Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyinin ELANI
Ölkə ərazisində praktik tibb fəaliyyəti ilə məşğul olan plastik cərrahların peşə fəaliyyətinin qanuni əsasları ilə bağlı mediada ziddiyyətli məlumatlar yer almışdır. Səsləndirilən iddialarla bağlı Azərbaycan Respublikasının Səhiyyə Nazirliyi və Baş Prokurorluq tərəfindən ilkin araşdırmalar aparılmış və şübhəli məqamlar müəyyən edilmişdir. Əldə olunan məlumatlara əsasən bəzi hallarda sözügedən ixtisas daşıyıcısı qismində çıxış edən şəxslərin tibbi təhsil sənədləri və praktik tibb fəaliyyəti ilə məşğul olmağa hüquq verən şəhadətnamələri saxtalaşdırılmışdır.
Plastik cərrahiyyə ixtisası üzrə fəaliyyət göstərən tibb mütəxəssislərinin sözügedən istiqamətlə məşğul olmağa icazə verən sənədlərinin hüquqi əsaslarının kompleks şəkildə yoxlanılmasına ehtiyac yaranmışdır. Bununla bağlı, Azərbaycan Respublikası səhiyyə nazirinin müvafiq əmri ilə Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyinin, Azərbaycan Respublikası Baş Prokurorluğunun, Azərbaycan Respublikası Daxili İşlər Nazirliyinin və Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin səlahiyyətli nümayəndələrindən ibarət Xüsusi Təftiş Komissiyası yaradılmışdır.
Azərbaycan Respublikasının ərazisində praktik tibb fəaliyyəti ilə məşğul olan plastik cərrahlar peşə fəaliyyətinin qanunauyğunluğunu təsdiq edən sənədlərinin notariat qaydasında təsdiq edilmiş surətlərini (baza ali tibb təhsili, diplomdansonrakı təhsilə aid bütün sənədlər, əmək kitabçası, tibbi fəaliyyət ilə məşğul olmağa buraxılma barədə şəhadətnamə, sertifikasiya şəhadətnaməsi və s.) 2025-ci il 31 yanvar tarixinədək Azərbaycan Respublikasının Səhiyyə Nazirliyinə şəxsən təqdim etməlidirlər.
Mütəxəssis tərəfindən sənədlər tələb olunan qaydada və tarixədək təqdim edilmədiyi təqdirdə, bu hal onun praktik tibb fəaliyyəti ilə məşğul olmağa buraxılma barədə şəhadətnamə və ya sertifikasiya şəhadətnaməsinin ləğvi üçün əsas olacaqdır.

ОБЪЯВЛЕНИЕ Министерства здравоохранения Азербайджанской Республики
В СМИ распространилась противоречивая информация о правовой основе профессиональной деятельности пластических хирургов, осуществляющих практическую медицинскую деятельность в стране. По факту обвинений Министерством здравоохранения Азербайджанской Республики и Генеральной прокуратурой было проведено предварительное расследование и выявлены подозрительные моменты.
На основании полученной информации, в ряде случаев документы о медицинском образовании и свидетельства, подтверждающим право на занятие практической медицинской деятельностью лицам, выступающим носителями указанной квалификации, были сфальсифицированы.
Возникла необходимость комплексной проверки правовой основы документов, допускающих медицинских специалистов к работе в сфере пластической хирургии. В связи с этим, соответствующим приказом министра здравоохранения Азербайджанской Республики создана Специальная инспекционная комиссия, в состав которой вошли уполномоченные представители Министерства здравоохранения Азербайджанской Республики, Генеральной прокуратуры Азербайджанской Республики, Министерства внутренних дел Азербайджанской Республики и Министерства науки и образования Азербайджанской Республики.
Пластические хирурги, занимающиеся практической медицинской деятельностью на территории Азербайджанской Республики, до 31 января 2025 года должны лично представить в Министерство здравоохранения Азербайджанской Республики нотариально заверенные копии документов, подтверждающих законность их деятельности. В список документов входят диплом о базовом высшем медицинском образовании, все документы о последипломном образовании, трудовая книжка, свидетельство о допуске к медицинской деятельности, сертификаты и др.
Непредставление документов специалистом в установленном порядке и в установленный срок станет основанием для аннулирования его свидетельства или сертификата о допуске к практической медицинской деятельности.