. Зарифа ханым не искала легких путей, проводила многопрофильные исследования, посвященные актуальным вопросам офтальмологии».
Подчеркнув, что академик Зарифа Алиева внесла ценный вклад в развитие офтальмологической науки в Азербайджане, министр отметил, что научно-практическая и санитарно-просветительская деятельность выдающегося ученого сыграла определяющую роль в искоренении в нашей стране трахомы. Помимо этого, академик Зарифа Алиева впервые в мире создала научно-исследовательскую лабораторию, изучающую профессиональную патологию органов зрения и практически заложила основу нового научного направления – «профессиональную офтальмологию».
«Жизненный путь академика Зарифы Алиевой, ее одаренность как ученого-новатора, чистота и благородство являются для каждого гражданина Азербайджана, для каждого ученого и врача образцом настоящей жизни и нравственности, школой совершенства и мудрости. Сегодня, когда мы говорим о Зарифе ханым Алиевой, оживает светлый образ - образ настоящей азербайджанской женщины», - подчеркнул министр здравоохранения.
В своем выступлении президент НАНА Иса Габиббейли отметил, что большие успехи академика Зарифы Алиевой как ученого составляют отдельный этап в истории медицинской науки Азербайджана. По его словам, Зарифа ханым уделяла особое внимание актуальным проблемам офтальмологии. Среди этих проблем особое место занимают диагностика, лечение глаукомы и воспаления органов зрения.
Выступившая на вечере председатель Государственного комитета по проблемам семьи, женщин и детей Бахар Мурадова подчеркнула, что Зарифа Алиева пользовалась большим уважением в академических кругах как выдающийся ученый-новатор и истинный подвижник науки. В то же время, ее образ олицетворяет благородную азербайджанскую женщину, верную спутницу жизни, самоотверженную мать.
Своими теплыми воспоминаниями о Зарифе ханым Алиевой поделился председатель Комитета Милли Меджлиса по здравоохранению Ахлиман Амирасланов. Отмечалось, что научные достижения выдающегося ученого внесли вклад в развитие медицинской науки не только Азербайджана, но и всего мира.
Академик Зарифа Алиева в своей научно-педагогической деятельности не ограничивалась проведением многогранных научно-исследовательских работ, но и уделяла особое внимание подготовке молодых кадров и повышению их квалификации. Научно-педагогическая деятельность академика Зарифы Алиевой оказали сильное влияние на формирование высококвалифицированных кадров Медицинского колледжа.
Директор Бакинского медицинского колледжа №1 Наиля Алиева подчеркнула, что Зарифа ханым Алиева прожила неповторимую, светлую жизнь: «Частицу этого света получали все - ее семья, каждый, кто находился в окружении».