Azərbaycan Respublikasının Səhiyyə Nazirliyi həssas əhali qruplarını qızılca infeksiyasına qarşı peyvənd olunmağa çağırır
2023-cü ilin sonlarından başlayan və hazırda davam edən qızılca xəstəliyinin yerli yayılması ilə əlaqədar ölkə ərazisində əks-epidemik və profilaktik tədbirlərin aparılması davam etdirilir.
Yaranmış epidemioloji vəziyyətin təhlili göstərir ki, azyaşlı uşaqlarla yanaşı, həmçinin 10 yaşından yuxarı uşaqlar və böyüklər arasında da yoluxma halları baş verir. Bunu da qeyd etmək lazımdır ki, yoluxanların, demək olar ki, hamısı qızılcaya qarşı heç vaxt peyvənd olunmayan və xəstəliyi keçirməyən şəxslərdir.
İnfeksiyanın yerli yayılmasının, xəstəlikdən ağırlaşma və ölüm hallarının qarşısının alınması üçün 10 yaşa qədər uşaqların ölkədə qüvvədə olan Profilaktik peyvəndlər təqviminə əsasən vaksinasiyası ilə yanaşı, qızılcaya həssas 11-40 yaşlı əhali qruplarının da peyvənd olunmasının vacibliyini nəzərə alaraq, Azərbaycan Respublikasının Səhiyyə Nazirliyi vaksin preparatlarının alınıb ölkəyə gətirilməsini təşkil edib.
Yüksək yoluxuculuq qabiliyyətinə malik qızılca infeksiyasından qorunmağın ən effektiv yolunun vaksinasiya olduğunu nəzərə alaraq, Səhiyyə Nazirliyi əhaliyə bir daha müraciət edir və qeyd olunan həssas əhali qruplarını qızılca infeksiyasına qarşı peyvənd olunmağa çağırır.
Vaksinasiya üçün yaşayış yerləri üzrə uşaq və böyük əhalisinə ambulator-poliklinik xidmət göstərən tibb müəssisələrinə müraciət oluna bilər.

The Ministry of Health of the Republic of Azerbaijan urges susceptible population groups to be vaccinated against measles infection
Anti-epidemic and preventive measures are being carried out in the country in connection with the local spread of measles, which started at the end of 2023 and is currently ongoing.
The analysis of the epidemiological situation indicates that, in addition to infants, cases of infection are occurring among children over 10 years old and adults. It's noteworthy that the infected individuals are mostly those who have never been vaccinated against measles or have not had the disease.
Taking into account the importance of vaccinating children up to 10 years of age according to the preventive vaccination schedule in force in the country, as well as the importance of vaccinating 11-40-year-old population groups susceptible to measles, in order to prevent the local spread of the infection, complications and deaths from the disease, the Ministry of Health of the Republic of Azerbaijan has organized the procurement and importation of vaccine preparations.
Recognizing vaccination as the most effective way to protect against measles, given its high contagiousness, the Ministry of Health appeals once again to the population and urges the mentioned susceptible population groups to get vaccinated against measles.
For vaccination, it is possible to apply to medical institutions that provide ambulatory-polyclinic services to children and the adult population based on their place of residence.