Layihə Əlaqələndirmə Bürosu dəstəkçi sənədlərin işlənib hazırlanmasına kömək etmək məqsədilə səhiyyə sahəsində təcrübəsi olan məsləhətçilər axtarır: ELAN
Agentlik haqqında qısa məlumat:
Azərbaycan Respublikasının Səhiyyə Nazirliyi QİÇS, Vərəm və Malyariya ilə Mübarizə üzrə Qlobal Fondun (GFATM) Vərəm və HİV/AİDS (İİV/QİÇS) qrantlarının əsas resipiyentidir. Proqramlar Milli Vərəm və İİV ilə Mübarizə Proqramları ilə sıx əməkdaşlıq şəraitində həyata keçirilir. Proqramın məqsədi yoluxma, yayılma və ölüm hallarının əhəmiyyətli dərəcədə azaldılması ilə Azərbaycanda epidemioloji vəziyyətin yaxşılaşdırılması həmçinin vərəm və İİV-in sosial-iqtisadi yükünün azaldılmasından ibarətdir.
Layihə Əlaqələndirmə Bürosu (LƏB) Azərbaycan Respublikasının QİÇS, Vərəm və Malyariya ilə Mübarizə üzrə Qlobal Fonda müraciət etməsi üçün dəstəkçi sənədlərin işlənib hazırlanmasına kömək etmək məqsədilə vərəm, HİV və səhiyyə sahəsində təcrübəsi olan məsləhətçilər axtarır.
Məqsədlər:
Ölkənin bacarıq səviyyəsinin gücləndirilməsində və Azərbaycan Respublikasında milli əməkdaş təşkilat, MVP (Milli Vərəm Proqramı), MQP (Milli QİÇS Proqramı) və QF-un (Qlobal Fond) layihə əlaqələndirmə bürosu ilə dialoq prosesinin dəstəklənməsində İşçi Qrupuna texniki yardım göstərmək və kömək etmək. Bunun nəticəsində vərəm və İİV ilə bağlı müraciətlər üçün aşağıdakı sənədlər hazırlanacaq:
• Maliyyələşmə üçün Müraciət Ərizə Forması
• Proqram Boşluqları Cədvəl(lər)i
• Maliyyələşmə Şərtlərinin Cədvəl(lər)i
• İşlərin İcrası Çərçivəsi
• Büdcə
• Digər dəstəkçi sənədlər
Xüsusi tapşırıqlar:
Azərbaycanda yerli işçi qrupu, LƏB, MVP, MQP və Səhiyyə Nazirliyi ilə birlikdə mövcud olan bütün əsas sənədlərdən (ÜST-nin missiya hesabatları, MVP icmal hesabatları və son hazırlanmış Milli Strateji Plan və digərləri) istifadə etməklə kənar məsləhətçi:
• iştirakçılar arasında ixtisas boşluqlarını aradan qaldırmaq və proqramın nəzərdən keçirilməsini, boşluqların təhlilini, konsepsiya qeydini tamamlamaq üçün ehtiyacların prioritetləşdirilməsinə dəstək vermək üçün Azərbaycanda yerli işçi qrupu və vərəm və HİV ilə mübarizə sahəsində fəaliyyət göstərən əsas maraqlı tərəflərlə işləyəcək;
• tərəfdaş təşkilatların missiyaları və təhlilləri ilə müəyyən edilmiş bütün prioritet məsələlərin müzakirə olunmasına və tərtib edilməsinə dəstək göstərəcək;
• ölkəyə aid məlumatların tərtib edilməsinə kömək edəcək.
Kontraktın müddəti:
Kontraktın müddəti 2023-cü ilin yanvar – iyun aylarını əhatə edir.
Tələb olunan bacarıqlar və ixtisaslar
• İqtisadiyyat, tibb, səhiyyə, rabitə, beynəlxalq münasibətlər də daxil olmaqla, müvafiq təcrübə sahələrində diplomdansonrakı təlim və ya dərəcə
• Vərəm və HİV/AİDS-in profilaktikası və xidmətlərin proqramlaşdırılması, xərclərin hesablanması və resurs ehtiyaclarının qiymətləndirilməsi və məlumatların təhlili sahəsində ən azı 5 il iş təcrübəsi
• Müvafiq texniki sahələrə / məsələlərə dair sabit və etibarlı bilik və onların başa düşülməsi; vərəm və İİV/QİÇS, sağlamlıq, inkişaf və ətraf mühitlə bağlı milli, beynəlxalq və ya çoxtərəfli proqramlar və layihələr üçün məsləhət xidmətlərinin göstərilməsi sahəsində təcrübə
• Töhfə sənədlərini yekun yazılı məhsula birləşdirmək bacarığına malik olaraq güclü təşkilatçılıq, analitik və əlaqələndirmə bacarıqları
• Məlumatları bir neçə mənbədən təhlil etmək, şərh etmək və birləşdirmək bacarığı
• Analitik hesabatları yazmaqda təcrübəyə malik olmaq
• Qoyulan son tarixlərə əməl etmək bacarığı
• Yüksək səviyyədə yazı bacarığı ilə mükəmməl İngilis dili biliyi. Rus dili biliyinə üstünlük verilir.
Təmin olunan sənədlər:
Bu vəzifə məsləhətçi tərəfindən müvafiq sənədlər ilə birlikdə yerinə yetirilməli olan bir neçə tapşırıq kimi nəzərdə tutulur. Aşağıdakı icmal planı İşçi Qrupu ilə məsləhətləşmə aparmaqla məsləhətçi tərəfindən təklif olunur və yekunlaşdırılır.
Sənədlər:
1. Maliyyələşmə üçün Müraciətin layihəsi
2. Maliyyələşmə üçün Müraciətin son versiyası və bütün dəstəkçi sənədlər
Xidmət haqqı və ödəniş
Məsləhətçiyə bütün tapşırıqların vaxtında və müvəffəqiyyətlə yerinə yetirilməsi nəzərə alınmaqla xidmət haqqı ödəniləcək. Məsləhətçi bu tapşırıqla bağlı səyahət və yaşayış xərclərini, o cümlədən BMT-nin tələblərinə uyğun olaraq Azərbaycan üçün gündəlik xərcləri ödəmək üçün vəsaitlə təmin olunacaq. Tapşırığın uğurla təqdim edilməsindən sonra məsləhətçiyə ödəniş Azərbaycan Səhiyyə Nazirliyi tərəfindən elektron köçürmə yolu ilə həyata keçiriləcək.
Elanla maraqlananlar öz təkliflərini aşağıdakı formatda 26 dekabr 2022-ci il tarixində saat 17:00-a qədər tender@gfatm.az ünvanına təqdim etməlidirlər:

The Project Coordinating Office is seeking consultants with healthcare experience to assist in the development of supporting documents: ANNOUNCEMENT
Agency Brief:
The Ministry of Health of Azerbaijan Republic is the Principle Recipient of the Global Fund to fight AIDS, Tuberculosis and Malaria (GFATM) TB and HIV/AIDS grants. The programs are implemented in close cooperation with the National TB and HIV Control Programs. The goal of the Program is to improve the epidemiological situation and reduce socio-economic burden of TB and HIV in Azerbaijan through significant decline in incidence, prevalence and mortality.
The Project Implementation Unit (PIU) is seeking consultants with background in TB, HIV and public health to assist in development of supporting documents for application of the Republic of Azerbaijan to the Global Fund to Fight AIDS, TB and Malaria.
Objectives:
To provide technical assistance and assist Working Group in strengthening country capacity and facilitating dialogue process with the national counterpart, NTP, NAP and TGF project implementation unit in Republic of Azerbaijan. As a result, the following documents will be produced for TB and HIV requests:
• Funding Request Application Form
• Programmatic Gap Table(s)
• Funding Landscape Table(s)
• Performance Framework
• Budget
• Other supporting documents
Specific tasks:
Together with local working group, PIU, NTP, NAP and MOH in Azerbaijan, using all available background documents (such as WHO mission reports, NTP review reports and recently developed National Strategic Plan and others), external consultant will:
• Work with local working group and key stakeholders in TB and HIV control in Azerbaijan to address skill-gap among participants and to facilitate program reviews, gap analysis, prioritization of needs towards completing the concept note;
• Provide support in discussing and compiling all priority points identified by partner organizations missions and reviews;
• Facilitate on the compiling the country input.
Contract Duration:
The period of the contract is January – June 2023.
Skills and Qualifications Required
• Post-graduate training or degree in of the relevant fields of expertise, including economics, medicine, public health, communication, international relations
• At least 5-year experience in the field of TB and HIV/AIDS prevention and programming of services, costing and resource-needs assessment, and data analysis
• Solid and demonstrable knowledge and understanding of relevant technical areas / issues; considerable experience in provision of consulting services for national, international or multilateral programs and project related to TB and HIV/AIDS, health, development, and environment
• Proven organizational, analytical and coordination skills, complemented with the ability to synthesize contributions documents into a final written products
• Ability to analyze, interpret and synthesize information from a number of sources
• Experience in writing analytical reports
• Ability to meet deadlines
• Advanced knowledge of English, including high degree of written proficiency. Russian would be an asset.
Deliverables:
This assignment is conceived as a number of tasks to be completed by the consultant, together with corresponding deliverables. The following outline plan is proposed, subject to finalization by consultant, in consultation with WG.
1. Draft of Funding Request
2. Final version of Funding Request and all supporting documents
Fees and Payment
The consultant will be paid on the basis of the successfully completion of all deliverables on a timely basis. The consultant will be provided with funds to cover travel and living expenses related to this assignment, including a per diem for Azerbaijan according to UN requirements. The payment for the consultant will be processed via electronic transfer by the MoH Azerbaijan, upon successful submission of the deliverables.
Applicants interested in this announcement should submit their proposals not later than December 26, 2022, at 17.00 p.m. Baku time to tender@gfatm.az in the following format: