Görüş zamanı Azərbaycan ilə Kuba arasında ikitərəfli əlaqələrin inkişafından məmnunluq ifadə olunub. Ölkələrimiz arasında bir çox sahələrdə, o cümlədən səhiyyədə sıx əməkdaşlığın mövcudluğu bildirilib.
2020-ci ildə COVID-19 infeksiyasının geniş yayılmasının qarşısının alınması istiqamətindəki tədbirlər çərçivəsində kubalı mütəxəssislərdən ibarət həkim briqadaların Azərbaycana gəlməsinin ölkələrimiz arasında, o cümlədən səhiyyə sahəsində ikitərəfli münasibətlərin daha da möhkəmlənməsinə xidmət etdiyi diqqətə çatdırılıb.
2023-cü ildə Səhiyyə Nazirliyinin nümayəndə heyətinin Kubaya səfəri zamanı iki ölkənin nazirlikləri arasında imzalanan Anlaşma Memorandumunun əhəmiyyətini vurğulayan tərəflər bu sənədin səhiyyə və tibb elminin inkişafı sahəsində ikitərəfli əlaqələrin möhkəmlənməsinə, habelə əməkdaşlıq proqramlarının həyata keçirilməsinə töhfə verdiyini qeyd ediblər.

На встрече выражено удовлетворение развитием двусторонних отношений между Азербайджаном и Кубой. Было отмечено тесное сотрудничество между нашими странами во многих областях, в том числе в сфере здравоохранения.
Было особо подчеркнуто, что прибытие бригады кубинских специалистов в Азербайджан в 2020 году в рамках мероприятий, направленных на предотвращение широкого распространения инфекции COVID-19, способствовало дальнейшему укреплению двусторонних отношений между нашими странами.
Подчеркнув важность Меморандума о взаимопонимании между Министерством здравоохранения Азербайджанской Республики и Министерством общественного здравоохранения Республики Куба в рамках визита в 2023 году делегации Минздрава в дружественную страну, стороны отметили, что документ способствует укреплению двусторонних отношений в сфере развития здравоохранения и медицинской науки, а также реализации программ сотрудничества.