Azərbaycan Respublikasının Səhiyyə Nazirliyi həssas əhali qruplarını qızılca infeksiyasına qarşı peyvənd olunmağa çağırır
2023-cü ilin sonlarından başlayan və hazırda davam edən qızılca xəstəliyinin yerli yayılması ilə əlaqədar ölkə ərazisində əks-epidemik və profilaktik tədbirlərin aparılması davam etdirilir.
Yaranmış epidemioloji vəziyyətin təhlili göstərir ki, azyaşlı uşaqlarla yanaşı, həmçinin 10 yaşından yuxarı uşaqlar və böyüklər arasında da yoluxma halları baş verir. Bunu da qeyd etmək lazımdır ki, yoluxanların, demək olar ki, hamısı qızılcaya qarşı heç vaxt peyvənd olunmayan və xəstəliyi keçirməyən şəxslərdir.
İnfeksiyanın yerli yayılmasının, xəstəlikdən ağırlaşma və ölüm hallarının qarşısının alınması üçün 10 yaşa qədər uşaqların ölkədə qüvvədə olan Profilaktik peyvəndlər təqviminə əsasən vaksinasiyası ilə yanaşı, qızılcaya həssas 11-40 yaşlı əhali qruplarının da peyvənd olunmasının vacibliyini nəzərə alaraq, Azərbaycan Respublikasının Səhiyyə Nazirliyi vaksin preparatlarının alınıb ölkəyə gətirilməsini təşkil edib.
Yüksək yoluxuculuq qabiliyyətinə malik qızılca infeksiyasından qorunmağın ən effektiv yolunun vaksinasiya olduğunu nəzərə alaraq, Səhiyyə Nazirliyi əhaliyə bir daha müraciət edir və qeyd olunan həssas əhali qruplarını qızılca infeksiyasına qarşı peyvənd olunmağa çağırır.
Vaksinasiya üçün yaşayış yerləri üzrə uşaq və böyük əhalisinə ambulator-poliklinik xidmət göstərən tibb müəssisələrinə müraciət oluna bilər.

Министерство здравоохранения Азербайджанской Республики призывает население пройти вакцинацию от коревой инфекции
В Азербайджане проводятся противоэпидемические и профилактические мероприятия в связи с локальным распространением заболевания корью, которое началось в конце 2023 года и продолжается в настоящее время.
Анализ эпидемиологической ситуации показывает, что помимо детей раннего возраста случаи заражения встречаются также среди детей старше 10 лет и взрослых. Следует также отметить, что практически все заразившиеся - это люди, которые никогда не были привиты от кори и не переболевшие этим заболеванием.
В связи с локальным распространением инфекции, осложнениями и смертностью от заболевания согласно действующему в стране графику профилактических прививок проводится вакцинация детей до 10 лет. Принимая во внимание важность вакцинации восприимчивых к кори групп населения в возрасте 11-40 лет, Министерством здравоохранения Азербайджанской Республики в профилактических целях были закуплены вакцинные препараты и организована их доставка в страну.
Учитывая, что вакцинация является наиболее эффективным способом защиты от высококонтагиозной коревой инфекции, Министерство здравоохранения еще раз обращается к общественности и призывает указанные уязвимые группы населения пройти вакцинацию против коревой инфекции.
Для вакцинации можно обратиться в медицинские учреждения, оказывающие амбулаторно-поликлиническую помощь по месту жительства лицам, относящимся к детскому и взрослому населению.