Azərbaycan Səhiyyə Nazirliyində İsrailin nüfuzlu universitetlərindən birinin rəhbərliyi ilə görüş keçirilib
İsrailin nüfuzlu universitetlərindən biri olan Holon Texnologiya İnstitutunun (HIT) nümayəndə heyətinin Azərbaycana işgüzar səfəri çərçivəsində Səhiyyə Nazirliyində görüş keçirilib.
Qonaqları salamlayan səhiyyə naziri Teymur Musayev səhiyyə və tibb elmi sahəsində Azərbaycan-İsrail əməkdaşlığının nümunəvi olduğunu vurğulayıb. Nazir qeyd edib ki, ölkələrimiz virusologiya, mikrobiologiya və səhiyyənin digər yüksək texnologiyalı sahələrində uğurla əməkdaşlıq edir: “Bundan başqa, iki ölkənin səhiyyə nazirlikləri arasında səmərəli ikitərəfli əməkdaşlıq əlaqələri qurulub”.
Teymur Musayev səhiyyə sisteminin rəqəmsallaşdırılmasını Azərbaycan Səhiyyə Nazirliyinin qarşısına qoyulan prioritet məsələlərdən biri olduğunu vurğuladı: “Süni intellekt və rəqəmsallaşmanı mənimsəyən həkimlərin yetişdirilməsi Səhiyyə Nazirliyinin qarşısında duran əsas hədəflərindən biridir. Rəqəmsal səhiyyə dünyada səhiyyə sistemlərində bir çox problemlərin həlli üçün böyük potensiala malikdir. Təcrübə göstərir ki, rəqəmsal texnologiyalar səhiyyənin keyfiyyətini əhəmiyyətli dərəcədə yaxşılaşdıra bilər. İsrail səhiyyənin rəqəmsallaşdırılması sahəsində beynəlxalq müstəvidə qabaqcıl ölkələrdən biridir. Bunu nəzərə alaraq, İsrailin xüsusən də HİT-nin bu sahədə təcrübəsi əvəzsizdir. Hesab edirəm ki, HİT ilə əməkdaşlıq çərçivəsində tibb təhsili alan azərbaycanlı tələbələrin data elmləri, süni intellekt və rəqəmsallaşmanı dərindən mənimsəməsinə nail olmaq mümkündür”, - deyə nazir əlavə edib.
Səmimi qəbula görə minnətdarlığını bildirən HİT-in prezidenti Eduard Yakubov Holon Texnologiya İnstitutunun tibbi təhsil, səhiyyənin rəqəmsal transformasiyası, telesəhiyyə və digər sahələrdə Azərbaycan Səhiyyə Nazirliyi ilə əməkdaşlıqda maraqlı olduğunu vurğulayıb. Bildirilib ki, bir neçə il öncə HİT rəqəmsal səhiyyə sahəsində mütəxəssislərin hazırlanması üçün dünyada unikal və ilk proqramın icrasına başlayıb.

В Министерстве здравоохранения Азербайджана состоялась встреча с руководством одного из престижных университетов Израиля
В рамках рабочего визита в нашу страну делегация Холонского технологического института (HIT), одного из престижных вузов Израиля, встретилась с руководством Министерства здравоохранения Азербайджана.
Поприветствовав гостей, министр здравоохранения Теймур Мусаев подчеркнул, что азербайджано-израильское сотрудничество в области здравоохранения и медицинской науки является образцовым. Министр отметил, что наши страны успешно сотрудничают в вирусологии, микробиологии и в других высокотехнологичных областях здравоохранения: «Помимо этого, между министерствами здравоохранения двух стран налажено эффективное двустороннее сотрудничество».
Было подчеркнуто, что цифровизация системы здравоохранения является одним из основных приоритетов Министерства здравоохранения Азербайджана: «Подготовка врачей, осваивающих искусственный интеллект и цифровизацию, — одна из главных задач, поставленных перед министерством. Цифровая медицина обладает огромным потенциалом для решения многих проблем в системах здравоохранения в мире. Как показывает практика, цифровые технологии способны значительно повысить качество здравоохранения. Израиль по праву считается одним из лидеров в области цифровизации здравоохранения и опыт страны в данной области неоценим. Считаю, что в рамках сотрудничества с HIT можно достичь глубокого освоения навыков в сфере дата-сайентиста, искусственного интеллекта и цифровизации азербайджанскими студентами, получающими медицинское образование», - добавил министр.
Выразив признательность за теплый прием, президент HIT Эдуард Якубов подчеркнул, что Холонский технологический институт заинтересован в сотрудничестве с Министерством здравоохранения Азербайджана по исследованиям в области медицинского образования, цифровой трансформации здравоохранения, телемедицины и в других сферах. Было отмечено, что несколько лет назад в HIT запустили уникальную и первую в своем роде программу в мире по обучению экспертов в области цифровой медицины.