2023-cü ildə “Elektron xəstəlik vərəqəsi” (e-bülleten) sisteminə keçid nəzərdə tutulub
Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyinin Səhiyyənin İnformasiyalaşdırılması Mərkəzi tərəfindən “Elektron xəstəlik vərəqəsi” (e-bülleten) informasiya sistemini hazırlanıb. Layihə Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi ilə birgə əmək qabiliyyətinin müvəqqəti itirilməsi haqqında vərəqələrə dair məlumatların vahid elektron reyestrdə birləşdirilməsi, kağız daşıyıcıların saxlanması və emalı ilə bağlı böyük işdən uzaqlaşması, o cümlədən sığortaçıların xərclərinin azaldılması və dövlət büdcəsinin yükünə qənaət edilməsi məqsədi ilə həyata keçirilir .
Bu təşəbbüsə əsasən, tibb müəssisəsi tərəfindən yazılan və müvafiq tibb işçisinin gücləndirilmiş elektron imzası ilə təsdiq edilmiş elektron xəstəlik vərəqəsi müvəqqəti əmək qabiliyyətinin itirilməsinə görə müavinətlərin təyin edilməsi və ödənilməsi üçün əsas olacaq. İşəgötürənlər üçün e-bülleten Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin informasiya sistemində, tibb işçiləri üçün isə “e-Səhiyyə” portalı və mobil tətbiqində əlçatan olacaq.
Xəstəlik vərəqəsinin elektron sənəd şəklində formalaşdırılması müvafiq tibb müəssisələri, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi və işəgötürənlər arasında məlumat mübadiləsi üçün avtomatlaşdırılmış məlumat mübadiləsi sistemindən istifadə etməklə həyata keçiriləcək. Proses iştirakçıları arasında qarşılıqlı informasiya mübadiləsi qaydaları bütün iştirakçılar üçün eyni olacaq və Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyinə uyğun olaraq hüquqi sənəd formasında təsdiq ediləcək.
“Elektron xəstəlik vərəqəsi” sisteminə keçid sığorta dələduzluğu hallarının minimuma endirilməsi, analitik hesabatların və tibbi məlumatların etibarlılığının artırılması, bu növ müavinətlər üzrə ödənişlər üçün dövlətin maliyyə xərcləri ilə bağlı proqnozların keyfiyyətinin yüksəldilməsi, həmçinin xəstəlik vərəqəsinin statusu barədə məlumatların “online” formatda vətəndaşlar və işəgötürənlər üçün əlçatanlığını təmin edəcək.
Elektron xəstəlik vərəqəsinin formalaşdırılması şərtləri və qaydaları səhiyyə sahəsində dövlət siyasətinin və hüquqi tənzimləmənin işlənib hazırlanması və həyata keçirilməsi funksiyalarını həyata keçirən Azərbaycan Respublikasının Səhiyyə Nazirliyi tərəfindən hazırlanıb və Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi ilə razılaşdırılıb.

В 2023 году будет осуществлен переход на систему «Электронный больничный лист» (э-бюллетень)
Центром информатизации здравоохранения при Министерстве здравоохранения Азербайджана разработана информационная система «Электронный больничный лист» (э-бюллетень). Данный проект был инициирован совместно с Министерством труда и социальной защиты населения Азербайджана с целью объединить информацию по больничным листам о временной нетрудоспособности в единый электронный реестр, уйти от громоздкой системы хранения и обработки бумажных носителей, снизить затраты страхователей и нагрузки на государственный бюджет.
Согласно данной инициативе, основанием для назначения и выплаты пособий по временной нетрудоспособности будет являться электронный больничный лист, сформированный медицинской организацией и заверенный электронной подписью соответствующего медицинского работника. Работодателям данный электронный документ будет доступен в информационной системе Министерства труда и социальной защиты населения. В то же время, медицинским работникам система «Электронный больничный лист» будет доступна на портале и в мобильном приложении «e-Səhiyyə».
Формирование больничного листа о временной нетрудоспособности в форме электронного документа будет происходить с помощью автоматизированной системы информационного взаимодействия по обмену сведениями, участниками которой являются: медицинские учреждения, уполномоченные в выдаче больничных листов о временной нетрудоспособности; Министерство труда и социальной защиты населения; работодатели. Порядок информационного взаимодействия между участниками процесса будет единым для всех участников процесса, и утвержден в форме нормативно-правового документа согласно законодательству Азербайджана.
Переход на систему электронного больничного листа позволит: предотвратить случаи страхового мошенничества; повысить достоверность аналитических отчетов и медицинских данных; увеличить качество прогнозов по финансовым затратам государства на выплаты по данного вида пособиям; обеспечить доступность данных по статусу больничных листов в онлайн-формате для граждан и работодателей.
Условия и порядок формирования электронного больничного листа в форме электронного документа разработаны Министерством здравоохранения Азербайджана, осуществляющим функции по выработке и реализации государственной политики и нормативно-правовому регулированию в сфере здравоохранения, и согласованы с Министерством труда и социальной защиты населения Азербайджана.