“Azərbaycanda psixi sağlamlıq məsələləri və psixi pozuntulardan əziyyət çəkən şəxslərin hüquqları” mövzusunda dəyirmi masada səhiyyə naziri çıxış edib
“Azərbaycanda psixi sağlamlıq məsələləri və psixi pozuntulardan əziyyət çəkən şəxslərin hüquqları” mövzusunda dəyirmi masa baş tutub.
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatının təşkilatçılığı ilə keçirilən tədbirdə Azərbaycan Respublikasının səhiyyə naziri Teymur Musayev, Milli Məclisin Səhiyyə Komitəsinin sədri Əhliman Əmiraslanov, Milli Məclisin Ailə, Qadın və Uşaq Məsələləri Komitəsinin sədri Hicran Hüseynova, Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının Azərbaycandakı nümayəndəsi Hande Harmancı, Azərbaycan Tibb Universitetinin rektoru Gəray Gəraybəyli, Ombudsman Aparatının əməkdaşları, vətəndaş cəmiyyəti institutlarının nümayəndələri, psixiatr və ekspertlər iştirak ediblər.
Ombudsman Səbinə Əliyeva dəyirmi masada açılış nitqi ilə çıxış edərək, əhalinin sağlamlığının qorunması hüququnun müdafiəsi sahəsində fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verib, bu istiqamətdə problemlərin araşdırılması və həll olunması üçün müvafiq tədbirlərin görüldüyünü bildirib.
Milli Preventiv Mexanizm fəaliyyəti çərçivəsində psixiatriya müəssisələrinə həyata keçirilən monitorinqlərdən danışan Müvəkkil bu cür monitorinqlərin mövcud problemlərlə əyani şəkildə tanış olmaq və preventiv tədbirlər görmək baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini diqqətə çatdırıb. S.Əliyeva bəzi psixiatriya xəstəxanalarında, xüsusilə regionlardakı müəssisələrdə olan bir sıra nöqsanların aradan qaldırılması ilə bağlı müvafiq təklif və tövsiyələrlə aidiyyəti qurumlara müraciət olunduğunu qeyd edib.
İkinci Qarabağ müharibəsinin iştirakçılarının postmüharibə dövründə psixiatrik yardımla təmin olunmasının önəmindən bəhs edən Ombudsman bu məsələnin diqqət mərkəzində olduğunu, təsisatın təşəbbüsü ilə bir qrup müharibə iştirakçısının müvafiq yardımla təmin edildiyini diqqətə çatdırıb.
Psixi sağlamlığın qorunması istiqamətində ölkəmizdə davamlı tədbirlərin həyata keçirildiyini bildirən S.Əliyeva vətəndaşların hüquqlarının qorunması baxımından müvafiq dövlət orqanlarının həyata keçirdiyi tədbirlərin, proqram və layihələrin Ombudsman təsisatı tərəfindən izlənildiyini və təhlil olunduğunu qeyd edib. Müvəkkil psixi sağlamlıq məsələlərinə cavabdeh olan qurumlar arasında bu sahədə koordinasiyalı əməkdaşlığın daha da gücləndirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Tədbirdə çıxış edən səhiyyə naziri Teymur Musayev bildirib ki, nazirlik tərəfindən respublikada psixiatrik xidmətin yaxşılaşdırılması məqsədilə bir sıra tədbirlər həyata keçirilməkdədir. Nazirin sözlərinə görə, “psixiatriya” ixtisası üzrə rezidentura təhsilinin müddəti 2 ildən 3 ilə artırılıb, “Rezidenturada həkim-mütəxəssis hazırlığı aparılan ixtisasların Təsnifatı”na yeni “Uşaq və yeniyetmə psixiatriyası” ixtisası əlavə edilib: "Nazirlikdə “Müharibə əlilləri, yaralıları və şəhid ailələri ilə iş sektoru və “9109 Çağrı Mərkəzi” yaradılıb".
Teymur Musayev tibbi xidmətin əlçatanlığının və keyfiyyətinin artırılmasını təmin etməsi üçün məqsədyönümlü addımların görüldüyünü diqqətə çatdırıb: "Bu sahədə illərlə formalaşmış stiqmanın aradan götürülməsi məqsədilə artıq bir müddətdir ki, ambulator və stasionar psixiatriya xidməti dövlət tibb müəssisələri ilə yanaşı, özəl tibb müəssisələrində də göstərilir. Həmin müəssisələr həm Bakı şəhərində, həm də regionlarda yerləşir".
Azərbaycan səhiyyə naziri Ombudsman Aparatının əməkdaşları tərəfindən psixiatriya müəssisələrinə mütəmadi ziyarətlər keçirildiyini, pasiyentlərin hüquqlarının təminatı vəziyyəti, saxlanma şəraiti və digər məsələlər yerində araşdırıldığını vurğulayıb: "Səhiyyə Nazirliyi olaraq Ombudsman Aparatı ilə mövcud əməkdaşlığı yüksək qiymətləndirir və icrası qısa zamanda mümkün olan tövsiyələr dərhal yerinə yetirilir".
"Psixi sağlamlıq üzrə Milli Strategiyanın hazırlanması, psixiatriya xəstəxanalarında müalicə olunan pasiyentlər üçün Müalicə İstehsalat Əmək Emalatxanalarının yaradılması, psixo-sosial reabilitasiya mərkəzlərinin açılması, psixi sağlamlıq sahəsində elmi tədqiqatların aparılması gələcəyə yönəlik planlarımızdır", - deyə Teymur Musayev fikrini tamamlayıb.
Milli Məclisin Səhiyyə Komitəsinin sədri Əhliman Əmiraslanov son vaxtlarda psixoloji yardım həyata keçirilən özəl müəssisələrdə çalışan şəxslərin əksəriyyətinin bu sahə üzrə təhsili olmadığını bildirib, bu sahəyə ciddi nəzarətin əhəmiyyətini vurğulayıb. Ə.Əmiraslanov, həmçinin ölkəmizdə həkimlərin və pasiyentlərin hüquqlarını qoruyacaq yeni qanun layihəsinin hazırlandığını da diqqətə çatdırıb.
Milli Məclisin Ailə, Qadın və Uşaq Məsələləri Komitəsinin sədri Hicran Hüseynova çıxış edərək, müasir dövrdə uşaqların virtual məkanda daha çox vaxt keçirmələrinin onların psixologiyasına ciddi təsir göstərdiyini qeyd edib. Komitə sədri əhali arasında sağlam həyat tərzinin təbliğinin, eyni zamanda, valideyn məsuliyyətinin artırılması ilə bağlı işin aparılmasının vacibliyini diqqətə çatdırıb.
Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının Azərbaycandakı nümayəndəsi Hande Harmancı psixi xidmətlərə əlçatanlığın təmininin ölkəmiz üçün ən əhəmiyyətli məsələlərdən biri olduğunu, psixi sağlamlıq mövzusunda maarifləndirmə tədbirlərinin həyata keçirilməsinin zəruriliyini vurğulayıb.
Azərbaycan Tibb Universitetinin rektoru Gəray Gəraybəyli dövlət tibb müəssisələrində çalışan psixiatrların sayı ilə bağlı mövcud problemlərdən, kadr çatışmazlığından danışıb.
Tədbirdə digər çıxış edənlər tibbi xidmətə əlçatanlığın yüksəldilməsi üzrə işlərin görülməsi, həmçinin ölkədə psixi sağlamlığın təmini sahəsindəki mövcud problemlərin həlli istiqamətində təklif və tövsiyələrini bildiriblər.
Dəyirmi masada mövzu üzrə müzakirələr aparılıb, iştirakçıları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.

Министр здравоохранения выступил на круглом столе «Вопросы психического здоровья и права лиц, страдающих психическими заболеваниями в Азербайджане»
Состоялся круглый стол на тему «Вопросы психического здоровья и права лиц, страдающих психическими заболеваниями в Азербайджане».
На мероприятии, организованном Аппаратом Уполномоченного по правам человека (Омбудсмена) Азербайджанской Республики, приняли участие министр здравоохранения Азербайджанской Республики Теймур Мусаев, председатель Комитета по здравоохранению Милли Меджлиса Ахлиман Амирасланов, председатель Комитета Милли Меджлиса по вопросам семьи, женщин и детей Хиджран Гусейнова, представитель Всемирной организации здравоохранения в Азербайджане Ханде Харманджи, ректор Азербайджанского медицинского университета Герай Герайбейли, сотрудники Аппарата Омбудсмена, институтов гражданского общества, психиатры и эксперты.
Выступившая со вступительной речью на круглом столе Омбудсмен Сабина Алиева предоставила подробную информацию о деятельности Аппарата Омбудсмена в сфере защиты права на охрану здоровья населения. Было отмечено, что приняты соответствующие меры для изучения и решения насущных проблем в этом направлении.
Говоря о мониторинге психиатрических учреждений в рамках Национального превентивного механизма, Уполномоченный по правам человека довела до внимания, что подобный мониторинг важен с точки зрения понимания существующих проблем и принятия превентивных мер. С.Алиева отметила, что в соответствующие учреждения были представлены предложения и рекомендации по устранению ряда недостатков в некоторых психиатрических больницах, в частности, в региональных учреждениях.
Подчеркнув важность оказания психиатрической помощи участникам Второй Карабахской войны в поствоенный период, Омбудсмен отметила, что этот вопрос находится в центре внимания. По ее словам, по инициативе Аппарата Омбудсмена группе участников войны была предоставлена соответствующая помощь.
С.Алиева заявила, что в нашей стране на постоянной основе реализуются меры в направлении охраны психического здоровья. Было доведено до внимания, что меры, программы и проекты, реализуемые соответствующими государственными органами в сфере защиты прав граждан, контролируются и анализируются Омбудсменом. Уполномоченный по правам человека подчеркнула важность дальнейшего укрепления скоординированного сотрудничества в этой области между структурами, отвечающими за вопросы психического здоровья.
Выступивший на мероприятии министр здравоохранения Теймур Мусаев отметил, что министерством реализуется ряд мер по совершенствованию службы психиатрической помощи в республике. По словам министра, срок обучения в резидентуре по специальности «Психиатрия» увеличен с 2-х до 3-х лет, а в «Классификацию специальностей по подготовке врачей-специалистов в резидентуре», добавлена новая специальность «Детская и подростковая психиатрия». В то же время, в министерстве созданы сектор по работе с инвалидами войны, ранеными и семьями шехидов, а также Call-центр 9109.
Теймур Мусаев сообщил, что в целях повышения доступности и качества медицинской помощи, а также устранения сложившейся за эти годы стигмы в этой сфере, помимо частных медицинских учреждений амбулаторная и стационарная психиатрическая помощь также оказывается в государственных медицинских учреждениях: «Данные медучреждения расположены как в столице, так и в регионах».
Министр здравоохранения Азербайджана подчеркнул, что сотрудники Аппарата Омбудсмена регулярно посещают психиатрические учреждения, на местах исследуют ситуацию с обеспечением прав пациентов, условия содержания и другие вопросы: «Министерство здравоохранения высоко ценит сотрудничество с Аппаратом Омбудсмена, а также оперативное выполнение рекомендаций, требующих реализации в кратчайшие сроки».
«В дальнейших планах Министерства здравоохранения - подготовка Национальной стратегии по психическому здоровью, создание Лечебно-производственных трудовых мастерских для пациентов, находящихся на лечении в психиатрических больницах, открытие центров психосоциальной реабилитации, проведение научных исследований в области психического здоровья», - отметил в заключение Теймур Мусаев.
Председатель комитета по здравоохранению Милли Меджлиса Ахлиман Амирасланов, сообщив, что большинство людей, работающих в частных учреждениях, оказывающих психологическую помощь, не имеют соответствующего образования в этой сфере, подчеркнул важность строгого контроля в этом направлении. А.Амирасланов также указал на подготовку нового законопроекта, который защитит права врачей и пациентов в нашей стране.
Выступившая на мероприятии председатель Комитета Милли Меджлиса по вопросам семьи, женщин и детей Хиджран Гусейнова отметила факт того, что дети в современное время проводят больше времени в виртуальном пространстве, и это серьезно влияет на их психологическое состояние. Председатель комитета указала на важность пропаганды здорового образа жизни среди населения и, в то же время, работы по повышению родительской ответственности.
Представитель Всемирной организации здравоохранения в Азербайджане Ханде Харманджи, подчеркнув, что обеспечение доступа к услугам психического здоровья является одним из важнейших вопросов для нашей страны, отметила важность реализации просветительских мер по психическому здоровью.
Ректор Азербайджанского медицинского университета Герай Герайбейли отметил о существующих проблемах с количеством врачей-психиатров, работающих в государственных медицинских учреждениях, и нехваткой квалифицированных кадров.
Другие выступившие высказали свои предложения и рекомендации в направлении улучшения доступа к медицинским услугам, а также решения существующих проблем в сфере обеспечения психического здоровья в стране.