Azərbaycan Respublikasının Səhiyyə Nazirliyində yaradılmış Xüsusi Təftiş Komissiyasının M Ə L U M A T I
Azərbaycan Respublikasının ərazisində praktik tibb fəaliyyəti ilə məşğul olan plastik cərrahların peşə fəaliyyətinin qanuni əsaslarının kompleks şəkildə yoxlanılması məqsədilə Azərbaycan Respublikasının Səhiyyə Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Baş Prokurorluğu, Azərbaycan Respublikasının Daxili İşlər Nazirliyi və Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil Nazirliyinin səlahiyyətli nümayəndələrindən ibarət Xüsusi Təftiş Komissiyası yaradılıb.
Sözügedən tibb mütəxəssisləri Xüsusi Təftiş Komissiyasının iclaslarına dəvət olunmuş və sənədləri ətraflı araşdırılıb. Əvvəlcədən xəbərdarlıq edilməklə iclasların video-audio çəkilişləri aparılmış və hər bir iclas protokollaşdırılıb. Komissiyanın ümumilikdə 11 iclası keçirilib.
Xüsusi Təftiş Komissiyasının müvafiq qərarları ilə sənədlərinin əsaslılığı təsdiq olunmuş “Azərbaycan Respublikasının ərazisində plastik cərrahiyyə ixtisası üzrə praktik tibb fəaliyyətinə icazə verilən həkim-mütəxəssislərin Siyahısı” tərtib olunaraq aşağıdakı linkdə yerləşdirilib:
Plastik cərrahların Siyahısı
Qeyd olunan linkdə göstərilən Siyahı 17 aprel 2025-ci il tarixinə olan məlumatları özündə əks etdirir. Tibb mütəxəssislərinin plastik cərrahiyyə ixtisası üzrə praktik tibb fəaliyyətinə icazə verən yeni hüquqi əsaslar olduğu halda sözügedən siyahı mütəmadi yeniləcək.
Bununla yanaşı, Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyinin müvafiq əmri ilə “Cərrahiyyə profili üzrə digər peşə ixtisas sahibləri tərəfindən ali ixtisas tibb təhsilinin tədris proqramlarına uyğun olaraq icrasına icazə verilən plastik cərrahiyyə sahəsinə aid əməliyyatların Siyahısı” təsdiq edilib.

СООБЩЕНИЕ Специальной инспекционной комиссии, созданной в Министерстве здравоохранения Азербайджанской Республики
В целях комплексной проверки правовой основы профессиональной деятельности пластических хирургов, осуществляющих практическую медицинскую деятельность на территории Азербайджанской Республики, создана Специальная инспекционная комиссия. В состав Комиссии вошли уполномоченные представители Министерства здравоохранения Азербайджанской Республики, Генеральной прокуратуры Азербайджанской Республики, Министерства внутренних дел Азербайджанской Республики и Министерства науки и образования Азербайджанской Республики.
Вышеуказанные медицинские эксперты были приглашены на заседания Специальной инспекционной комиссии, где проведена тщательная проверка представленных ими документов. По предварительному уведомлению велась видео- и аудиозапись заседаний, а также протоколирование каждого заседания. Всего было проведено 11 заседаний Комиссии.
«Список врачей-специалистов, имеющих право на осуществление врачебной деятельности по специальности «Пластическая хирургия» на территории Азербайджанской Республики», документы которых подтверждены соответствующими решениями Специальной инспекционной комиссии, составлен и размещен по ссылке:
Список пластических хирургов
Список, представленный по указанной ссылке, отражает информацию по состоянию на 17 апреля 2025 года. Вышеупомянутый список будет регулярно обновляться по мере создания новых правовых основ, позволяющих медицинским работникам осуществлять практическую медицинскую деятельность по специальности «Пластическая хирургия».
Помимо этого, соответствующим приказом Министерства здравоохранения Азербайджанской Республики утвержден «Перечень операций в области пластической хирургии, выполнение которых разрешено представителям других профессиональных специальностей хирургического профиля в соответствии с образовательными программами высшего специального медицинского образования».